Turnaustuloksia

Takaisin pääsivulle


VI Akaan turnaus 2012
Kesäturnaus 2012
V Akaan turnaus 2011
Kesäturnaus 2011
IV Akaan turnaus 2010
Joukkuepikashakin SM 2010
Kesäturnaus 2010
Vuoden 2004 viikonlopputurnaus
Vuoden 2002 viikonlopputurnaus

VI Akaan turnaus 2012


Turnaukseen osallistui 28 pelaajaa. Myös Kesäturnauksessa menestyneet Jani Ahvenjärvi ja Jyrki Kytöniemi jakoivat kärkisijan. Kolmatta sijaa jakoivat Pekka Köykkä, Janne Kaseva ja Ari Rantanen. Parhaan nuoren palkinnon voitti Ahvenjärvi, paras seniori oli Pekka Kauko ja alle 1800-seloisten palkinnon kuittasi Kaseva.
Rank SNo. Name               Rtg FED Club     Pts BH.  
   1    2 Ahvenjärvi Jani   2300 FIN TammerSh 5,5 31,0 
        3 Kytöniemi Jyrki   2283 FIN TammerSh 5,5 31,0 
   3    4 Köykkä Pekka      2281 FIN TammerSh 5,0 29,0 
   4   15 Kaseva Janne      1793 FIN LoimSK   5,0 28,0 
   5    7 Rantanen Ari      2035 FIN MäntSK   5,0 28,0 
   6    1 Pohjala Henri     2363 FIN VammSK   4,5 32,5 
   7    8 Kauko Pekka       2007 FIN VammSK   4,5 29,0 
   8    5 Torkkola Henri    2166 FIN VammSK   4,5 27,0 
   9   10 Lehmusvaara Esa   1961 FIN TaSK     4,0 24,5 
       20 Vahtera Pekka     1742 FIN HyvSK    4,0 24,5 
  11   12 Rantanen Veikko   1845 FIN AkaaS    4,0 23,5 
  12    6 Alho Sauli        2112 FIN VammSK   4,0 22,5 
  13   11 Rintakoski Pentti 1869 FIN VammSK   3,5 29,0 
  14   13 Palin Tarmo       1825 FIN CC Nokia 3,5 24,5 
  15    9 Paajala Niki      1992 FIN Pässi    3,5 21,0 
  16   22 Lindholm Pertti   1694 FIN HyvSK    3,0 28,0 
  17   21 Helander Olli     1738 FIN VammSK   3,0 25,5 
  18   19 Karppinen Martti  1754 FIN LahS     3,0 24,0 
  19   16 Saliniemi Ari     1793 FIN AkaaS    3,0 23,5 
  20   17 Mäkinen Erkki     1764 FIN CC Nokia 3,0 22,0 
  21   14 Sandelin Jukka    1819 FIN AkaaS    3,0 22,0 
  22   25 Kivimäki Raimo    1561 FIN LoimSK   3,0 15,5 
  23   24 Syrjälä Ismo      1578 FIN TammerSh 2,5 22,0 
  24   18 Innala Tapio      1762 FIN AkaaS    2,0 22,5 
  25   23 Karppinen Juhani  1660 FIN HämSK    2,0 19,5 
  26   27 Valkama Arvo      1475 FIN TSY      2,0 18,5 
  27   28 Paasikangas Eino  1390 FIN LoimSK   2,0 18,0 
  28   26 Heino Aki         1557 FIN CC Nokia 0,5 20,0

