Etelä-Vantaan Shakki - EtVaS ry

JÄSENTIEDOTE 1/2018

Kerhon ohjelma kevätkaudella 2018

to 4.1. Halsuantie klo 18: Torstaipeli-illat alkavat ti 9.1. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus alkaa to 11.1. Halsuantie klo 18: A5 ok. 5+5 min. la 13.1. JSM Areena klo 12: Garde - EtVaS II JSM Halsuantie klo 12: EtVaS III - Pässi JSM Halsuantie klo 12: EtVaS IV - JärvSK ti 16.1. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 18.1. Halsuantie klo 18: B5 ok. 5+5 min. + 3sec delay ti 23.1. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 25.1. Halsuantie klo 18: C5 ok. 10+10 min. + 5sec incre ti 30.1. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 1.2. Halsuantie klo 18: Peli-ilta la 3.2. JSM Karjaa klo 12: KarjU - EtVaS JSM Espoo klo 12: ESK - EtVaS II JSM Areena klo 12: X - EtVaS III JSM Areena klo 12: HSK V - EtVaS IV su 4.2. JSM Areena klo 12: EtVaS - SalSK JSM Halsuantie klo 12: EtVaS II - LauttSSK ti 6.2. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 8.2. Halsuantie klo 18: A6 ok. 5+5 min. ti 13.2. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 15.2. Halsuantie klo 18: B6 ok. 5+5 min. + 3sec delay 19-25.2. Talviloma, koulu suljettu to 22.2. Halsuantie klo 18: Peli-ilta ti 27.2. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 1.3. Halsuantie klo 18: C6 ok. 10+10 min. + 5sec incre ti 6.3. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 8.3. Halsuantie klo 18: Peli-ilta pe 9.3. JSM Areena klo 18: EtVaS - MatSK la 10.3. JSM Areena klo 12: Aatos - EtVaS JSM Halsuantie klo 12: EtVaS III - KymS II su 11.3. JSM Areena klo 12: EtVaS - Tammer ti 13.3. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 15.3. Halsuantie klo 18: A7 ok. 5+5 min. ti 20.3. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 22.3. Halsuantie klo 17: Vuosikokous Halsuantie klo 18: B7 ok. 5+5 min. + 3sec delay ti 27.3. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 29.3. Pääsiäinen ei peli-iltaa ti 3.4. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 5.4. Halsuantie klo 18: C7 ok. 10+10 min. + 5sec incre ma 9.4. Areena klo 18: HSL joukkuevartit M (EtVaS I ja II) ti 10.4. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 12.4. Halsuantie klo 18: Peli-ilta to 12.4. Areena klo 18: HSL joukkuevartit A (EtVaS III) ti 17.4. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 19.4. Halsuantie klo 18: A8 ok. 5+5 min. ti 24.4. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 26.4. Halsuantie klo 18: B8 ok. 5+5 min. + 3sec delay ti 1.5. Vappu, ei peli-iltaa to 3.5. Halsuantie klo 18: C8 ok. 10+10 min. + 5sec incre 4.-6.5. Shakkiareena EtVaS vl-turnaus ti 8.5. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 10.5. Halsuantie klo 18: Peli-ilta ti 15.5. Koulu klo 17: Nuorten ohjaus to 17.5. Halsuantie klo 18: Peli-ilta to 24.5. Halsuantie klo 18: Kauden päättäjäiset Koulu Vaskivuoren lukio (Myyrmäen koulu) Tiistaisin nuorten shakin ohjaus alkaa klo 17. Halsuantie Pelitila Kannelmäessä, Halsuantie 9. Torstaisin peli-ilta alkaa klo 18, turnaus käynnistyy klo 18.15.

Johtokunta ja jäsenmaksut vuonna 2018

Vuosikokouksessa 19.11.2017 valittiin johtokunta vuodelle 2018. Puheenjohtajana jatkaa edelleen Henri Koskinen. Muina jäseninä jatkavat Tero Kokkila, Ari Hiltunen, Seppo Kinnunen, Petri Laakso ja Tiina Turunen sekä uutena Juha Patosalmi. Taloustilanteen ja liittojen maksujen takia vuosikokous joutui nostamaan jäsenmaksuja, nyt aikuisilta 50€, alle 20-vuotiailta 25€. EtVaS:n tilinumero FI57 8000 1201 4876 19.

Kutsu kevätkokoukseen

EtVaS:n kevätkokous pidetään Halsuantiellä 22.3.2018 klo 17 alkaen. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat eli vuoden 2017 toimintakertomus ja tilinpäätös. Kaikki jäsenet tervetuloa!

EtVaS:laisia ulkomailla

Seurajoukkueiden Euroopan Cup, Antalya Turkki 8.-14.10.2017 25. EtVaS 6 jp./ 18,5 1. Sepp Olav 0011½10 3,5/7 2. Rönkä Erik 001000- 1,0/6 3. Kokkila Tero 0½½1000 2,0/7 4. Koskinen Henri 0½--1½1 3,0/5 5. Salo Heikki 01½½½0½ 3,0/7 6. Alava Mikko 0-1-0-- 1,0/3 7. Vihinen Teemu -0-½-11 2,5/4 8. Laakso Harri --1½--1 2,5/3 1.k EtVaS - Mednyi Vsadnik, Venäjä 0-6 2.k. Genc, Turkki - EtVaS 4-2 3.k. EtVaS - Benildus, Irlanti 5-1 4.k. EtVaS - Viking Chess Club, Islanti 3,5-2,5 5.k. Riga University, Latvia - EtVaS 4-2 6.k. EtVaS - Dardania, Kosovo 2,5-3,5 7.k. Chania Academy, Kreikka - EtVaS 2,5-3,5 Seniorien yli 50v. EM, Sabadell Espanja 12.-20.8.2017 10. Henri Koskinen 5,5/9 Naisten nopean shakin EM, Monte Carlo 21.-22.10.2017 42. Johanna Paasikangas-Tella 5,5/11 Naisten pikashakin EM, Monte Carlo 23.10.2017 46. Johanna Paasikangas-Tella 6,0/13 Nuorten MM, Tarvisio Italia 13.-26.11.2017 138. Jere Lindholm 3,5/11 London Chess Classic FIDE Open 2.-9.12.2017 66. Erik Rönkä 5,5/9

