SHAKKIKERHO

Kerhopelit

(takaisin)


Puistoshakki 30.6.-1.7.2020:

 

1.kierros: Dimov-Ranimäki 0-1, Juntunen-Niemelä 1/2-1/2, Nikkonen-V.Laakkonen 1-0, A.Antonov-Arppi 0-1, Kärki-Mustonen 0-1, Normaja-Kettunen 0-1, N.Antonov-Pääkkönen 1-0, Torvinen-Paulasto 0-1, M.Laakkonen-Kalinen 1-0, Turunen vapaalla

2.kierros: Turunen-Nikkonen 1-0, V.Laakkonen-Normaja 1-0, Kettunen-Kärki 0-1, Mustonen-A.Antonov 1-0, Arppi-Dimov 1-0, Ranimäki-Torvinen 1/2-1/2, Paulasto-M.Laakkonen 1-0, Kalinen-Juntunen 0-1, Niemelä-N.Antonov 1-0, Pääkkönen vapaalla

3.kierros: Normaja-Turunen 0-1, Kärki-V.Laakkonen 1-0, A.Antonov-Kettunen 1/2-1/2, Dimov-Mustonen 0-1, Torvinen-Arppi 1/2-1/2, M.Laakkonen-Ranimäki 0-1, Juntunen-Paulasto 1/2-1/2, N.Antonov-Kalinen 1-0, Pääkkönen-Niemelä 0-1, Nikkonen vapaalla

4.kierros: Turunen-Torvinen 0-1, Ranimäki-Kärki 1-0, Arppi-M.Laakkonen 1/2-1/2, Mustonen-Nikkonen 1-0, Kettunen-Juntunen 0-1, Niemelä-V.Laakkonen 1-0, Pääkkönen-N.Antonov 0-1, Paulasto vapaalla

5.kierros: Nikkonen-Kärki 1-0, Torvinen-N.Antonov 0-1, Mustonen-Ranimäki 0-1, Niemelä-Turunen 1/2-1/2, Paulasto-Arppi 0-1, Juntunen vapaalla

6.kierros: Nikkonen-Niemelä 0-1, Juntunen-Turunen 1/2-1/2, Ranimäki-Paulasto 0-1, N.Antonov-Mustonen 0-1, Arppi vapaalla

7.kierros: Ranimäki-N.Antonov 0-1, Mustonen-Juntunen 1/2-1/2, Paulasto-Turunen 1/2-1/2, Arppi-Niemelä 1/2-1/2

8.kierros: Arppi-Mustonen 1/2-1/2, N.Antonov-Juntunen 0-1, Niemelä-Paulasto 1-0

9.kierros: Juntunen-Arppi 0-1, Mustonen-Niemelä 1-0

 

Pronssiottelu: Juntunen-Niemelä 1/2-1/2, Niemelä-Juntunen 1-0

Loppuottelu: Arppi-Mustonen 0-1

 

Lopulliset sijoitukset: 1) Tapani Mustonen 7-2-1, 2) Heikki Arppi 4-4-1, 3) Risto Niemelä 6-4-1, 4) Reijo Juntunen 3-5-2, 5) Nikolai Antonov 5-0-3, 6) Tuomo Paulasto 3-2-2, 7) Miika Ranimäki 4-1-2, 8) Tuomo Turunen 2-3-1, 9) Pekka Nikkonen 2-0-3, 10) Miska Kärki 2-0-3 ja Eetu Torvinen 1-2-2, 12) Juha Kettunen ja Markus Laakkonen 1-1-2, 14) Venja Laakkonen 1-0-3, 15) Tauno Pääkkönen 0-0-3, 16) Alexei Antonov 0-1-2, 17) Henri Normaja, Juha Kalinen ja Nikolai Dimov 0-0-3

 

Puistoshakkimestaruudet vuosina 1983-2020:

 

Pohjois-Karjalan mestaruusturnaus pelattiin vuosina 1983 ja 1985 Joensuun Naskalinpuistossa, vuonna 1984 Naskalinpuistossa ja Linnunlahden leirintäalueella, vuosina 1986-88 ja 1990 Rantakylän torilla, 1989 Joensuun keskustan kävelykadulla, 1991, 1993-95, 1997, 1999-2000, 2002-06, 2008-09 ja 2011-20 Joensuun keila- ja palloiluhallilla, 1992 Ylämyllyn torilla, 1996 Joensuun keila- ja palloiluhallilla sekä Liperin matkustajasatamassa, 1998 ja 2001 Joensuun keila- ja palloiluhallilla ja finaali Joensuun torilla, 2007 ja 2010 Joensuun keila- ja palloiluhallilla ja Joensuun Taitokorttelissa.