Table/starting rank after round 7

SNo. Name               Rtg FED 1.Rd.   2.Rd.   3.Rd.   4.Rd.   5.Rd.   6.Rd.   7.Rd.   Pts BH.  Rank 
   1 Pohjala Henri     2363 FIN 15  b 1 10  w 1  4  b 0 12  w 1  2  b ½  3  b 0 13  w 1 4,5 32,5    6 
   2 Ahvenjärvi Jani   2300 FIN 16  w 1 11  b 1  7  w 1  3  b ½  1  w ½  5  b 1  4  w ½ 5,5 31,0    1 
   3 Kytöniemi Jyrki   2283 FIN 17  b 1 12  w 1  8  b 1  2  w ½  4  b ½  1  w 1  5  b ½ 5,5 31,0    2 
   4 Köykkä Pekka      2281 FIN 18  w 1 13  b 1  1  w 1  5  b 0  3  w ½ 11  b 1  2  b ½ 5,0 29,0    3 
   5 Torkkola Henri    2166 FIN 19  b 0 23  w 1 17  b 1  4  w 1 22  b 1  2  w 0  3  w ½ 4,5 27,0    8 
   6 Alho Sauli        2112 FIN 20  w 0 22  b 0 26  w 1 13  b 1 15  w 0  9  b 1 21  w 1 4,0 22,5   12 
   7 Rantanen Ari      2035 FIN 21  b 1 14  w 1  2  b 0 15  w 1  8  b 0 22  w 1 10  b 1 5,0 28,0    5 
   8 Kauko Pekka       2007 FIN 22  w 1 20  b 1  3  w 0 11  b ½  7  w 1 15  b 0 16  w 1 4,5 29,0    7 
   9 Paajala Niki      1992 FIN 23  b 1 19  w ½ 10  b 0 21  w 0 17  b 1  6  w 0 28  b 1 3,5 21,0   15 
  10 Lehmusvaara Esa   1961 FIN 24  w 1  1  b 0  9  w 1 22  b 0 18  w 1 12  b 1  7  w 0 4,0 24,5    9 
  11 Rintakoski Pentti 1869 FIN 25  b 1  2  w 0 19  b 1  8  w ½ 21  b 1  4  w 0 15  b 0 3,5 29,0   13 
  12 Rantanen Veikko   1845 FIN 26  w 1  3  b 0 16  w 1  1  b 0 19  b 1 10  w 0 22  b 1 4,0 23,5   11 
  13 Palin Tarmo       1825 FIN 27  b 1  4  w 0 21  b ½  6  w 0 14  b 1 19  w 1  1  b 0 3,5 24,5   14 
  14 Sandelin Jukka    1819 FIN 28  w 1  7  b 0 18  w 0 20  b ½ 13  w 0 24  w 1 19  b ½ 3,0 22,0   21 
  15 Kaseva Janne      1793 FIN  1  w 0 24  b 1 20  w 1  7  b 0  6  b 1  8  w 1 11  w 1 5,0 28,0    4 
  16 Saliniemi Ari     1793 FIN  2  b 0 25  w 1 12  b 0 27  w ½ 24  b ½ 23  w 1  8  b 0 3,0 23,5   19 
  17 Mäkinen Erkki     1764 FIN  3  w 0 26  b 1  5  w 0 28  b 1  9  w 0 18  b 1 20  w 0 3,0 22,0   20 
  18 Innala Tapio      1762 FIN  4  b 0 27  w 1 14  b 1 19  w 0 10  b 0 17  w 0 24  b 0 2,0 22,5   24 
  19 Karppinen Martti  1754 FIN  5  w 1  9  b ½ 11  w 0 18  b 1 12  w 0 13  b 0 14  w ½ 3,0 24,0   18 
  20 Vahtera Pekka     1742 FIN  6  b 1  8  w 0 15  b 0 14  w ½ 27  b 1 21  w ½ 17  b 1 4,0 24,5   10 
  21 Helander Olli     1738 FIN  7  w 0 28  b 1 13  w ½  9  b 1 11  w 0 20  b ½  6  b 0 3,0 25,5   17 
  22 Lindholm Pertti   1694 FIN  8  b 0  6  w 1 23  b 1 10  w 1  5  w 0  7  b 0 12  w 0 3,0 28,0   16 
  23 Karppinen Juhani  1660 FIN  9  w 0  5  b 0 22  w 0 26  b 1 28  w 1 16  b 0 25  w 0 2,0 19,5   25 
  24 Syrjälä Ismo      1578 FIN 10  b 0 15  w 0 27  b 0 25  w 1 16  w ½ 14  b 0 18  w 1 2,5 22,0   23 
  25 Kivimäki Raimo    1561 FIN 11  w 0 16  b 0 28  w 0 24  b 0 26  w 1 27  w 1 23  b 1 3,0 15,5   22 
  26 Heino Aki         1557 FIN 12  b 0 17  w 0  6  b 0 23  w 0 25  b 0 28  b 0 27  w ½ 0,5 20,0   28 
  27 Valkama Arvo      1475 FIN 13  w 0 18  b 0 24  w 1 16  b ½ 20  w 0 25  b 0 26  b ½ 2,0 18,5   26 
  28 Paasikangas Eino  1390 FIN 14  b 0 21  w 0 25  b 1 17  w 0 23  b 0 26  w 1  9  w 0 2,0 18,0   27 

Toimitsijat:Ossi Kuparinen ja Harri Mikkonen
Tuomari:Jukka Partanen

XIII Kesäturnaus

Turnaus keräsi tänä vuonna 20 pelaajaa. Jyrki Kytöniemi (TammerSh), Jani Ahvenjärvi (VammSK) ja Jyrki Kiltti (LahS) jakoivat voiton pelattuaan tasapelit keskenään ja neljänneksi sijoittuneen Hannu Salokankaan (TammerSh) kanssa ja voitettuaan muut vastustajansa. Paras järjestävän seuran pelaaja oli viidenneksi sijoittunut Juha Perttula.
Kiitokset kaikille osallistuneille, nähdään taas ensi vuonna!

RankName 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Pts SB
1.-3.Kytöniemi JyrkiX ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 17,5 147,25
1.-3.Ahvenjärvi Jani ½ X ½ ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 17,5 147,25
1.-3.Kiltti Jyrki ½ ½ X ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 17,5 147,25
4.Salokangas Hannu ½ ½ ½ X 1 ½ 1 1 ½ 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15,5 127,25
5. Perttula Juha 0 0 0 0 X 1 0 ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13,5 92,0
6. Rantanen Veikko 0 0 0 ½ 0 X ½ 1 1 ½ 0 1 0 1 1 1 1 1 1 1 11,5 77,25
7. Lehto Pekka 0 0 0 0 1 ½ X ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 1 0 ½ 1 1 11,0 79,75
8. Sandelin Jukka 0 0 0 0 ½ 0 ½ X ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 1 1 1 1 11,0 69,75
9. Kuparinen Ossi 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ X 1 0 ½ 1 ½ 1 1 1 1 1 1 10,5 66,25
10.Mäntyniemi Jaakko 0 0 0 1 0 ½ 0 ½ 0 X 1 0 1 1 0 1 1 1 1 1 10,0 66,25
11.Leppänen Mika 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 X ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 9,0 54,25
12.Torkkola Simo 0 0 0 0 0 0 ½ 0 ½ 1 ½ X ½ 1 0 ½ 1 1 1 1 8,5 49,25
13.Saliniemi Ari 0 0 0 0 0 1 ½ ½ 0 0 0 ½ X 0 1 ½ 1 1 1 1 8,0 45,75
14.Vahtera Pekka 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ 0 ½ 0 1 X ½ 1 1 1 1 1 7,536,0
15.Syrjälä Ismo 0 0 0 0 0 0 0 ½ 0 1 ½ 1 0 ½ X 0 0 1 1 1 6,537,75
16.Karppinen Juhani 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 1 X 1 0 1 1 5,0 20,75
17.Mäensivu Martti 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 X ½ 1 1 4,5 21,0
18.Fager-Pintilä Ilpo 0 0 0 0 0 0 ½ 0 0 0 ½ 0 0 0 0 1 ½ X ½ 1 4,0 18,0
19.Rytkönen Antti0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ X 1 1,5 2,0
20.Vaaramo Kimmo0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 X 0,0 0,0