EtVaS:laisia kotimaassa

HSL joukkuepikapelit 3 min + 2 sek/siirto M-sarja 2.10.2017 1. EtVaS I 28jp /48,0 1. Perttu Anttila 15,0/15! 2. Tero Kokkila 12,0 3. Johanna Paasikangas-T 11,0 4. Harri Laakso 10,0 6. EtVaS II 16jp /33,0 1. Jere Lindholm 8,5/15 2. Heikki Salo 8,5 3. Tapani Tähkävuori 8,0 4. Teemu Vihinen 8,0 A-sarja 5.10.2017 7. EtVaS III 7jp /22,0 1. Sami Hallenberg 6,0/10 2. Eero Männistö 5,0 3. Janne Rajakari 5,0 4. Juha Patosalmi 6,0 10. EtVaS IV 5jp /11,5 1. Mikael Karppinen 2,0/10 2. Ville Hiltunen 3,0 3. Kari Teräsalo 2,0 4. Tiina Turunen 4,5 Koululaisten SM, Oulu 25.-26.11.2017 D-sarja 10. Volter Aapola 3,5/7 EF-sarja 4. Valtteri Sokka 4,0/7

JSM 2017-2018

SM-LIIGA KymS - EtVaS 1-4 Ristoja Samu - Sepp Olav 0-1 Puranen Jukka - Kanep Meelis 1-0 Lehtosaari Mauri - Rönkä Erik ½-½ Upero Jussi - Kokkila Tero 0-1 Nippula Timo - Koskinen Henri 0-1 Väkevä Jani - Salo Heikki ½-½ Paronen Petteri - Anttila Perttu 0-1 Montonen Samu - Vihinen Teemu ½-½ EtVaS - SK ComeOn 1-5 Sepp Olav - Sulskis Sarunas 0-1 Kanep Meelis - Sammalvuo Tapani 1-0 Rönkä Erik - Agopov Mikael 0-1 Kokkila Tero - Nyysti Sampsa 0-1 Paasikangas-Tella Johanna - Lampen Timo 0-1 Salo Heikki - Mansner Harry 0-1 Anttila Perttu - Kosmo Santul ½-½ Tommiska Matti - Nybäck Jukka ½-½ EtVaS - HSK 6-0 Sepp Olav - Hallman Valo 1-0 Kanep Meelis - Lehto Antti 1-0 Rönkä Erik - Varpanen Jan ½-½ Kokkila Tero - Pollari Pasi 1-0 Koskinen Henri - Elomaa Arto ½-½ Salo Heikki - Suomalainen Erkki 1-0 Anttila Perttu - Parkkinen Jyrki 1-0 Tommiska Matti - Uimonen Matti 1-0 TuTS - EtVaS 2-4 Turov Maxim - Sepp Olav ½-½ Sipilä Vilka - Kanep Meelis 1-0 Tuominen Risto - Rönkä Erik 0-1 Topi-Hulmi Teemu - Kokkila Tero 0-1 Sorsa Nuutti - Koskinen Henri 1-0 Vainio Ville - Salo Heikki 0-1 Byggmästar Lars - Anttila Perttu 0-1 Linden Lari - Vihinen Teemu ½-½ JyS - EtVaS 2-3 Sklyarov Dmitri - Sepp Olav 1-0 Luukkonen Tommi - Kanep Meelis 0-1 Nevanlinna Risto - Kokkila Tero ½-½ Franssila Tommi - Koskinen Henri ½-½ Nivala Tuomas - Salo Heikki ½-½ Tuononen Janne - Vihinen Teemu 0-1 Laihonen Petteri - Laakso Harri 0-1 Hämäläinen Sami - Lindholm Jere 1-0 KS-58 - EtVaS 3-2 Yrjölä Jouni - Sepp Olav ½-½ Rantanen Yrjö - Kanep Meelis 1-0 Lauren Martti - Kokkila Tero ½-½ Viljava Tapani - Koskinen Henri 0-1 Kivimäki Jaakko - Paasikangas-Tella Johanna 1-0 Lehtioksa Jorma - Salo Heikki 1-0 Kivipelto Kaj - Anttila Perttu 0-1 Salonen Jyrki - Tommiska Matti ½-½ SK ComeOn 6 5 1 0 22 - 9 11 TammerSh 6 5 1 0 19 - 6 11 MatSK 6 3 2 1 19 - 11 8 ----------------------------------------- EtVaS 6 4 0 2 20 - 13 8 Aatos 6 3 1 2 20 - 12 7 SalSK 6 3 1 2 20 - 13 7 JyS 6 3 0 3 13 - 13 6 KymS 6 2 1 3 13 - 16 5 KS-58 6 2 0 4 8 - 19 4 TuTS 6 1 1 4 17 - 20 3 ----------------------------------------- HSK 6 1 0 5 7 - 25 2 KarjUra 6 0 0 6 7 - 28 0 I DIVISIOONA lohko B EtVaS II - TammerSh II 7-0 Paasikangas-Tella Johanna - Natri Antero 1-0 Tommiska Matti - Sorvari Jarmo 1-0 Laakso Harri - Harju Jukka 1-0 Hallenberg Sami - Mustelin Juhani ½-½ Lindholm Jere - Karttinen Risto 1-0 Tähkävuori Tapani - Niemi Jani-Petteri 1-0 Rajaji Suseenthiram - Kapanen Keijo 1-0 Taylor Daryl - Hakala Jani 1-0 EtVaS II - JyS II 3-2 Vihinen Teemu - Fieandt John ½-½ Laakso Harri - Galchenko Vadim 0-1 Hallenberg Sami - Seppälä Aki 0-1 Lindholm Jere - Hintikka Eero 1-0 Rajaji Suseenthiram - Salmelin Aaro 1-0 Taylor Daryl - Valasmo Juhana 1-0 Nordlund Henri - Hamina Martti ½-½ Hiltunen Ville - Raitanen Markku ½-½ JoeSK - EtVaS II 6-1 Dokutchaev Aleksander - Laakso Harri ½-½ Jouhki Yrjö Markus - Hallenberg Sami 1-0 Sukhorukov Andrey S. - Lindholm Jere 1-0 Hokkanen Petri - Rajaji Suseenthiram 1-0 Nokka Risto - Taylor Daryl 1-0 Myller Janne - Nordlund Henri 1-0 Porrasmaa Timo - Kivivuori Ilppo 0-1 Al Hajaj Amjad - Kinnunen Seppo 1-0 LahS - EtVaS II 3-2 Gorlov Daniil - Hallenberg Sami ½-½ Joentausta Hannu - Tähkävuori Tapani ½-½ Äijälä Jouko - Taylor Daryl 0-1 Sipilä Markku - Männistö Eero ½-½ Särkiö Lauri - Lallukka Taneli 1-0 Pitkänen Ari - Nordlund Henri 1-0 Pitkänen Jorma - Rajakari Janne 0-1 Keipi Jaakko - Hiltunen Ville 1-0 JoeSK 5 5 0 0 25 - 2 10 ----------------------------------------- EtVaS 2 4 2 0 2 13 - 11 4 TammerSh 2 4 2 0 2 12 - 10 4 LauttSSK 4 2 0 2 9 - 8 4 Garde 4 2 0 2 8 - 10 4 LahS 4 2 0 2 10 - 15 4 ----------------------------------------- JyS 2 5 1 1 3 9 - 13 3 ESK 4 0 1 3 2 - 19 1 II DIVISIOONA lohko 1 KS-58 II - EtVaS III 0-0 Kukkonen Jaakko - Männistö Eero ½-½ Katajainen Kimmo - Lallukka Taneli ½-½ Ruotanen Helge - Nordlund Henri ½-½ Pesola Jyrki - Rajakari Janne ½-½ Koskinen Veikko - Kivivuori Ilppo ½-½ EtVaS III - I-HSK 0-4 Patosalmi Juha - Wilen Eero 0-1 Lallukka Taneli - Hytönen Harri ½-½ Rajakari Janne - Pasanen Tuomo 0-1 Hiltunen Ville - Ertbjerg Per 0-1 w.o. - Salminen Matti 0-1 HSK III - EtVaS III 2-1 Aaltio Erkki - Rajaji Suseenthiram 1-0 Kiviaho Allan - Pulli Tapio ½-½ Blinov Jurij - Kinnunen Seppo ½-½ Wartiovaara Oliver - Mikkola Sakari 1-0 Peltola Risto - Pitkänen Juhani 0-1 Pässi 3 3 0 0 7 - 2 6 ----------------------------------------- I-HSK 3 2 1 0 8 - 3 5 HSK 3 4 2 1 1 7 - 6 5 KS-58 2 4 1 1 2 4 - 4 3 KymS 2 4 1 1 2 6 - 9 3 ----------------------------------------- X 3 0 1 2 2 - 5 1 EtVaS 3 3 0 1 2 1 - 6 1 III divisioona lohko 3 EtVaS IV - I-HSK III 2-2 Patosalmi Juha - Salminen Matti 1-0 Hiltunen Ville - Mononen Heikki ½-½ Karppinen Mikael (w.o) - Sjöberg Mikael 0-1 Teräsalo Kari - Heikkinen Pentti 0-1 Turunen Tiina - Haikola Markku 1-0 MatSK VII - EtVaS IV 1-4 Riikonen Matias - Pulli Tapio 0-1 Hero Topi - Mikkola Sakari 0-1 Seitsonen Tapio - Teräsalo Kari 0-1 Isomäki Alvar - Turunen Tiina 0-1 Velagapudi Vihan - Laakso Petri 1-0 EtVaS IV - KäpSK II 0-4 Teräsalo Kari - Nurmela Janne 0-1 Turunen Tiina - Salmela Antti 0-1 Sokka Valtteri - Nupponen Tapio 0-1 Pölkki Reko - Toivola Timo ½-½ Pölkki Eino - Pulli Matti 0-1 JärvSK 3 3 0 0 15 - 0 6 ----------------------------------------- KäpSK 2 3 2 0 1 10 - 2 4 EtVaS 4 3 1 1 1 6 - 7 3 I-HSK 3 3 0 2 1 3 - 8 2 MatSK 7 3 1 0 2 3 - 10 2 HSK 5 3 0 1 2 1 - 11 1 LOPPUOHJELMA la 13.1. Areena Garde - EtVaS II Halsuantie EtVaS III - Pässi Halsuantie EtVaS IV - JärvSK la 3.2. Karjaa KarjU - EtVaS Espoo ESK - EtVaS II Areena X - EtVaS III Areena HSK V - EtVaS IV su 4.2. Areena EtVaS - SalSK Halsuantie EtVaS II - LauttSSK pe 9.3. Areena EtVaS - MatSK la 10.3. Areena Aatos - EtVaS Halsuantie EtVaS III - KymS II su 11.3. Areena EtVaS - Tammer