Mukana on ollut 107 pelaajaa, joista 14 on voittanut mestaruuden ja 33 mitalin.

Eniten mestaruuksia (6 kpl): Jukka Behm ja Mauri Näreaho. Eniten mitaleita (20 kpl): Heikki Arppi.  Jokaisessa turnauksessa mukana (38 kertaa): Heikki Arppi

Useimmin hävinnyt loppuottelun: 8 kertaa Heikki Arppi, 6 kertaa Tuomo Turunen

Aina hävinnyt (vähintään 5 mitaliottelua) loppu- tai pronssiottelun: Tuomo Turunen

Nuorin mestari: Janne Tuononen oli 15 vuotta 288 päivää voittaessaan mestaruuden 29.7.2004. Jukka Behm oli voittaessaan v.1995 päivää vaille 17-vuotias.

Nuorin osanottaja: Aleksi Antonov, joka pelatessaan 30.6.2009 oli iältään 6 vuotta 117 päivää.

Ei yhtään häviötä: Yrjö M. Jouhki.

Vähiten häviöitä vähintään kaksi turnausta pelanneista: Timo Pääkkönen, jolla 32 pelistä vain kaksi tappiota.

Eniten pelejä (275), voittoja (142) ja tasapelejä (60) Heikki Arppi. Eniten häviöitä (78) Pekka Nikkonen.

Jokaisessa turnauksessaan mitalilla (vähintään kaksi mitalia): 9 Mauri Näreaho, 3 Bajram Sahiti, 2 Pekka Turunen

Eniten turnauksia ilman mitalia: Markus Laakkonen (11 kpl).

Kovatasoisin pelaaja, joka hävisi turnauksessa kaikki pelinsä: Juha-Matti Juurikainen vuonna 2004 (SELO 1968).

Korkein tasapeliprosentti (vähintään 10 peliä): Timo Pääkkönen 31,25 %, Juha-Matti Juurikainen 30,56 %. Prosentuaalisesti vähiten häviöitä (vähintään 10 peliä): Mauri Näreaho 11,27 %, Janne Tuononen 13,73 %

Osanottajaennätys 19 pelaajaa 2020 (16 tuntia, 55 ottelua), lähinnä 16 pelaajaa 1996  (17 tuntia, 45 ottelua), 2012 (16 tuntia, 46 ottelua) ja 2016 (16.50 tuntia, 47 ottelua). Pisin turnaus 17 tuntia 36 minuuttia vuonna 2017 (15 pelaajaa, 43 peliä). Vähiten osanottajia 1988 7 pelaajaa.

Eniten kierroksia ennen mitaliotteluita: 12 vuonna 2018

Myöhäisin (tai aikaisin!) finaali päättyi 2.7.2009 klo 00.53 Marko Jönheden voittoon kuningasintialaisen vaihtomuunnelmassa mustilla Tuomo Turusesta. Muut myöhäiset finaalit ovat vuosilta 2004 ja 2014. 29.7.2004 klo 00.40 Janne Tuonosen voittoon päättynyt peli. Silloinkin vastassa oli Jönhede, tosin aiemmalla nimellään Pulkkinen. 27.6.2014 klo 00.46 päättyi puolestaan turnauksen viimeisenä pelattu pronssiottelun uusinta Tapani Mustosen voittoon Reijo Juntusesta.