V Akaan Turnaus 20.8.2011

Viidettä kertaa pidetyssä Akaan turnauksessa pelattiin seitsemän kierrosta 25 + 25 min ajoin. Osallistujia oli yhteensä 36, alla tulokset:
1.  |Ahvenjärvi, Jani  |NU    |2185|VammSK  |6
2.  |Räisänen, Kim     |      |2106|MatSK   |5.5
3.  |Patola, Eero      |SE    |1845|KäpSK   |5
4.-13. |Elomaa, Arto      |NU    |2017|JärvSK  |4.5
     |Korhonen, Aki     |      |2036|ESK     |4.5
     |Peurala, Jussi    |      |2010|PSY     |4.5
     |Puroila, Sippo    |      |1884|ESK     |4.5
     |Reed, Darren      |      |1945|NoPy    |4.5
     |Alkkiomäki, Jyrki |SE    |1991|TSY     |4.5
     |Pietinen, Pekka   |      |1990|KäpSK   |4.5
     |Pasanen, Tuomo    |      |1936|I-HSK   |4.5
     |Rantanen, Veikko  |SE    |1947|AkaaS   |4.5
     |Havumäki, Jani    |      |1641|KarhTS  |4.5
14.-16.|Rintakoski, Pentti|SE    |1794|VammSK  |4
     |Valkama, Eero     |NU    |1875|TSY     |4
     |Vahtera, Pekka    |SE    |1833|HyvSK   |4
17.-21.|Auvinen, Esa      |SE    |1947|ESK     |3.5
     |Mäkinen, Erkki    |      |1819|NoPy    |3.5
     |Mustonen, Ilkka   |      |1965|HSK     |3.5
     |Sandelin, Jukka   |      |1846|AkaaS   |3.5
     |Karppinen, Martti |      |1804|LahS    |3.5
22.-27.|Helander, Olli    |SE    |1664|VammSK  |3
     |Lindholm, Pertti  |SE    |1705|HyvSK   |3
     |Lehto, Pekka      |      |1563|VammSK  |3
     |Toropainen, Jarkko|      |1696|HyvSK   |3
     |Turtiainen, Tauno |SE    |1939|HSK     |3
     |Welling, Jukka    |      |1711|TaSK    |3
28.-30.|Karppinen, Juhani |SE    |1673|HämSK   |2.5
     |Kivimäki, Raimo   |SE    |1626|LoimSK  |2.5
     |Silvasti, Timo    |      |1576|IkVi    |2.5
31.-34.|Pursiainen, Erkki |SE    |1805|Taraus  |2
     |Koivumäki, Marko  |      |1784|LoimSK  |2
     |Mäensivu, Martti  |      |1470|VammSK  |2
     |Vuorinen, Juha    |      |1367|TammerSh|2
35.  |Paasikangas, Eino |SE    |1493|LoimSK  |1.5
36.  |Louhi, Tapio      |NU    |1474|TuTS    |0

1. |AHVENJÄRVI, JANI  |2185|VAMMSK  |6    |19:W|12:W| 6:D| 8:W| 2:W| 4:W| 5:D
2. |RÄISÄNEN, KIM     |2106|MATSK   |5.5  |20:W|11:W| 9:W| 4:W| 1:L| 3:W|17:D
3. |KORHONEN, AKI     |2036|ESK     |4.5  |21:D|10:W|16:W| 6:D|11:W| 2:L|13:D
4. |ELOMAA, ARTO      |2017|JÄRVSK  |4.5  |22:W|13:W|14:W| 2:L| 6:W| 1:L| 7:D
5. |PEURALA, JUSSI    |2010|PSY     |4.5  |23:W|14:L|19:W|15:W|13:W|17:L| 1:D
6. |ALKKIOMÄKI, JYRKI |1991|TSY     |4.5  |24:W|15:W| 1:D| 3:D| 4:L|14:D|16:W
7. |PIETINEN, PEKKA   |1990|KÄPSK   |4.5  |25:W|16:D|17:D|14:D| 9:D|18:W| 4:D
8. |MUSTONEN, ILKKA   |1965|HSK     |3.5  |26:W|17:D|28:W| 1:L|14:L|19:L|30:W
9. |AUVINEN, ESA      |1947|ESK     |3.5  |27:W|18:W| 2:L|17:D| 7:D|16:D|29:L
10.|RANTANEN, VEIKKO  |1947|AKAAS   |4.5  |28:D| 3:L|24:W|23:W|17:L|30:W|19:W
11.|REED, DARREN      |1945|NOPY    |4.5  |29:W| 2:L|20:W|18:W| 3:L|22:W|14:D
12.|TURTIAINEN, TAUNO |1939|HSK     |3    |30:W| 1:L|22:L|26:L|32:L|36:W|33:W
13.|PASANEN, TUOMO    |1936|I-HSK   |4.5  |31:W| 4:L|25:W|22:W| 5:L|15:W| 3:D
14.|PUROILA, SIPPO    |1884|ESK     |4.5  |32:W| 5:W| 4:L| 7:D| 8:W| 6:D|11:D
15.|VALKAMA, EERO     |1875|TSY     |4    |33:W| 6:L|27:W| 5:L|25:W|13:L|26:W
16.|SANDELIN, JUKKA   |1846|AKAAS   |3.5  |34:W| 7:D| 3:L|28:D|26:W| 9:D| 6:L
17.|PATOLA, EERO      |1845|KÄPSK   |5    |35:W| 8:D| 7:D| 9:D|10:W| 5:W| 2:D
18.|VAHTERA, PEKKA    |1833|HYVSK   |4    |36:W| 9:L|26:W|11:L|28:W| 7:L|32:W
19.|MÄKINEN, ERKKI    |1819|NOPY    |3.5  | 1:L|30:W| 5:L|27:W|29:D| 8:W|10:L
20.|PURSIAINEN, ERKKI |1805|TARAUS  |2    | 2:L|29:W|11:L|31:D|24:D|26:L|36:L
21.|KARPPINEN, MARTTI |1804|LAHS    |3.5  | 3:D|28:L|32:D|29:L|27:D|33:W|31:W
22.|RINTAKOSKI, PENTTI|1794|VAMMSK  |4    | 4:L|31:W|12:W|13:L|23:W|11:L|28:W
23.|KOIVUMÄKI, MARKO  |1784|LOIMSK  |2    | 5:L|32:D|33:W|10:L|22:L|35:D|27:L
24.|WELLING, JUKKA    |1711|TASK    |3    | 6:L|33:D|10:L|35:W|20:D|29:L|34:W
25.|LINDHOLM, PERTTI  |1705|HYVSK   |3    | 7:L|34:W|13:L|32:W|15:L|28:L|35:W
26.|TOROPAINEN, JARKKO|1696|HYVSK   |3    | 8:L|35:W|18:L|12:W|16:L|20:W|15:L
27.|KARPPINEN, JUHANI |1673|HÄMSK   |2.5  | 9:L|36:W|15:L|19:L|21:D|32:L|23:W
28.|HELANDER, OLLI    |1664|VAMMSK  |3    |10:D|21:W| 8:L|16:D|18:L|25:W|22:L
29.|HAVUMÄKI, JANI    |1641|KARHTS  |4.5  |11:L|20:L|34:W|21:W|19:D|24:W| 9:W
30.|KIVIMÄKI, RAIMO   |1626|LOIMSK  |2.5  |12:L|19:L|35:D|33:W|31:W|10:L| 8:L
31.|SILVASTI, TIMO    |1576|IKVI    |2.5  |13:L|22:L|36:W|20:D|30:L|34:W|21:L
32.|LEHTO, PEKKA      |1563|VAMMSK  |3    |14:L|23:D|21:D|25:L|12:W|27:W|18:L
33.|PAASIKANGAS, EINO |1493|LOIMSK  |1.5  |15:L|24:D|23:L|30:L|36:W|21:L|12:L
34.|LOUHI, TAPIO      |1474|TUTS    |0    |16:L|25:L|29:L|36:L|35:L|31:L|24:L
35.|MÄENSIVU, MARTTI  |1470|VAMMSK  |2    |17:L|26:L|30:D|24:L|34:W|23:D|25:L
36.|VUORINEN, JUHA    |1367|TAMMERSH|2    |18:L|27:L|31:L|34:W|33:L|12:L|20:W

