Espoon avoin pikashakkimestaruus

Esbo öppen blixtschackmästerskap / Offenes Blitzschachmeisterschaft von Esbo.

0. Espoon avoin psm 20.11.1969 (ESK)

1. Harri Hurme SSK 17½/19, 2. Kaj Funck HSK 17, 3. Erkki Puhakka SSK 15, 4. L. Tawast 14 II lk: 1. J. Hakkarainen 13, 2. Leo Suuronen 12½ III lk: 1. W. Stude ESK 11 (uusinta 2-0), 2. S. Kairamo 11, 3. P. Vahanen ESK 10½, 4. J. Jokinen 10 IV lk: 1. Tor-Erik Himberg ESK 9½

1. Espoon avoin psm 1970 (Tapiola, TapSK)

2. Espoon avoin psm 1971 (ESK)

I lm: 1. Leif Nyström II lk: 1. Aaro Lipasti, 2. Veikko Leikas, 3. Kaj Holmén III lk: 1. Jarkko Lehtinen, 2. M. Vakkilainen, 3. V. Ahola IV lk: 1. Lasse Makkonen, 2. J. Havukkala, 3. L. Kuikka.

3. Espoon avoin psm 1.6.1972 (ESK)

I lk: 1.Leif Nyström 8½ II lk: 1. Jarkko Lehtinen 7, 2 Aaro Lipasti 7, 3. Mauri Pakarinen 7 III lk: 1. Lasse Makkonen 10, 2. H. Rauta 7, 3. Onni Tuovinen 7 IV lk: 1. H.Jääkallio 8½, 2. L.Nurmi 8, 3. T.Hirvelä 7 J lk: 1. M. Raudas 3, 2. P. Voutilainen 2

4. Espoon avoin psm 1973

I lk: 1. Arvo Kiviharju, 2. Leif Nyström II lk: 1. Seppo Räisänen, III lk: 1. Lauri Visti IV lk: 1. E. Ilkka J lk: 1. Tero Lehtinen

5. Espoon avoin psm 1974

6. Espoon avoin psm 1975

I lk: 1. Harri Jäälinnan, II lk: 1. Erik Nygård III-IV lk: 2. T. Leppäsen

7. Espoon avoin psm 25.4.1976 (MatSK)

Osanottajia 46
M-1lk
 1. Harri Hurme       SSK    17½/19
 2. Tapani Viljava    SSK    14½
 3. Veli-Matti Freund ESK    14  (111)
 4. Aleksei Gorschkov Gambit 14  (110,5)
 5. P. Martikainen    HTS    13½
 6. Jarkko Lehtinen   ESK    12½
 7. Leif Nyström      ESK    12½
 8. Arvo Kiviharju    MatSK  10½
 9. P. Hietala        SSK    10½
10. Jukka Polvinen    ESK    10½
11. L. Tawast         TapSK  10
...

2-3lk
 1. Tapani Lehtinen   MatSK  12½/16
 2. Kaj Holmen        ESK    12
 3. J. Ilmonen        MatSK  11  (83,5)
 4. Aaro Lipasti      ESK    11  (77,75)
 5. J. Rautoja        ESK    10
 6. K. Lehikoinen     MatSK   9½
...

VNu
 1. Pekka Kauppala    ?       6½/8
 2. S. Varho          ?       6
 3. J. Syrjänen       MatSK   5½
 4. J. Kantele        Gambit  5
 5. R. Lundmark       TapSK   4
 6. P. Huotari        MatSK   4

8. Espoon avoin psm 17.4.1977 (Logen, ESK)

M-ryhmä: 1. Markku Henttinen SSK 17/18, 2. Leif Nyström ESK 13, 3. Erkki Kiviharju MatSK 12, 4. Martti Lauren NSK 12, 5. Pentti Matikainen HTS 11½, 6. Helge Ruotanen HTS 11½, 7. Juhani Berg ESK 10
1.Ryhmä: 1. Jouni Kivi NSK 15/19, 2. Paul Ekebom ESK 13, 3. Lauri Visti 12½
2.Ryhmä: 1. Timo Mähönen 17/19, 2. Henrik Järnström 14, 3. Jerker Söderberg 13½
Nuoret: 1. Mikko Kivistö MatSK 12½/19, 2. Juha Laahanen ESK 7, 2. Martti Kauppinen LaajSK 6½

9. Espoon avoin psm 1978

1. ??, 2. Jarkko Lehtinen, 3. Tapio Talasterä

10. Espoon avoin psm 1979 (Logen, ESK)

1. Markku Henttinen

11. Espoon avoin psm 7.6.1980 (Matinkylä, MatSK)

1. Jorma Kekki (MatSK) 16/19, 2. Martti Kauppinen (MatSK) 15½, 3. Mikko Kivistö (MatSK) 15½, 4. Jouni Syrjänen (MatSK) 14, 5. P.Loponen (HTS) 13
Osanottajia 20.