 

Mitalistit ja pistemiehet (7-5-4-3-2-1 pistettä kuudelle parhaalle):

                          (mitalit,pisteet,osanotot,voitot,tasan,tappiot, ottelut)

1) Heikki Arppi                  3  9  8  = 124,5       38     +142  =60 -73 (275)

2) Marko Jönhede (Pulkkinen)     3  6  4  =  73,5       22     +86   =45 -42 (173)

3) Jukka Behm                    6  1  2  =  61         11     +58   =16 -14 (88)

4) Tapani Mustonen               5  3  2  =  60         14     +77   =16 -28 (121)

5) Mauri Näreaho                 6  2  1  =  56          9     +52   =11  -8 (71)

6) Tuomo Turunen                 0  6  0  =  54         22     +70   =36 -52 (158)

7) Reijo Juntunen                0  0  1  =  38,83      25     +65   =39 -61 (165)

8) Risto Niemelä                 1  1  4  =  34,16      22     +59   =19 -54 (132)

9) Janne Tuononen                4  1  0  =  33          6     +33   =11  -7 (51)

10) Juha-Matti Juurikainen       1  3  0  =  31          9     +31   =22 -19 (72)

11) Pekka Nikkonen               0  1  0  =  25,83      27     +49   =6  -78 (josta 1 wo) (133)

12) Timo Pääkkönen               2  0  1  =  20          4     +20   =10  -2 (32)

13) Bajram Sahiti                2  1  0  =  19          3     +17    =2  -5 (24)

14) Risto Räty                   0  1  0  =  14,33      14     +27   =11 -36 (74)

15) Olavi Riikonen               0  0  1  =  12         19     +18   =4  -53 (75)

16) Alia Dannenberg              1  0  1  =  11          3     +12   =5   -5 (ja yksi wo-voitto) (22)

17) Risto Hautanen               1  0  1  =  11          4     +11   =4   -8 (23)

18) Juha Kettunen                0  0  1  =  10,5        7     +22   =7   19 (47) 

19) Pasi Fränti                  0  1  0  =  10          5     +20   =0  -16 (+ yksi wo-voitto) (36)

20) Heimo Lehtinen               0  0  1  =   9,5        6     +13   =1  -17 (31)

21) Simo Heliövaara              0  0  1  =   8,5        6     +14   =2  -18 (34)

22) Pekka Turunen                0  0  2  =   8          2     +8    =2   -4 (14)

23) Yrjö M. Jouhki               1  0  0  =   7          1     +7    =1   -0  (8)

24) Janne Myller                 1  0  0  =   7          1     +7    =1   -1  (9)

25) Hannu Keinonen               1  0  0  =   7          1     +6    =1   -1  (8)

26) Jari Toivanen                -        =   7          7     +16   =5  -18 (39)

27) Matti Turunen                0  1  0  =   6          2      +9   =2   -5 (16)

28) Jari Heino                   0  0  1  =   6          9     +13   =1  -27 (41)

29) Seppo Hartikainen            0  0  1  =   6          6      +8   =2  -16 (26)

30) Jouni Kuivalainen            -        =   6          2      +7   =1   -5 (13)

31) Timo Karstu                  0  1  0  =   5          1      +5   =0   -3  (8)

32) Juha Palosuo                 -        =   4,33       6      +8   =5  -14 (27)

33) Olli Jantunen                0  0  1  =   4          1      +5   =1   -2  (8)

34) Henri Toukomaa               0  0  1  =   4          1      +4   =1   -2  (7)

35) Hannu Autio                  0  0  1  =   4          1      +2   =0   -3  (5)

36) Ari Hietanen                 0  0  1  =   4          2      +5   =3   -4 (12)

37) Miika Ranimäki               0  0  1  =   4          3      +12  =1   -8 (21)

38) Martti Loukovaara            -        =   4          2       +3  =1   -5  (9)

39) Kari Tanninen                -        =   3          1       +3  =0   -3  (6)

40) Tuomo Paulasto               -        =   3          2       +6  =2   -5 (13)

41) Taneli Korhonen              -        =   3          4      +10  =0  -12 (22)

42) Markus Laakkonen             -        =   3         11      +14  =1  -32 (ja yksi wo-voitto) (47)

43) Timo Kinnunen                -        =   2          1       +3  =1   -2 (6)

44) Olli Virmajoki               -        =   2          1       +4  =2   -3 (9)

45) Tuomo Sieviläinen            -        =   2          1       +2  =0   -3 (5)

46) Kari Loimusalo               -        =   2          3       +3  =0   -9 (12)

47) Nikolai Antonov              -        =   2          4       +7  =0  -12 (19)

48) Pekka Staven                 -        =   1          1       +1  =0   -3 (4)

49) Mika Laukkanen               -        =   0,5        1       +2  =1   -2 (5)