(SE = seniori, NU = nuori, W = voitto, D = tasapeli, L = tappio)

XII KESÄTURNAUS

La 23.7.2011 klo 13.00 Kangassaaressa, Toijalan Satamassa. Turnaus keräsi tänä vuonna 26 osallistujaa. Palkitut:

1. Pekka Köykkä TammerSh 22.5/25
2.-3. Jyrki Kytöniemi ja Jani Ahvenjärvi TammerSh 22/25
Paras nuori: Mika Laitinen Pässi 15/25

Tulokset

Sija	Nimi		Seura		Pelo	Pist.	Vert.
1.  Köykkä Pekka	TammerSH	2330	22,5	252,00
2.  Ahvenjärvi Jani	TammerSH	2377	22	258,00
3.  Kytöniemi Jyrki	TammerSH	2407	22	247,25
4.  Heinola Vesa-Pekka	HSK		2244	21	246,25
5.  Kiltti Jyrki	TammerSH	2308	19	209,25
6.  Salopää Tero	TuTS		2197	19	195,75
7.  Paajala Niki	Pässi		2066	17	162,75
8.  Perttula Juha	AkaaS		2134	16,5	163,50
9.  Laitinen Mika	Pässi		2187	15	131,00
10. Lehto Pekka		VammSK		1910	13,5	122,75
11. Lehmusvaara Esa	TaSK		1999	13	112,00
12. Mäntyniemi Jaakko	TammerSH	1962	13	109,25
13. Rantanen Veikko	AkaaS		1898	11,5	111,75
14. Sandelin Jukka	AkaaS		1921	11,5	99,00
15. Peuraniemi Pertti	VammSK		1965	11,5	88,75
16. Torkkola Henri	TammerSH	2112	11	99,50
17. Mikkonen Harri	AkaaS		2041	9,5	93,50
18. Kangas Lauri	Pässi		2012	9,5	79,75
19. Helander Olli	VammSK		1808	8,5	65,50
20. Tikanmäki Heikki	Pässi		1856	8	67,25
21. Mäensivu Martti	VammSK		1606	8	58,75
22. Saliniemi Ari	AkaaS		1876	8	58,50
23. Rintakoski Pentti	VammSK		1989	7,5	54,50
24. Markkanen Seppo	TaSK		1931	7	73,50
25. Boissonnier Karina	Pässi		----	1	0,00
26. Heinonen Tuomo	Pässi		----	0	0,00
NimiSeuraPeloNumero1234567891011121314151617181920212223242526Pist.Vert.Sija
Mäensivu MarttiVammSK 1606 1 X 1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0,5 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0,5 1 1 8 58,75
Rintakoski PenttiVammSK 1989 2 0 X 0,5 0 0 0 1 0,5 1 1 0,5 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 7,5 54,50
Lehto PekkaVammSK 1910 3 1 0,5 X 0,5 0 0 1 1 1 1 0,5 0 0 0 0 1 1 0,5 0 0 0,5 0,5 1 1 0,5 1 13,5 122,75
Peuraniemi Pertti VammSK 1965 4 1 1 0,5 X 0 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 1 1 0,5 0 0 1 0 1 0 0,5 1 11,5 88,75
Heinola Vesa-Pekka HSK 2244 5 1 1 1 1 X 1 0 0,5 1 1 1 1 1 1 0 1 1 0,5 1 0 1 1 1 1 1 1 21 246,25
Salopää Tero TuTS 2197 6 1 1 1 1 0 X 1 1 1 1 1 0,5 1 0,5 0 1 1 1 0 0 0 1 1 1 1 1 19 195,75
Markkanen Seppo TaSK 1931 7 0 0 0 0 1 0 X 0 0 0 0,5 0,5 1 0 0,5 0 1 0 0 0 1 0 0,5 0 0 1 7 73,50
Lehmusvaara Esa TaSK 1999 8 1 0,5 0 1 0,5 0 1 X 0,5 1 0 1 0 0 0 1 1 1 0 0 1 0 1 0 0,5 1 13 112,00
Saliniemi Ari AkaaS 1876 9 1 0 0 0 0 0 1 0,5 X 0,5 1 0,5 0 0 0 0 1 1 0 0 0,5 0 0 0 0 1 8 58,50
Sandelin Jukka AkaaS 1921 10 1 0 0 1 0 0 1 0 0,5 X 1 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 0 1 0 1 1 11,5 99,00
Rantanen Veikko AkaaS 1898 11 1 0,5 0,5 1 0 0 0,5 1 0 0 X 0,5 0,5 0 1 0,5 1 1 0 0 0 0,5 0,5 0 0,5 1 11,5 111,75
Mikkonen Harri AkaaS 2041 12 0 1 1 0 0 0,5 0,5 0 0,5 1 0,5 X 0,5 0 0 0 1 0 0 0,5 0 0,5 0 0 1 1 9,5 93,50
Perttula Juha AkaaS 2134 13 0,5 1 1 1 0 0 0 1 1 1 0,5 0,5 X 0 0,5 1 1 1 0 0 1 0,5 1 1 1 1 16,5 163,50
Kytöniemi Jyrki TammerSH 2407 14 1 1 1 1 0 0,5 1 1 1 1 1 1 1 X 0,5 1 1 1 0,5 1 0,5 1 1 1 1 1 22 247,25 3.
Kiltti Jyrki TammerSH 2308 15 1 1 1 1 1 1 0,5 1 1 0 0 1 0,5 0,5 X 1 1 1 0 0 1 1 1 0,5 1 1 19 209,25
Mäntyniemi Jaakko TammerSH 1962 16 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1 0,5 1 0 0 0 X 1 1 0 0 1 0,5 1 1 0 1 13 109,25
Heinonen Tuomo Pässi ---- 17 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 X 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,00
Helander Olli VammSK 1808 18 0 1 0,5 0,5 0,5 0 1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 X 0 0 0 0 1 0 1 1 8,5 65,50
Köykkä Pekka TammerSH 2330 19 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 0,5 1 1 1 1 X 0,5 1 0,5 1 1 1 1 22,5 252,00 1.
Ahvenjärvi Jani TammerSH 2377 20 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0,5 1 0 1 1 1 1 0,5 X 1 1 0 1 1 1 22 258,00 2.
Torkkola Henri TammerSH 2112 21 1 1 0,5 0 0 1 0 0 0,5 0 1 1 0 0,5 0 0 1 1 0 0 X 0 1 0 0,5 1 11 99,50
Paajala Niki Pässi 2066 22 1 1 0,5 1 0 0 1 1 1 1 0,5 0,5 0,5 0 0 0,5 1 1 0,5 0 1 X 1 1 1 1 17 162,75
Tikanmäki Heikki Pässi 1856 23 1 0 0 0 0 0 0,5 0 1 0 0,5 1 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 X 0 1 1 8 67,25
Laitinen Mika Pässi 2187 24 0,5 1 0 1 0 0 1 1 1 1 1 1 0 0 0,5 0 1 1 0 0 1 0 1 X 1 1 15 131,00
Kangas Lauri Pässi 2012 25 0 1 0,5 0,5 0 0 1 0,5 0 1 0,5 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0,5 0 0 0 X 1 9,5 79,75
Boissonnier Karina Pässi ---- 26 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 X 1 0,00