12. Espoon avoin psm 25.4.1981 (ES-78)

1. Markku Henttinen (SSK) 13½/15, 2. Petri Kekki (MatSK) 11, 3. Erkki Aaltio (HSK) 10, 4. Jorma Kekki (MatSK) 9½...

Ryhmä 1
Panu Laine (MatSK) 10½/14, 2. Kaj Holmen (ESK) 10
Osanottajia alkukilpailussa 32.

13. Espoon avoin psm 8.5.1982 (Mankkaa, ESK)

1. Markku Henttinen

14. Espoon avoin psm 6.11.1983 (Matinkylä, MatSK)

15. Espoon avoin psm 1984 (Soukka, ES-78)

1. Mika Ebeling (MatSK) 20/21, 2. Petri Kekki (MatSK) 19, 3. Martti Kauppinen (MatSK) 18, 4. Jorma Kekki (MatSK) 18, 5. Henri Koskinen (EtVaS) 18, 6. Kari Pulkkinen (MatSK), ...

16. Espoon avoin psm 1985

17. Espoon avoin psm 25.1.1987 (Laaksolahti, ESK)

(SM-karsinta) 1. Markku Henttinen.

18. Espoon avoin psm 29.7.1987 (Lahnus, ESK)

1. Markku Henttinen 8/11,

19. Espoon avoin psm 1988 (MatSK)

M-ryhmä: 1. Jyrki Auvinen MatSK 5½/8, 2. Mika Ebeling MatSK 5½, 3. Asko Hentunen MatSK 5½, 4. Joose Norri HSK 4½, 5. Mikko Kivistö MatSK 4½, 6. Markku Henttinen ESK 4, 7. Artur Pieniazek POL 3½, 8. Lars Byggmästar 2, 9. Pekka Hietala 1
Ryhmä 1: Jyri Lammi MatSK 5½, 2. Mikael Nouro VSS 5, 3. Tommy Ilmoni ESK 4½, 4. Kaj Sjöblom 4, 5. Matti Keloharju MatSK 4, 6. Mikko Tolonen MatSK 2, 7. Ilkka Mäkinen HSK 1½, 8. Mika Borenius ESK 1½. Helge Ruotanen HTS ei osallistunut
Ryhmä 2: Aleksei Gorschkow Gambit 8, 2. Tapani Sjöman MatSK 6, 3. Panu Laine MatSK 5, 4. Ilkka Vesterinen MatSK 4, 5. Juha Ovaskainen EtVaS 3½, 6. Urpo Sairanen ESK 3½, 7. Simo Lattu MatSK 2½, 8. Olavi Mattila MatSK 2, 9. Antti Niemelä KäYS 1½.

20. Espoon avoin psm 1989

21. Espoon avoin psm 1990

22. Espoon avoin psm 1991

23. Espoon avoin psm 29.7.1992 (Lahnus, ESK)

1.Christer Henriksson EkSK, 2.Kari Pulkkinen MatSK, 3.Mikko Kivistö MatSK, 4.Markku Henttinen ESK,, ...11.-12. Tommy Iimoni. Osanottajia 54.

24. Espoon avoin psm 5.8.1993 (Lahnus, ESK)

1.Kari Heinola Taraus 10, 2.Teemu Kilpi OSS 9, 3.Michael Nykopp SKF 9, 4.Petri Tuutti MatSK 8½, 5.Ossi Koskivirta IsojSK 8, 6.Janne Pirttilahti MatSK 7, 7.Juha Jokela Aatos 6, 8.Jyri Lammi MatSK 6, 9.Leif Nyström Caissa 5½, 10.Martti Kauppinen MatSK 5½, 11.Harri Hurme SSK 5, 12.Tero Koskivirta IsojSK 4, 13.Jouko Ruokamo ESK 4, 14.Erkki Puhakka SSK 5½.

1.ryhmä:

1.Heikki Salo EtVaS 12½/13, 2.Tommy Ilmoni ESK 11, 3.Keijo Sihvonen MatSK 8½ jne. Osanottajia 28 (14+14)

25. Espoon avoin psm 27.7.1994 (Lahnus, ESK)

1.Tommy Ilmoni Caissa 10, 2.Timo Munukka ESK 8½, 3.Leif Nyström Caissa 7½, 4.Henrik Järnström Caissa 7, 5.Mika Borenius ESK 6½, 6.Jouko Ruokamo ESK 6½, 7.Pertti Raivio ESK 6, 8.Matti Lahti ESK 5, 9.Martti Helojoki ESK 4½, 10.Harri Saarinen Caissa 3½, 11.Olli Alho ESK 1, 12.Jupe Lahti ESK 0. Osanottajia 12.