50) Mika Tukiainen               -        =   0,5        1       +0  =1   -2 (3)

51) Hannu Vaittinen              -        =   0,5        4       +1  =1  -11 (13)

52) Pekka Myllynen               -        =  0,5         8       +8  =3  -21 (32)

 

Osallistumisia, mutta ei sijoituksia kuuden parhaan joukkoon:

7 turnausta: Nikolai Dimov (+0=0-21),

6 turnausta: Arvo Penttinen (+4=4-14) ja Tauno Pääkkönen (+4=0-18, lisäksi 1 luovutusvoitto),

4 turnausta: Elmo Suikki (+6=1-9, lisäksi 2 luovutushäviötä), Anton Antonov (+4=0-12),

3 turnausta: Maria Antonov (+2=0-9), Kalevi Munne (+1=1-8), Jouni Honkanen (+1=0-9), Alexei Antonov (+0=1-8), Otto Lappalainen (+0=0-8, lisäksi 1 luovutushäviö), Raimo Happonen ja Kimmo Vauhkonen (+0=0-9)

2 turnausta: Taisto Nygren (+2=3-4), Erkki Laurila (+2=0-6), Atte Tamminen (+1=1-5), Venja Laakkonen, Samuel Laukkanen ja Joni Parkkonen (+1=0-6), Jani Kovanen ja Eino Suvanto (+0=1-5), Eino Karhinen, Martti Lehes ja Tuomas Tanskanen (+0=0-6)

1 turnaus: Miska Kärki, Harri Taattola ja Armas Hämäläinen (+2=0-3), Eetu Torvinen (+1=2-2), Teemu Honkanen (+1=0-2, lisäksi 1 luovutushäviö), Hannu Tapanainen, Esra Airaksinen, Timo Akkanen, Pyry Niemelä, Tero Koistinen, Visa Kinnunen ja Janne Laukkanen (+1=0-3), Jukka Törnroos ja Martti Hirvonen (+0=1-2), Miika Niemeläinen, Paula Närhi, Jarmo Appelgren, Sasu Vaakanainen, Veijo Åkerlund, Arto Hietanen, Henri Normaja, Juha Kalinen, Teemu Pelkonen, Kari Koponen, Jari Åke, Tommi Kamppuri, Jouni Pekkarinen, Eino Venäläinen, Mikko Pitkänen, Arsi Ikonen ja Matti Tapaninen (+0=0-3).

 

Mestaruuskilpailun säännöt:

Turnaus pelataan cup-muotoisena niin, että 2,5 miinuspisteellä karsiutuu. Turnaus pelataan niin pitkään, että kaksi parasta (loppuottelijat) ja kaksi seuraavaa (pronssiottelijat) ovat selvillä.

Ensimmäiset kolme kierrosta pelataan suoraan kaavion mukaan. Sen jälkeen parit määrätään arpomalla niin, että ensimmäiseksi arvottu valitsee vastustajan, jota ei ole kohdannut ja jota vastaan värihistoria sopii.

Jos kierroksella on pariton määrä pelaajia, viimeiseksi jäänyt (sopivien parien löytymisen jälkeen) saa vapaavuoron.

Kun vähän pelaajia on jäljellä, voidaan joutua ongelmiin uusien peliparien löytämiseksi. 1. prioriteetti on vapaavuoron kierrättäminen, 2. prioriteetti mahdollisimman monen uuden peliparin löytäminen, 3. prioriteetti värihistoria.

Esimerkki: On kuusi pelaajaa jäljellä. Pelaajat A ja B ovat kohdanneet kaikki muut, myös toisensa. Pelaajat C, D, E ja F pystyvät luomaan kaksi täysin uutta peliparia. Pelaajat A ja B kohtaavat toisensa uudelleen.

Pelaaja voi saada vapaakierroksen kahdesti peräkkäin. Esimerkki: On jäljellä kolme pelaajaa, joista pelaaja A saa vapaakierroksen ja pelaajat B ja C kohtaavat. Tämän kierroksen jälkeen on yhä kolme pelaajaa, joilla on sama värihistoria ja jotka ovat kaikki kohdanneet toisensa ja joilla on kaikilla vapaakierros pidetty. Arvonnan seurauksena pelaaja A voi saada vapaakierroksen toistamiseen ja pelaajat B ja C kohtaavat uudelleen.