Akaan turnauksen 7.8.2010 tulokset

  Nro Nimi ja seura                      vanha     1    2    3    4    5    6    7   pist uusi
                                         selo                                            selo
    
   1 Jyrki Kiltti TammerSh               2254  + 21 =  5 + 27 =  8 =  7 +  6 +  2    5,5 2253
   2 Jani Ahvenjärvi TammerSh            2139  + 26 +  3 + 13 =  9 + 11 + 10 -  1    5,5 2142
   3 Pekka Pietinen I-HSK                1939  + 19 -  2 + 20 + 15 =  8 =  7 + 12    5,0 1946
   4 Aleksi Olander TuTS                 2095  + 22 -  8 =  5 + 21 + 13 + 11 =  7    5,0 2094
   5 Henri Torkkola TammerSh             1945  + 24 =  1 =  4 + 22 - 10 + 18 +  9    5,0 1956
   6 Eero Hillilä TuTS                   1955  + 28 - 12 + 23 + 14 +  9 -  1 + 10    5,0 1962
   7 Arto Elomaa JärvSK                  1982  + 20 + 14 =  8 = 11 =  1 =  3 =  4    4,5 1989
   8 Sippo Puroila ESK                   1919  + 32 +  4 =  7 =  1 =  3 =  9 = 16    4,5 1933
   9 Juha Mäki TammerSh                  1957  + 30 + 17 + 12 =  2 -  6 =  8 -  5    4,0 1958
  10 Veikko Rantanen SeinSK              1901  - 15 + 29 + 18 + 12 +  5 -  2 -  6    4,0 1901
  11 Esa Auvinen ESK                     1949  + 29 + 18 + 15 =  7 -  2 -  4 = 13    4,0 1949
  12 Jukka Sandelin AkaaS                1848  + 33 +  6 -  9 - 10 + 19 + 14 -  3    4,0 1853
  13 Erkki Pursiainen Taraus             1919  + 31 + 27 -  2 = 19 -  4 + 15 = 11    4,0 1921
  14 Jaakko Mäntyniemi TammerSh          1896  + 34 -  7 + 25 -  6 + 20 - 12 + 21    4,0 1893
  15 Jukka Grönroos TSY                  1559  + 10 + 35 - 11 -  3 + 22 - 13 + 23    4,0 1592
  16 Tuomo Pasanen I-HSK                 1964  - 18 + 28 - 22 + 24 = 23 + 19 =  8    4,0 1954
  17 Antti Suominen KäpSK                1884  + 25 -  9 - 19 + 28 - 18 + 32 + 24    4,0 1875
  18 Ari Saliniemi AkaaS                 1751  + 16 - 11 - 10 + 27 + 17 -  5 = 20    3,5 1767
  19 Hannu Lumppio PorvSK                1665  -  3 + 26 + 17 = 13 - 12 - 16 + 30    3,5 1686
  20 Seppo Karasmäki ESK                 1752  -  7 + 34 -  3 + 25 - 14 + 22 = 18    3,5 1753
  21 Heikki Ahokas KäpSK                 1824  -  1 = 24 + 33 -  4 + 29 + 25 - 14    3,5 1822
  22 Akseli Hosia TuTS                   1794  -  4 + 32 + 16 -  5 - 15 - 20 + 29    3,0 1789
  23 Olli Helander VammSK                1764  - 27 + 31 -  6 + 32 = 16 = 24 - 15    3,0 1759
  24 Jarkko Toropainen HyvSK             1674  -  5 = 21 + 35 - 16 + 33 = 23 - 17    3,0 1675
  25 Samuel Wiklund TammerSh             1483  - 17 + 30 - 14 - 20 + 27 - 21 + 33    3,0 1507
  26 Tapio Innala AkaaS                  1810  -  2 - 19 = 29 - 33 X  0 + 34 + 32    3,0 1795
  27 Kalevi Lehtosaari TuTS              2031  + 23 - 13 -  1 - 18 - 25 X  0 + 35    2,5 2014
  28 Jukka Welling TaSK                  1712  -  6 - 16 + 31 - 17 = 30 - 29 V  0    2,5 1702
  29 Bo Jäderholm TSY                    1691  - 11 - 10 = 26 + 34 - 21 + 28 - 22    2,5 1689
  30 Eero Siponen Taraus                 1733  -  9 - 25 - 32 + 35 = 28 + 33 - 19    2,5 1709
  31 Pertti Lindholm HyvSK               1598  - 13 - 23 - 28 X  0 - 32 + 35 + 34    2,5 1590
  32 Amjad Alhajaj TammerSh              1639  -  8 - 22 + 30 - 23 + 31 - 17 - 26    2,0 1637
  33 Tapio Louhi TuTS                    1438  - 12 X  0 - 21 + 26 - 24 - 30 - 25    1,5 1437
  34 Eino Paasikangas LoimSK             1503  - 14 - 20 X  0 - 29 = 35 - 26 - 31    1,0 1487
  35 Valo Hallman HämSK                  1372  X  0 - 15 - 24 - 30 = 34 - 31 - 27    1,0 1365