26. Espoon avoin psm 25.7.1995 (Lahnus, ESK)

1.Henri Koskinen EtVaS 11, 2.Markku Henttinen SSK 10, 3.Helge Ruotanen SKF 9, 4.Heikki Salo EtVaS 8½, 5.Timo Munukka ESK 7½, 6.Mikko Tolonen MatSK 7, 7.Teemu Kilpi OSS 7, 8.Klas Sandholm KirkSK 6½, 9.Tuomo Halmeenmäki Aatos 6, 10.Markku Pukkila NSK 6, 11.Harri Saarinen Caissa 4, 12.Juhani Berg Caissa 3½, 13.Sippo Puroila I-HSK 3, 14.Kari Teräsalo Hm-93 2.

1.ryhmä:

1.Tommy Ilmoni Caissa 10/12, 2.Leif Nyström Caissa 9, 3.Jouko Ruokamo ESK 8½ jne. Osanottajia 18 (14+14).

27. Espoon avoin psm 23.7.1996 (Kalajärvi, ESK)

1.Johanna Paasikangas EtVaS 8½, 2.Tero Kokkila EtVaS 8, 3.Asko Seppänen TuTS 7½, 4.Timo Väätäinen Ilves 7, 5.Tommy Ilmoni Caissa 7, 6.Vesa Meskanen SKF 6½, 7.Eero Salmenkivi ESK 5, 8.Jyri Lammi Ilves 4½, 9.Janne Stolt KarhTS 4, 10.Jouko Ruokamo ESK 3, 11.Mika Koskinen KarhTS 3, 12.Pasi Korhonen I-HSK 2.

1.ryhmä:

1.Helge Ruotanen SKF 9½/11, 2.Jan Engelberg KarhTS 8, 3.Heikki Salo EtVaS 8 jne. Osanottajia 25 (12+13)

28. Espoon avoin psm 31.7.1997 (Kalajärvi, ESK)

1.Antti Pihlajasalo HyvSK 11½, 2.Miikka Mäki-Uuro MatSK 10½, 3.Harri Hurme SSK 10½, 4.Antti Pyhälä MatSK 10, 5.Petri Kekki MatSK 9½, 6.Kari Pulkkinen MatSK 9, 7.Hannu Pihlajasalo HyvSK 8, 8.Henri Koskinen EtVaS 7½, 9.Asko Hentunen MatSK 7½, 10.Johan Lindstedt MatSK 7, 11.Mikko Tolonen MatSK 6, 12.Kari Nieminen MatSK 5½, 13.Heikki Salo EtVaS 5, 14.Pekka Pietinen I-HSK 4½, 15.Timo Munukka ESK 4½, 16.Klas Sandholm KirkSK 3½.

1.ryhmä:

1.Tommy Ilmoni ESK 11/14, 2.Jon Eriksson Caissa 10, 3.Niina Koskela SKF 9 jne

2.ryhmä:

1.Tero Koskivirta MatSK 10/14, 2.Timo oksanen EtVaS 9, 3.Juhani Berg ESK 8½ jne

3,ryhmä

1.Seppo Toikkanen I-HSK 10/11, 2.Olavi Mattila MatSK 9, 3.Elia Liitiäinen Hm-93 8 jne Osanottajia 58 (16+15+15+12)

29. Espoon avoin psm 30.7.1998 (Kalajärvi, ESK)

1.Thomas Ristoja Garde 12, 2.Joose Norri HSK 12, 3.Tapani Sammalvuo Taraus 10, 4.Markku Hartikainen HSK 10, 5.Mikael Agopov MatSK 9, 6.Asko Hentunen MatSK 8½, 7.Henri Koskinen EtVaS 8½, 8.Markku Lahtinen KSY 8½, 9.Kari Pulkkinen MatSK 8, 10.Risto Tuominen TuTS 8, 11.Sami Pitkänen KarhTS 7, 12.Petri Kekki MatSK 6, 13.Seppo Aakio SSK 5½, 14.Markku Henttinen SSK 5, 15.Kari Nieminen MatSK 2½, 16.Leif Nyström ESK 0