Kerhotuloksia

Kerhon sisäiset kilpailut ovat uudistuneet. Pelataan kolmea eri sarjaa. A 5+5 min. B 5+5 min. + 3 sekunnin viive (delay) C 10+10 min. + 5 sekunnin inkrementti Kaikissa sarjoissa pelataan kahdeksan osakilpailua, loppupisteisiin lasketaan viisi parasta pistemäärää. Pistelasku: 10,8,6,5,4,3,2,1 ja osanotosta 0,5. Viimeisissä (8.) osakilpailuissa pisteet: 13,10,8,6,5,4,3,2 ja osanotosta 1. Tasapisteissä vertailulla ei merkitystä, pistesumma jaetaan. 24.8.2017 A1ok. 5+5 min.  1 Lindholm Jere    * 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 11 2096 2121 10,00  2 Kinnunen Seppo   0 * 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10 2015 2043 8,00  3 Patosalmi Juha   0 1 * ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 1 1906 1971 6,00  4 Alic Muamer      1 0 ½ * ½ 1 0 1 0 1 1 1 1  8 1850 1895 5,00  5 Hiltunen Ville   0 0 ½ ½ * 1 1 1 ½ 0 ½ 0 1  6 1954 1903  3,50  6 Rajakari Janne   0 0 ½ 0 0 * 1 ½ 1 1 0 1 1  6 1893 1858  3,50  7 Heinonen Markku 0 0 0 1 0 0 * 1 1 1 1 0 0  5 1789 1770  1,50  8 Lallukka Taneli 0 0 0 0 0 ½ 0 * ½ 1 1 1 1  5 1922 1844  1,50  9 Nordlund Henri   0 0 0 1 ½ 0 0 ½ * 1 0 1 ½ 1612 1679 0,50 10 Laakso Petri     0 0 0 0 1 0 0 0 0 * 1 ½ 1 1533 1597  0,50 11 Teräsalo Kari    0 0 0 0 ½ 1 0 0 1 0 * 1 0 1779 1713  0,50 12 Turunen Tiina    0 0 0 0 1 0 1 0 0 ½ 0 * ½  3 1639 1623  0,50 13 Virtanen Raimo   0 0 0 0 0 0 1 0 ½ 0 1 ½ *  3 1621 1616  0,50 31.8.2017 B1ok 5+5 min. + 3 sek. delay 1 Hiltunen Ville * 1 1 0 1 1 1 1 1 1 8 1903 1986 10,00 2 Tähkävuori Tapani 0 * 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 1 2016 2016 8,00 3 Lindholm Jere 0 0 * 1 0 1 1 1 1 1 6 2121 2094 5,50 4 Kinnunen Seppo 1 ½ 0 * ½ 0 1 1 1 1 6 2043 2025 5,50 5 Rajakari Janne 0 0 1 ½ * ½ 1 1 ½ 1 1858 1882 4,00 6 Lallukka Taneli 0 ½ 0 1 ½ * 1 ½ 0 1 1844 1842 3,00 7 Teräsalo Kari 0 ½ 0 0 0 0 * 1 1 1 1713 1732 2,00 8 Nordlund Henri 0 0 0 0 0 ½ 0 * 1 1 1679 1672 0,75 9 Turunen Tiina 0 0 0 0 ½ 1 0 0 * 1 1623 1641 0,75 10 Virtanen Raimo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 * 0 1616 1525 0,50 7.9.2017 C1ok 10+10 min. + 5 sek. incre Rank Name Rtgo Rtgn 1.Rd. 2.Rd. 3.Rd. 4.Rd. 5.Rd. Pts 1 Hiltunen Ville 1986 2004 11w 1 7b 1 8w 1 5w 1 2b 0 4 8,00 2 Lindholm Jere 2094 2096 14w 1 8b 0 6w 1 4b 1 1w 1 4 8,00 3 Rajakari Janne 1882 1914 12w 1 4b 0 14w 1 8b 1 5w 1 4 8,00 4 Kinnunen Seppo 2025 2017 6b 1 3w 1 5b 0 2w 0 9b 1 3 3,50 5 Patosalmi Juha 1971 1966 10b 1 9w 1 4w 1 1b 0 3b 0 3 3,50 6 Mikkola Sakari 1720 1744 4w 0 12b 1 2b 0 13w 1 14b 1 3 3,50 7 Rannisto Olavi 1761 1761 16b 1 1w 0 10b 1 9w 0 11w 1 3 3,50 8 Peltola Erno 1775 1778 13b 1 2w 1 1b 0 3w 0 10b ½ 2½ 0,63 9 Karppinen Mikael 1774 1773 15w 1 5b 0 11w ½ 7b 1 4w 0 2½ 0,63 10 Ristimäki Antti 1548 1576 5w 0 15b 1 7w 0 12b 1 8w ½ 2½ 0,63 11 Nordlund Henri 1672 1684 1b 0 16w 1 9b ½ 14w 1 7b 0 2½ 0,63 12 Virtanen Raimo 1525 1506 3b 0 6w 0 16b 1 10w 0 15b 1 2 0,50 13 Elmegiri Mohamed 1300 1334 8w 0 14b 0 15w 1 6b 0 16w 1 2 0,50 14 Teräsalo Kari 1732 1675 2b 0 13w 1 3b 0 11b 0 6w 0 1 0,50 15 Lounasalo Tapio 1280 1263 9b 0 10w 0 13b 0 16w 1 12w 0 1 0,50 16 Patosalmi