Vuoden 2010 joukkuepikapeleissä AkaaSin ykkösjoukkue sijoittui C-lohkossa seitsemänneksi jääden niukasti ensimmäisen sijoitusryhmän ulkopuolelle. 2. sijoitusryhmässä nelikko Alho(18/23)-Mikkonen(12/23)-Pyykkönen(9.5/23)-Kuparinen(11/23) oli kahdeksas, joten kokonaissijoitus oli 56. Kakkosjoukkue oli A-lohkon 12. ja pelasi sunnuntaina 3. sijoitusryhmässä. Kakkosessa pelanneet Sandelin(7/23)-Saliniemi(7.5/23)-Erkkilä(10/23)-Innala(9.5/23) olivat lopputuloksissa sijalla 93. Peli- ja päiväkohtaiset tulokset ovat saatavilla tulospalvelusta: AkaaS 1 & AkaaS 2.


Kesäturnauksen 2010 tulokset

SijaNimiSeuraPeloPist.Vert.
1.Heinola VesaHSK224418155.50
2.Kiltti JyrkiTammerSh230816.5148.00
3.Innala Heikki-PekkaValkSK215515119.00
4.Alho SauliVammSK208914.5109.50
5.Sandelin JukkaAkaaS180411.587.75
6.Mäntyniemi JaakkoTammerSh20031186.50
7.Lehmusvaara EsaTaSK20311183.50
8.Perttula JuhaTaSK21341177.75
9.Mikkonen HarriAkaaS20221177.25
10.Markkanen SeppoTaSK197810.580.25
11.Saliniemi AriAkaaS18591067.50
12.Rantanen VeikkoSeinSK1940959.00
13.Erkkilä AnttiAkaaS1845858.75
14.Forsman AulisAkaaS19737.544.00
15.Innala TapioAkaaS1779745.75
16.Kuparinen OssiAkaaS17446.543.00
17.Kokkala JannePässi1775639.50
18.Valkama Eero (n)TSY172339.00
19.Kokkala JuhoPässi16972.515.25
20.Valkama Arvo (n)TSY18150.51.25

Nimi Seura Pelo X 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Pist. Vert. Sija
Kokkala Janne Pässi 1775 1 X 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 0 0 1 0 1 6 39,50 17.
Kokkala Juho Pässi 1697 2 0 X 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 ½ 0 0 2,5 15,25 19.
Heinola Vesa HSK 2244 3 1 1 X 1 1 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 18 155,50 1.
Saliniemi Ari AkaaS 1859 4 1 1 0 X 1 1 1 0 0 0 1 0 0 1 0 0 1 1 0 1 10 67,50 11.
Sandelin Jukka AkaaS 1804 5 1 1 0 0 X ½ 1 1 0 1 ½ ½ 1 0 ½ 0 1 1 1 ½ 11,5 87,75 5.
Markkanen Seppo TaSK 1978 6 1 1 0 0 ½ X 0 0 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 0 1 1 0 1 10,5 80,25 10.
Innala Tapio AkaaS 1779 7 1 0 0 0 0 1 X 0 0 0 0 1 ½ 0 1 0 1 1 0 ½ 7 45,75 15.
Mikkonen Harri AkaaS 2022 8 1 1 0 1 0 1 1 X 0 0 0 1 0 0 1 ½ 1 1 ½ 1 11 77,25 9.
Innala Heikki-Pekka ValkSK 2155 9 1 1 0 1 1 0 1 1 X 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 15 119,00 3.
Kiltti Jyrki TammerSh 2308 10 1 1 1 1 0 ½ 1 1 1 X 1 1 1 1 1 1 1 1 ½ ½ 16,5 148,00 2.
Rantanen Veikko SeinSK 1940 11 1 1 0 0 ½ ½ 1 1 0 0 X ½ 0 1 0 0 1 1 0 ½ 9 59,00 12.
Forsman Aulis AkaaS 1973 12 1 1 0 1 ½ ½ 0 0 0 0 ½ X 0 0 0 0 1 1 0 1 7,5 44,00 14.
Erkkilä Antti AkaaS 1845 13 0 0 0 1 0 0 ½ 1 0 0 1 1 X 0 1 0 1 1 0 ½ 8 58,75 13.
Lehmusvaara Esa TaSK 2031 14 0 1 0 0 1 0 1 1 1 0 0 1 1 X 0 0 1 1 1 1 11 83,50 7.
Mäntyniemi Jaakko TammerSh 2003 15 0 1 0 1 ½ ½ 0 0 0 0 1 1 0 1 X 1 1 1 1 1 11 86,50 6.
Alho Sauli VammSK 2089 16 1 1 0 1 1 1 1 ½ 0 0 1 1 1 1 0 X 1 1 1 1 14,5 109,50 4.
Valkama Eero (n) TSY 1723 17 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 X 1 0 0 3 9,00 18.
Valkama Arvo (n) TSY 1815 18 0 ½ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 X 0 0 ½ 1,25 20.
Perttula Juha TaSK 2134 19 1 1 0 1 0 1 1 ½ 0 ½ 1 1 1 0 0 0 1 1 X 0 11 77,75 8.
Kuparinen Ossi AkaaS 1744 20 0 1 0 0 ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 0 1 1 1 X 6,5 43,00 16.