Jos esimerkiksi viidestä jäljellä olevasta pelaajasta kaksi (tai kolmesta kaksi) putoaa samalla kierroksella, joudutaan kahden pudonneen välillä uusintaan mitalipeleihin pääsemiseksi, mikäli heillä on tulossaldo täsmälleen sama eikä keskinäisessä ottelussakaan eroa jommankumman hyväksi (värihistoria ei ratkaise muuta kuin uusinnan värit).

 Loppu- ja pronssiottelu pelataan ilman miinuspisteiden rasitteita kuitenkin niin, että alkukilpailun värihistoria vaikuttaa mitaliotteluiden väreihin. Mikäli värihistoria on tasan, värit arvotaan.

Mikäli mitalipeli päättyy tasan, uusitaan se vaihtuvilla väreillä.

Erikoissääntöjä: kahdesta ensimmäisestä väärästä siirrosta saa huomautuksen, kolmannesta häviää pelin. Muutoin pelataan 15+15 minuutin säännöillä, jolloin ajalla ei voi voittaa, mikäli asema ei edellytä voittoa. Tasapelivaatimus on esitettävä ja kello pysäytettävä viimeistään siinä vaiheessa, kun aikaa on jäljellä yli 30 sekuntia. Sen jälkeen pelataan viisi siirtoa ja jos asema ei etene, on peli tuomittava tasapeliksi.

 

Puistoshakki 25.-26.6.2019:

1.kierros: Dannenberg-Korhonen 1-0, Dimov-Fränti 0-1, Juntunen-Tapanainen 1-0, Nikkonen-Laakkonen 1-0, Niemelä-Arppi 1/2-1/2, Mustonen-Myllynen 0-1, Kettunen-Pääkkönen 1-0, Taattola vapaalla

2.kierros: Fränti-Kettunen 1-0, Juntunen-Niemelä 1/2-1/2, Tapanainen-Dimov 1-0, Laakkonen-Mustonen 0-1, Arppi-Dannenberg 1/2-1/2, Korhonen-Pääkkönen 1-0, Taattola-Nikkonen 0-1, Myllynen vapaalla

3.kierros: Dannenberg-Tapanainen 1-0, Mustonen-Arppi 1-0, Kettunen-Laakkonen 0-1, Pääkkönen-Fränti 0-1, Nikkonen-Juntunen 0-1, Dimov-Taattola 0-1, Myllynen-Korhonen 0-1, Niemelä vapaalla

4.kierros: Taattola-Dannenberg 0-1, Arppi-Nikkonen 1-0, Tapanainen-Mustonen 0-1, Niemelä-Kettunen 0-1, Laakkonen-Myllynen 1-0, Korhonen-Juntunen 1-0, Fränti vapaalla

5.kierros: Myllynen-Kettunen 0-1, Korhonen-Mustonen 0-1, Fränti-Dannenberg 0-1, Arppi-Taattola 0-1, Juntunen-Laakkonen 1-0, Nikkonen-Niemelä 0-1

6.kierros: Dannenberg-Niemelä 1-0, Fränti-Juntunen 0-1, Kettunen-Korhonen 1-0, Mustonen-Taattola 1-0

7.kierros: Mustonen-Fränti 1-0, Kettunen-Dannenberg 0-1, Juntunen vapaalla

8.kierros: Juntunen-Mustonen 1-0, Dannenberg vapaalla

9. kierros: Dannenberg-Juntunen 1/2-1/2, Mustonen vapaalla

10. kierros: Dannenberg-Mustonen 0-1, Juntunen vapaalla

11. kierros: Mustonen-Juntunen 1-0, Dannenberg vapaalla

 

Pronssiottelu: Juntunen-Kettunen 0-1

Loppuottelu: Dannenberg-Mustonen 1-0

 

Sijoitukset: 1) Alia Dannenberg +7=2-1, 2) Tapani Mustonen +8=0-3, 3) Juha Kettunen +5=0-3, 4) Reijo Juntunen +5=2-3, 5) Pasi Fränti +3=0-3, 6) Taneli Korhonen +3=0-3, 7) Risto Niemelä +1=2-2 ja Harri Taattola +2=0-3, 9) Heikki Arppi +1=2-2, Pekka Nikkonen ja Markus Laakkonen +2=0-3, 12) Pekka Myllynen +1=0-3, 13) Hannu Tapanainen +1=0-3, 14) Tauno Pääkkönen ja Nikolai Dimov +0=0-3