Aarne 1283 1224 7w 0 11b 0 12w 0 15b 0 13b 0 0 0,50 14.9.2017 A2ok. 5+5 min. 1 Kinnunen Seppo  * 1 1 1 1 1 1 1 1 1    9  2017 2070  10,00  2 Lindholm Jere   0 * 1 1 1 1 1 1 0 1    7  2096 2087  8,00  3 Hiltunen Ville  0 0 * 0 1 1 1 1 1 1    6  2004 1985  6,00  4 Teräsalo Kari   0 0 1 * 0 1 1 ½ 1 1    1675 1764  4,50  5 Rajakari Janne  0 0 0 1 * ½ 1 1 1 1    1914 1901  4,50  6 Suuronen Leo    0 0 0 0 ½ * 0 1 1 1    1751 1730  3,00  7 Virtanen Raimo  0 0 0 0 0 1 * 1 0 1    3  1506 1568  2,00  8 Turunen Tiina   0 0 0 ½ 0 0 0 * 1 1    1641 1623  1,00  9 Nordlund Henri  0 1 0 0 0 0 1 0 * 0    2  1684 1630  0,50 10 Laakso Petri    0 0 0 0 0 0 0 0 1 *    1  1597 1532  0,50 21.9.2017 B2ok. 5+5 min. + 3 sek. delay 1 Karppinen Mikael  * 1 ½ 1 1 1 0 1 1 1    1773 1886  10,00  2 Rajakari Janne    0 * 0 1 1 1 ½ 1 1 1    1901 1927  8,00  3 Hiltunen Ville    ½ 1 * 0 1 1 ½ 0 ½ 1    1985 1962  5,00  4 Nordlund Henri     0 0 1 * ½ 0 1 1 1 1    1630 1749  5,00  5 Kinnunen Seppo    0 0 0 ½ * 1 1 1 1 1    2070 2037  5,00  6 Lindholm Jere     0 0 0 1 0 * 1 1 1 1    5  2087 2041  3,00  7 Heinonen Markku   1 ½ ½ 0 0 0 * 1 0 1    4  1770 1761  2,00  8 Virtanen Raimo     0 0 1 0 0 0 0 * 1 1    3  1568 1600  1,00  9 Suuronen  Leo     0 0 ½ 0 0 0 1 0 * 1    1730 1676  0,50 10 Lounasalo Tapio    0 0 0 0 0 0 0 0 0 *    0  1263 1245  0,50 28.9.2017 C2ok. 10+10 min. + 5 sek. incre 1 Jere Lindholm     +2   =6   +7   +3   +8  4,5  2041 2067  10,00  2 Henri Nordlund    -1   +11  +12  =8   +3  3,5  1749 1808  8,00  3 Seppo Kinnunen    +9   +14  +8   -1   -2  3,0  2037 2018  4,00  4 Taneli Lallukka   +13  -10  =6   +9   =5  3,0  1842 1845  4,00  5 Leo Suuronen      -8   +15  +14  =6   =4  3,0  1676 1719  4,00  6 Janne Rajakari    +11  =1   =4   =5   =12 3,0  1927 1911  4,00  7 Kari Teräsalo     +12  -8   -1   +14  +13 3,0  1764 1766  4,00  8 Ville Hiltunen    +5   +7   -3   =2   -1  2,5  1962 1946  0,75  9 Raimo Virtanen    -3   =13  +15  -4   +11 2,5  1600 1640  0,75 10 Teemu Vihinen     +15  +4   --   --    -- 2,0  2121 2126  0,50 11 Tiina Turunen     -6   -2   +13  +15   -9 2,0  1623 1626  0,50 12 Eino Pölkki       -7   +X   -2   =13   =6 2,0  1487 1494  0,50 13 Petri Laakso      -4   =9   -11  =12   -7 1,0  1532 1501  0,50 14 Tapio Lounasalo   +X   -3   -5   -7   -15 1,0  1245 1239  0,50 15 Markku Heinonen   -10  -5   -9   -11  +14 1,0  1761 1690  0,50                  19.10.2017 A3ok. 5+5 min. 1 Lindholm Jere * ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 - - - - - - 10½ 2067 2119 10,00 2 Kokkila Tero ½ * 1 1 1 1 0 1 1 - 1 1 1 - - - - - 2269 2266 8,00 3 Kinnunen Seppo 0 0 * 1 1 1 1 1 1 - 1 - - 1 1 - - - 9 2018 2058 6,00 4 Tähkävuori Tapani 0 0 0 * 1 1 - 1 - - 1 0 1 - 1 - 1 - 7 2016 2008 5,00 5 Hiltunen Ville 0 0 0 0 * 1 1 - - 1 - 1 1 ½ - - 1 - 1946 1941 4,00 6 Patosalmi Juha 0 0 0 0 0 * 1 1 - 1 1 - 1 1 - - - - 6 1966 1941 1,63 7 Heinonen Markku 0 1 0 - 0 0 * 0 - - - 1 - 1 1 1 - 1 6 1690 1753 1,63 8 Virtanen Raimo 0 0 0 0 - 0 1 * 1 - - - 1 - - 1 1 1 6 1640 1725 1,63 9 Nordlund Henri 0 0 0 - - - - 0 * 1 0 - - 1 1 1 1 1 6 1808 1782 1,63 10 Bergman Christer 0 - - - 0 