Vuoden 2004 viikonlopputurnauksen tulokset

Akaan Shakin turnaus, A-ryhmä
 
FINAL RANKING after 5 rounds
Cross-table (players' numbers in order of ranking)    Points  Buchholz Buchholz
  1. Heikki Lehtinen          VammSK                  4.5        15.0    9.00
 W+  7 B+ 17 W+  5 B=  2 W+  6                                                
  2. Leo Tolonen              TaSY                    4.5        15.0    9.00
 B+ 18 W+  9 B+  3 W=  1 B+  5                                                
  3. Lauri Kangas             Pässi                   3.5        14.5    8.00
 W+ 15 B+  6 W-  2 B= 10 W+ 11                                                
  4. Teemu Kunelius           HämSK                   3.5         9.0    6.00
 B- 12 W+ 20 B+ 14 W= 13 B+  9                                                
  5. Kalle Niemi              TuTS                    3.0        14.5    9.50
 B+ 20 W+ 12 B-  1 W+  7 W-  2                                                
  6. Pekka Pesonen            HSK                     3.0        14.0    7.50
 B+ 14 W-  3 B+ 13 W+ 12 B-  1                                                
  7. Simo Torkkola            HämSK                   3.0        13.0    7.00
 B-  1 W+ 16 W+ 17 B-  5 B+ 13                                                
  8. Sauli Alho               VammSK                  3.0         8.5    5.50
 W- 11 B- 10 B+ 20 W+ 19 B+ 12                                                
  9. Mikael Kemppainen        Me-Ra                   2.5        14.0    8.50
 W+ 19 B-  2 W+ 10 B= 11 W-  4                                                
 10. Mika Niemelä             RiiSY                   2.5        13.0    7.50
 B= 13 W+  8 B-  9 W=  3 B= 14                                                
 11. Erkki Pursiainen         Taraus                  2.5        12.0    7.50
 B+  8 W- 13 B+ 19 W=  9 B-  3                                                
 12. Kauko Rytilahti          RiiSY                   2.0        14.5    9.00
 W+  4 B-  5 W+ 15 B-  6 W-  8                                                
 13. Seppo Järvinen           LauttSk                 2.0        14.5    8.50
 W= 10 B+ 11 W-  6 B=  4 W-  7                                                
 14. Pasi Inkala              NoPy                    2.0        12.5    7.50
 W-  6 B= 15 W-  4 B+ 17 W= 10                                                
 15. Mika Pyykkönen           AkaaS                   2.0        10.0    6.00
 B-  3 W= 14 B- 12 W= 16 B+ 20                                                
 16. Kari Iinattiniemi        TuTS                    2.0         9.0    5.00
 W- 17 B-  7 W= 18 B= 15 W+ 19                                                
 17. Jaakko Mäntyniemi        TaSY                    1.5        13.0    7.00
 B+ 16 W-  1 B-  7 W- 14 B= 18                                                
 18. Veikko Rantanen          KurVi                   1.5         9.5    4.50
 W-  2 B- 19 B= 16 W= 20 W= 17                                                
 19. Pasi Mellin              SalSK                   1.0        11.5    7.00
 B-  9 W+ 18 W- 11 B-  8 B- 16                                                
 20. Tomi Tocklin             SalSK                   0.5        13.0    8.00
 W-  5 B-  4 W-  8 B= 18 W- 15                                                
Akaan Shakin turnaus, B-ryhmä
 