1.ryhmä

1.Tommy Ilmoni ESK 11½,, 2.Risto Eskola EtVaS 11, 3.Vesa Meskanen ESK 10½, 4.Helge Ruotanen Garde 10, 5.Mikko Tolonen MatSK 9½, 6.Allan Kiviaho HSK 9, 7.Heikki Salo EtVaS 8½, 8.Jouko Ruokamo 8, 9.Klas Sandholm KirkSK 7, 10.Rene Kajander HSK 5½, 11.Elia Liitiäinen Hm-93 5½, 12.Jon Eriksson Garde 5½, 13.Juha Riipinen Hm-93 5, 14.Timo Oksanen EtVaS 5, 15.Ari Sieranoja HämSK 4½, 16.Timo Munukka ESK 4½

2.ryhmä

1.Tomi Nybäck JärvSK 12½, 2.Hannu Talvensaari ESK 10½, 3.Niko Papula MatSK 10½, 4.Tero Koskivirta MatSK 9, 5.Juhani Berg ESK 8½, 6.Erkki Aaltio HSK 8, 7.Jorma Haanpää RikSha 8, 8.Mika Pyykkönen ToijSK 8, 9.Pekka Pietinen I-HSK 7, 10.Mikael Sjönerg I-HSK 6½, 11.Markku Heinonen EtVaS 6, 12.Aulis Toivonen KäpSK 6, 13.Jukka Nybäck JärvSK 5½, 14.Olavi Mattila MatSK 5½, 15.Antti Suominen MatSK 5, 16.Seppo Toikkanen I-HSK 3½.

3.ryhmä

1.Sippo Puroila I-HSK 9½, 2.Tauno Turtiainen HSK 9½, 3.Mikael Simonsen Garde 7½, 4.Jani Luuppala Hm-93 6½, 5.Kari Teräsalo Hm-93 6, 6.Kalervo Oinonen I-HSK 6, 7.Risto Peltola HSK 4½, 8.Hannu Lyyjynen MatSK 3½, 9.Samu Ristoja I-HSK 3½, 10.Paavo Mäkelä ESK 3½, 11.Samu Salo HämSK 3. Henrik Järnström ei osallistunut. Osanottajia 61 (16+16+16+13)

30. Espoon avoin psm 1999 (Kalajärvi, ESK)

M-ryhmä

1.Tapani Sammalvuo Garde 12, 2.Kari Pulkkinen MatSK 12, 3.Petri Kekki MatSK 11½, 4.Jukka Puranen EtVaS 11, 5.Klas Sandholm KirkSK 9½, 6.Miikka Mäki-Uuro 9½, 7.Harri Laakso RikSha 9, 8.Asko Hentunen MatSK 8½, 9.Mikko Tolonen MatSK 6½, 10.Kari Nieminen 6½, 11.Juhani Lehti SSK 5½, 12.Tuomo Halmeenmäki IiSK 5½, 13.Seppo Aakio SSK 5, 14.Elia Liitiäinen Hm-93 4½, 15.Mika Puittinen Garde 2, 16.Sippo Puroila I-HSK 1½

1.ryhmä

1.Petteri Lemettinen Garde 11, 2.Helge Ruotanen Garde 11, 3.Tomi Nybäck JärvSK 8½, 4.Janne Pirttilahti MatSK 7½, 5.Leif Nyström ESK 7½, 6.Eetu Prieur Garde 7, 7.Pekka Pietinen I-HSK 7, 8.Timo Munukka ESK 6, 9.Markku Henttinen SSK 6, 10.Markku Pukkila MatSK 6, 11.Tommy Ilmoni ESK 5, 12.Jukka Nybäck JärvSK 4½, 13.Mika Pyykkönen ToijSK 3, 14.Antti Suominen MatSK 1

2.ryhmä

1.Harri Hurme SSK 9, 2.Vesa Meskanen ESK 8, 3.Tero Koskivirta MatSK 8, 4.Tauno Turtiainen HSK 7½, 5.Leo Peltola Remi 7, 6.Juha Riipinen 6, 7.Seppo Toikkanen I-HSK 6, 8.Heini Puuska 4½, 9.Jorma Haanpää RikSha 4, 10.Pertti Raivio ESK 3, 11.Leo Suuronen EtVaS 2, 12.Jouko Lehvonen 1

3.ryhmä

1.Hannu Talvensaari ESK 7½, 2.Antti Lehtelä Garde 6½, 3.Jouko Ruokamo ESK 6½, 4.Aulis Toivonen KäpSK 6, 5.Tapio Kimpiharju SSK 5½, 6.Jari Lehvonen RikSha 4, 7.Markku Heinonen EtVaS 3, 8.Teemu Pudas 2½, 9.Tom Färm ESK 2½, 10.Raimo Karppinen 1

takaisin ESK-kotisivulle

Sivu päivitetty 15.05.2009 21:12 (OESZ/H)