0 - - 0 * 1 - 1 ½ 0 1 1 1 1596 1637 0,50 11 Suuronen Leo 0 0 0 0 - 0 - - 1 0 * 1 - - 1 1 - 1 5 1719 1748 0,50 12 Lindholm Arto 0 0 - 1 0 - 0 - - - 0 * 0 - 1 1 1 1 5 1843 1798 0,50 13 Mikkola Sakari - 0 - 0 0 0 - 0 - 0 - 1 * 1 - 1 1 1 5 1744 1707 0,50 14 Laakso Petri - - 0 - ½ 0 0 - 0 ½ - - 0 * 1 1 1 ½ 1501 1542 0,50 15 Teräsalo Kari - - 0 0 - - 0 - 0 1 0 0 - 0 * 1 1 1 4 1766 1672 0,50 16 Elmegiri Mohamed - - - - - - 0 0 0 0 0 0 0 0 0 * 1 1 2 1334 1323 0,50 17 Siljander Eero - - - 0 0 - - 0 0 0 - 0 0 0 0 0 * 1 1 1298 1264 0,50 18 Patosalmi Aarne - - - - - - 0 0 0 0 0 0 0 ½ 0 0 0 * ½ 1224 1189 0,50 26.10.2017 B3ok. 5+5 min. + 3 sek. delay 1 Kinnunen Seppo * 1 1 1 1 0 1 - 1 1 1 - - - - - 8 2058 2091 10,00 2 Vihinen Teemu 0 * 1 ½ 1 1 1 - 1 1 1 - - - - - 2126 2137 8,00 3 Lindholm Jere 0 0 * 1 1 1 1 1 1 1 - - - - - - 7 2119 2121 6,00 4 Hiltunen Ville 0 ½ 0 * 0 1 - - - - - 1 1 1 1 - 1941 1933 5,00 5 Patosalmi Juha 0 0 0 1 * - 0 1 - - 1 1 1 - - - 5 1941 1931 2,50 6 Nordlund Henri 1 0 0 0 - * - 1 ½ ½ - 1 - 1 - - 5 1782 1807 2,50 7 Rajakari Janne 0 0 0 - 1 - * 1 - 0 - - 1 - 1 1 5 1911 1898 2,50 8 Mikkola Sakari - - 0 - 0 0 0 * 1 - 1 1 - 1 - 1 5 1707 1723 2,50 9 Teräsalo Kari 0 0 0 - - ½ - 0 * - 1 - 1 - 1 1 1672 1692 0,50 10 Heinonen Markku 0 0 0 - - ½ 1 - - * - 0 - 1 1 1 1753 1746 0,50 11 Virtanen Raimo 0 0 - - 0 - - 0 0 - * - 1 1 1 1 4 1725 1682 0,50 12 Pölkki Reko - - - 0 0 0 - 0 - 1 - * 0 1 1 1 4 1450 1479 0,50 13 Pölkki Eino - - - 0 0 - 0 - 0 - 0 1 * 0 1 1 3 1494 1460 0,50 14 Patosalmi Samu - - - 0 - 0 - 0 - 0 0 0 1 * 0 1 2 1200 1226 0,50 15 Lounasalo Tapio - - - 0 - - 0 - 0 0 0 0 0 1 * 1 2 1239 1253 0,50 16 Patosalmi Aarne - - - - - - 0 0 0 0 0 0 0 0 0 * 0 1189 1127 0,50 2.11.2017 C3ok. 10+10 min. + 5 sek. incre  1 Vihinen Teemu    * - 1 0 1 - - - 1 1 - - - - - -    4  2137 2134   9,00  2 Lindholm Jere    - * 0 1 1 - - - - - 1 1 - - - -    4  2121 2116   9,00  3 Rajakari Janne   0 1 * ½ - 1 - - - - - - - 1 - -    1898 1923   5,50  4 Nordlund Henri   1 0 ½ * - - - - 1 - - - 1 - - -    1807 1863   5,50  5 Karppinen Mikael 0 0 - - * - - 1 - 1 - - - - - 1    3  1886 1890   2,50  6 Suuronen Leo     - - 0 - - * 1 - - 0 1 - - - 1 -    3  1748 1765   2,50  7 Hiltunen Ville   - - - - - 0 * - ½ ½ 1 1 - - - -    3  1933 1916   2,50  8 Ristimäki Antti  - - - - 0 - - * 0 - - - 1 1 1 -    3  1576 1591   2,50  9 Patosalmi Juha   0 - - 0 - - ½ 1 * - - 1 - - - -    1931 1914   0,50 10 Heinonen Markku  0 - - - 0 1 ½ - - * - - - - - 1    1746 1763   0,50 11 Virtanen Raimo   - 0 - - - 0 0 - - - * - 1 - 1 -    2  1682 1662   0,50 12 Mikkola Sakari   - 0 - - - - 0 - 0 - - * 1 1 - -    2  1723 1712   0,50 13 Lounasalo Tapio  - - - 0 - - - 0 - - 0 0 * - - 1    1  1253 1264   0,50 14 Pölkki Eino      - - 0 - - - - 0 - - - 0 - * 1 0    1  1460 1410   0,50 15 Patosalmi Samu   - - - - - 0 - 0 - - 0 - - 0 * 1    1  1226 1232   0,50 16 Siljander Eero   - - - - 0 - - - - 0 - - 0 1 0 *    1  1264 1247   0,50 9.11.2017 A4ok. 5+5 min. 1 Heikkilä Samu    * 1 1 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1 - - 1 - - - - - - - - 10   2043 2108  10,00  2 Fieandt John     0 * 1 1 1 1 1 1 1 - 0 1 - 1 - - - - - - - -   9   2120 2133  8,00  3 Lallukka Taneli  0 0 * 1 1 1 ½ - 1 1 - - 1 - - - - - - - - 1   1845 1943  6,00  4 Vihinen Teemu    0 0 0 * 1 0 1 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - - - - - -   7   2134 2105  5,00  5 Hiltunen Ville   0 0 0 0 * ½ 1 1 - 1 1 - - - 1 - 1 - - - - -   1916 1921  3,50  6 Lindholm Arto    0 0 0 1 ½ * - 0 1 - - 1 - 1 - 1 - - - 1 - -   1798 1869  3,50  7 Patosalmi Juha   ½ 0 ½ 0 0 - * 0 1 - - 1 - - - 1 1 1 - - - -   6   1914 1899  0,79  8 Rajakari Janne   0 0 - 0 0 1 1 * 0 1 1 - - - 1 - - - 1 - - -   6   1923 1905  0,79  9 Mikkola Sakari   ½ 0 0 - - 0 0 1 * - - - 1 1 1 - 1 ½ - - - -   6   1712 1792  0,79 10 Suuronen Leo     0 - 0 0 0 - - 0 - * 1 - - 1 1 - 1 1 - - 1 -   6   1765 1787  0,79 11 Bergman Christer 0 1 - - 0 - - 0 - 0 * 0 1 - - - - 1 1 1 - 1   6   1637 1686  0,79 12 Heinonen Markku  - 0 - 0 - 0 0 - - - 1 * - 0 1 - 1 1 - 1 1 -   6   1763 1763  0,79 13 Nordlund Henri   - - 0 - - - - - 0 - 0 - * 0 0 1 - 1 1 1 1 1   6   1863 1789  0,79 14 Kinnunen Seppo   0 0 - 0 - 0 - - 0 0 - 1 1 * - 1 - - 1 - 1 -   5   2091 2021  0,50 15 Turunen Tiina    - - - - 0 - - 0 0 0 - 0 1 - * 1 - - 1 1 0 1   5   1626 1595  0,50 16 Virtanen Raimo   - - - 0 - 0 0 - - - - - 0 0 0 * 1 - 1 1 1 1   5   1662 1626  0,50 17 Lagerbohm Kalle  - - - - 0 - 0 - 0 0 - 0 - - - 0 * 1 1 1 1 1   5   1500 1496  0,50 18 Pölkki Eino      - - - - - - 0 - ½ 0 0 0 0 - - - 0 * 1 1 1 1   1410 1423  0,50 19 Lounasalo Tapio  - - - - - - - 0 - - 0 - 0 0 0 0 0 0 * 1 1 1   3   1264 1270  0,50 20 Siljander Eero   - - - - - 0 - - - - 0 0 0 - 0 0 0 0 0 * 1 1   2   1247 1211  0,50 21 Patosalmi Samu   - - - - - - - - - 0 - 0 0 0 1 0 0 0 0 0 * 1   2   1232 1205  0,50 22 huili            - - 0 - - - - - - - 0 - 0 - 0 0 0 0 0 0 0 *                  0,00         16.11.2017 B4ok. 5+5 min. + 3 sek. delay 1 Patosalmi Juha  * ½ 0 1 ½ 1 1 1 1 - - - 1 - - -   7   1899 1939  10,00  2 Hiltunen Ville  ½ * 1 0 0 1 1 1 1 - 1 - - - - -   1921 1938  6,33  3 Mikkola Sakari  1 0 * 0 1 ½ 1 - 1 - 1 1 - - - -   1792 1854  6,33  4 Rajakari Janne  0 1 1 * ½ 1 0 - - 1 1 - - 1 - -   1905 1922  6,33  5 Nordlund Henri  ½ 1 0 ½ * 0 - - - 1 - 1 1 - 1 -   6   1789 1819  4,00  6 Kinnunen Seppo  0 0 ½ 0 1 * - 1 - 1 1 - - 1 - -   2021 1981  2,50  7 Suuronen Leo    0 0 0 1 - - * ½ - 1 - - - 1 1 1   1787 1786  2,50  8 Heinonen Markku 0 0 - - - 0 ½ * - ½ - - 1 1 1 1   5   1763 1741  0,75  9 Virtanen Raimo  0 0 0 - - - - - * 0 - 1 1 1 1 1   5   1626 1596  0,75 10 Isohanni Perttu - - - 0 0 0 0 ½ 1 * 1 1 - - - 1   Uusi 1670  0,50 11 Lagerbohm Kalle - 0 0 0 - 0 - - - 0 * 1 1 - 1 1   4   1496 1490  0,50 12 Patosalmi Samu  - - 0 - 0 - - - 0 0 0 * 1 1 1 1   4   1205 1260  0,50 13 Lounasalo Tapio 0 - - - 0 - - 0 0 - 0 0 * 1 1 1   3   1270 1261  0,50 14 Helenius Marja  - - - 0 - 0 0 0 0 - - 0 0 * 1 1   2   1351 1287  0,50 15 Patosalmi Aarne - - - - 0 - 0 0 0 - 0 0 0 0 * 1   1   1127 1073  0,50 16 Huili           - - - - - - 0 0 0 0 0 0 0 0 0 *   0              0,00 19.11.2017 C4ok. 10+10 min. + 5 sek. incre 1 Kokkila Tero * 1 1 1 1 1 - - - - 5 2266 2278 10,00 2 