FINAL RANKING after 5 rounds
Cross-table (players' numbers in order of ranking)    Points  Buchholz Buchholz
  1. Hannu Lahtinen           Taraus                  4.0        16.5   10.50
 W+  5 B+ 12 W+  6 B=  2 B=  3                                                
  2. Niki Paajala             Pässi                   4.0        15.5    9.50
 B+ 14 W+  4 B= 10 W=  1 B+  8                                                
  3. Tomi Hakkarainen         SalSK                   4.0        13.0    7.50
 W+ 16 B= 13 W+  7 B+ 10 W=  1                                                
  4. Timo Vierjoki            SalSK                   4.0        11.5    6.50
 W+ 15 B-  2 W+ 17 B+ 16 W+  6                                                
  5. Antti Lehtelä            Garde                   3.5        13.5    7.50
 B-  1 B+  9 W= 13 W+ 11 B+ 12                                                
  6. Kari Rahkamo             HSK                     3.0        14.0    9.00
 B+ 18 W+  8 B-  1 W+ 12 B-  4                                                
  7. Erkki Koskinen           RiiSY                   3.0        12.5    7.00
 B+ 11 W- 10 B-  3 W+ 14 B+ 16                                                
  8. Juho Pelto               SalSK                   3.0        11.0    6.00
 W+ 17 B-  6 W+ 19 B+ 13 W-  2                                                
  9. Heikki Tikanmäki         Pässi                   3.0        10.0    5.50
 B- 12 W-  5 B+ 18 B+ 17 W+ 10                                                
 10. Juhani Karppinen         HämSK                   2.5        15.0   10.00
 W+ 19 B+  7 W=  2 W-  3 B-  9                                                
 11. Markku Koskinen          AkaaS                   2.5        12.0    7.00
 W-  7 B+ 15 W= 16 B-  5 W+ 13                                                
 12. Alpo Inkinen             RiiSY                   2.0        14.5    9.50
 W+  9 W-  1 B+ 20 B-  6 W-  5                                                
 13. Juha Vuorinen            Taraus                  2.0        14.0    9.00
 B+ 20 W=  3 B=  5 W-  8 B- 11                                                
 14. Tuomas Turto             Taraus                  2.0        11.0    6.00
 W-  2 B- 17 W+ 15 B-  7 W+ 19                                                
 15. Isto Tuominen            NoPy                    2.0        10.5    5.50
 B-  4 W- 11 B- 14 W+ 20 B+ 18                                                
 16. Leo Kanerva              AkaaS                   1.5        14.5    9.50
 B-  3 W+ 18 B= 11 W-  4 W-  7                                                
 17. Samuli Nieminen          Forssa                  1.0        13.0    8.00
 B-  8 W+ 14 B-  4 W-  9 B- 20                                                
 18. Matti Onikki             HeinSK                  1.0        10.5    6.50
 W-  6 B- 16 W-  9 B+ 19 W- 15                                                
 19. Harri Huttunen           SalSK                   1.0         9.5    5.50
 B- 10 W+ 20 B-  8 W- 18 B- 14                                                
 20. Pentti Raitanen          SalSK                   1.0         8.0    5.00
 W- 13 B- 19 W- 12 B- 15 W+ 17                                                

Vuoden 2002 viikonlopputurnauksen tulokset

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   pist uusi  KP
                                     selo                             selo

   1 Heikki Lehtinen Taraus          2352  +13 +14 + 7 + 5 + 4    5,0 2367 105
   2 Heikki-Pekka Innala G           2238  +23 +16 = 4 + 8 + 7    4,5 2246  89
   3 Esa Lehmusvaara TaSK            2002  -27 +21 +13 +14 +11    4,0 2008  71
   4 Pertti Vehviläinen RiiSY        2009  +12 +15 = 2 +10 - 1    3,5 2036  67
   5 Teuvo Mertens HangSK            1964  +26 =27 + 9 - 1 +15    3,5 1975  63
   6 Janne Mertanen Taraus           2338  +17 = 9 =18 =15 +20    3,5 2323  63
   7 Sauli Alho AkaaS                2036  +25 +20 - 1 +18 - 2    3,0 2042  55
   8 Riku Hietala OulSK              1908  +22 +24 =10 - 2 = 9    3,0 1918  52
   9 Erkki Pursiainen Taraus         1901  +21 = 6 - 5 +22 = 8    3,0 1911  52
  10 Jouko Pöhö AkaaS                2022  +19 =18 = 8 - 4 +21    3,0 2006  51
  11 Iiro-Matti Nieminen Taraus      1935  -24 +30 +16 +17 - 3    3,0 1919  52
  12 Jukka Welling HervS             1650  - 4 =29 =19 +31 +27    3,0 1666  47
  13 Erkki Haanila SalSK             1778  - 1 +26 - 3 +23 =19    2,5 1789  44
  14 Erkki Latvio TSY                1841  +31 - 1 +27 - 3 =18    2,5 1842  42
  15 Lauri Kangas VSS                1813  +28 - 4 +31 = 6 - 5    2,5 1821  41
  16 Tomi Tocklin SalSK              1831  +29 - 2 -11 +25 =17    2,5 1826  41
  17 Pekka Vahtera RiiSY             1726  - 6 +28 +24 -11 =16    2,5 1742  41
  18 Tommi Rantanen TampY            1805  +32 =10 = 6 - 7 =14    2,5 1831  44
  19 Kaisa Matomäki PSY              1656  -10 =25 =12 +30 =13    2,5 1670  40
  20 Teemu Kunelius HämSK            1832  +30 - 7 =22 +27 - 6    2,5 1826  40
  21 Pekka Sairanen MäntSK           1539  - 9 - 3 +28 +24 -10    2,0 1570  33
  22 Niki Paajala AkaaS              1590  - 8 +23 =20 - 9 =25    2,0 1628  37
  23 Juhani Karppinen HämSK          1724  - 2 -22 +26 -13 +31    2,0 1700  34
  24 Marko Löyttyniemi Taraus        1613  +11 - 8 -17 -21 +30    2,0 1615  37
  25 Esa Lappi                       1682  - 7 =19 +29 -16 =22    2,0 1666  32
  26 Leo Kanerva AkaaS               1619  - 5 -13 -23 +32 +29    2,0 1603  30
  27 Antti Virtanen SalSK            1644  + 3 = 5 -14 -20 -12    1,5 1656  33
  28 Riku Virtanen HervS             1373  -15 -17 -21 =29 +32    1,5 1369  23
  29 Juho Kokkala                    1425  -16 =12 -25 =28 -26    1,0 1412  18
  30 Alpo Inkinen RiiSY              1450  -20 -11 +32 -19 -24    1,0 1430  17
  31 Heikki Tikanmäki AkaaS          1475  -14 +32 -15 -12 -23    1,0 1453  17
  32 Teo Lappi                       1213  -18 -31 -30 -26 -28    0,0 1178   6

Takaisin pääsivulle
AkaaS-blogi
Kuvia vuosien varrelta

Tiedustelut kerhon toiminnasta yms. Ossi Kuparinen 044-3186511, sähköpostiosoite kuvana tai Ari Saliniemi 0400-837497. Peli-illat Toijalan rautatieaseman 2. kerroksessa torstai-iltaisin.