Hiltunen Ville 0 * ½ 1 - - - 1 1 - 1938 1957 7,00 Patosalmi Juha 0 ½ * - 1 - 1 1 - - 1939 1955 7,00 4 Kinnunen Seppo 0 0 - * - 1 1 - - 1 3 1981 1978 5,00 5 Nordlund Henri 0 - 0 - * ½ 1 1 - - 1819 1826 3,50 6 Mikkola Sakari 0 - - 0 ½ * - - 1 1 1854 1848 3,50 7 Heinonen Markku - - 0 0 0 - * - 1 1 2 1741 1723 2,00 8 Laakso Petri - 0 0 - 0 - - * ½ 1 1542 1538 0,75 9 Ristimäki Antti - 0 - - - 0 0 ½ * 1 1591 1567 0,75 10 Patosalmi Samu - - - 0 - 0 0 0 0 * 0 1260 1244 0,50 Kokonaistilanne 12/24 ok. A/5+5 B/5+5 + 3sec delay C/10+10 + 5sec incre Lindholm Jere 69,50/9 Lindholm Jere 28,00/3 Hiltunen Ville 26,33/4 Lindholm Jere 27,00/3 Hiltunen Ville 61,58/12 Kinnunen Seppo 24,50/4 Kinnunen Seppo 23,00/4 Hiltunen Ville 18,25/4 Kinnunen Seppo 60,00/11 Hiltunen Ville 17,00/4 Rajakari Janne 20,83/4 Nordlund Henri 17,63/4 Rajakari Janne 47,12/10 Heikkilä Samu 10,00/1 Lindholm Jere 14,50/3 Rajakari Janne 17,50/3 Nordlund Henri 33,29/12 Rajakari Janne 8,79/3 Patosalmi Juha 12,50/2 Kinnunen Seppo 12,50/3 Patosalmi Juha 31,91/8 Patosalmi Juha 8,41/3 Nordlund Henri 12,25/4 Patosalmi Juha 11,00/3 Vihinen Teemu 22,50/4 Fieandt John 8,00/1 Karppinen Mikael 10,00/1 Kokkila Tero 10,00/1 Kokkila Tero 18,00/2 Kokkila Tero 8,00/1 Mikkola Sakari 8,83/2 Vihinen Teemu 9,50/2 Mikkola Sakari 17,62/7 Lallukka Taneli 7,50/2 Vihinen Teemu 8,00/1 Mikkola Sakari 7,50/3 Lallukka Taneli 14,50/4 Teräsalo Kari 5,50/3 Tähkävuori Tapani 8,00/1 Suuronen Leo 6,50/2 Suuronen Leo 13,79/7 Vihinen Teemu 5,00/1 Heinonen Markku 3,25/3 Teräsalo Kari 4,50/2 Karppinen Mikael 13,13/3 Alic Muamer 5,00/1 Suuronen Leo 3,00/2 Lallukka Taneli 4,00/1 Tähkävuori Tapani 13,00/2 Tähkävuori Tapani 5,00/1 Lallukka Taneli 3,00/1 Ristimäki Antti 3,88/3 Teräsalo Kari 12,50/7 Virtanen Raimo 4,63/4 Virtanen Raimo 2,75/4 Rannisto Olavi 3,50/1 Heinonen Markku 10,16/9 Suuronen Leo 4,29/3 Teräsalo Kari 2,50/2 Karppinen Mikael 3,13/2 Heikkilä Samu 10,00/1 Lindholm Arto 4,00/2 Lounasalo Tapio 1,50/3 Heinonen Markku 3,00/3 Virtanen Raimo 9,13/11 Heinonen Markku 3,91/3 Patosalmi Samu 1,00/2 Virtanen Raimo 1,75/3 Fieandt John 8,00/1 Nordlund Henri 3,41/4 Patosalmi Aarne 1,00/2 Lounasalo Tapio 1,50/3 Alic Muamer 5,00/1 Turunen Tiina 2,00/3 Turunen Tiina 0,75/1 Laakso Petri 1,25/2 Lindholm Arto 4,00/2 Laakso Petri 1,50/3 Helenius Marja 0,50/1 Patosalmi Samu 1,00/2 Ristimäki Antti 3,88/3 Bergman Christer 1,29/2 Isohanni Perttu 0,50/1 Pölkki Eino 1,00/2 Lounasalo Tapio 3,50/7 Mikkola Sakari 1,29/2 Lagerbohm Kalle 0,50/1 Peltola Erno 0,63/1 Rannisto Olavi 3,50/1 Siljander Eero 1,00/2 Pölkki Reko 0,50/1 Siljander Eero 0,50/1 Turunen Tiina 3,25/5 Lagerbohm Kalle 0,50/1 Pölkki Eino 0,50/1 Turunen Tiina 0,50/1 Laakso Petri 2,75/5 Patosalmi Samu 0,50/1 Patosalmi Aarne 0,50/1 Patosalmi Samu 2,50/5 Pölkki Eino 0,50/1 Elmegiri Mohamed 0,50/1 Pölkki Eino 2,00/4 Patosalmi Aarne 0,50/1 Patosalmi Aarne 2,00/4 Lounasalo Tapio 0,50/1 Siljander Eero 1,50/3 Elmegiri Mohamed 0,50/1 Bergman Christer 1,29/2 Lagerbohm Kalle 1,00/2 Elmegiri Mohamed 1,00/2 Peltola Erno 0,63/1 Helenius Marja 0,50/1 Isohanni Perttu 0,50/1 Pölkki Reko 0,50/1

Etusivu