 

Puistoshakki 3.-4.7.2018:

1.kierros: Dannenberg-Dimov 1-0, Jönhede-Heino 1-0, Mustonen-Kettunen 1-0, Fränti-Niemelä 1-0, Juntunen-Honkanen 1-0, Korhonen-M.Laakkonen 1-0, Arppi-V.Laakkonen 1-0, Nikkonen vapaalla

2.kierros: Kettunen-Honkanen 1-0, Heino-Juntunen 0-1, Dimov-Fränti 0-1, V.Laakkonen-Mustonen 0-1, M.Laakkonen-Jönhede 0-1, Nikkonen-Dannenberg 0-1, Korhonen-Arppi 0-1, Niemelä vapaalla

3.kierros: Jönhede-Nikkonen 1-0, Mustonen-M.Laakkonen 1-0, Fränti-V.Laakkonen 1-0, Juntunen-Dimov 1-0, Honkanen-Heino 1-0, Niemelä-Kettunen 1-0, Dannenberg-Korhonen 0-1, Arppi vapaalla

4.kierros: Honkanen-Dannenberg 0-1 wo, Arppi-Juntunen 1-0, Nikkonen-Mustonen 1-0, Kettunen-Fränti 1-0, Niemelä-Jönhede 0-1, Korhonen vapaalla

5.kierros: Kettunen-Korhonen 0-1, Jönhede-Dannenberg 1/2-1/2, Arppi-Mustonen 1-0, Fränti-Nikkonen 1-0, Juntunen-Niemelä 1-0

6.kierros: Dannenberg-Fränti 1-0, Korhonen-Juntunen 0-1, Jönhede-Arppi 1/2-1/2, Mustonen vapaalla

7.kierros: Fränti-Jönhede 0-1, Dannenberg-Arppi 1/2-1/2, Mustonen-Korhonen 0-1, Juntunen vapaalla

8.kierros: Juntunen-Dannenberg 1-0, Korhonen-Arppi 0-1, Jönhede vapaalla

9.kierros: Juntunen-Jönhede 1-0, Arppi vapaalla

10.kierros: Arppi-Juntunen 1-0, Jönhede vapaalla

11.kierros: Jönhede-Arppi 1-0, Juntunen vapaalla

12.kierros: Juntunen-Jönhede 0-1, Arppi vapaalla

 

Pronssiottelu: Juntunen-Dannenberg 0-1

Loppuottelu: Jönhede-Arppi 1-0

 

Sijoitukset: 1) Marko Jönhede +8=2-1, 2) Heikki Arppi +6=2-2, 3) Alia Dannenberg +5=2-2 (1 wo-voitto), 4) Reijo Juntunen +7=0-4, 5) Taneli Korhonen +4=0-3, 6) Pasi Fränti +4=0-3, 7) Tapani Mustonen +3=0-3, 8) Risto Niemelä ja Pekka Nikkonen +1=0-3, 10) Juha Kettunen +2=0-3, 11) Teemu Honkanen +1=0-3 (1 wo-häviö), 12) Venja Laakkonen, Markus Laakkonen, Nikolai Dimov ja Jari Heino +0=0-3

 

Puistoshakki 28.-29.6.2017:

1.kierros: Dimov vapaana, Juntunen-Nikkonen 1-0, Pääkkönen-Laakkonen 0-1, Lappalainen-Niemelä 0-1, Arppi-Myllynen 1-0, Vauhkonen-Ranimäki 0-1, Mustonen-Korhonen 1-0, Kettunen-Riikonen 1-0

2.kierros: Riikonen vapaana, Korhonen-Kettunen 0-1, Ranimäki-Mustonen 0-1, Myllynen-Vauhkonen 1-0, Niemelä-Arppi 0-1, Laakkonen-Lappalainen 1-0, Nikkonen-Pääkkönen 1-0, Dimov-Juntunen 0-1

3.kierros: Juntunen vapaana, Pääkkönen-Dimov 1-0, Lappalainen-Nikkonen 0-1, Arppi-Laakkonen 0-1, Vauhkonen-Niemelä 0-1, Mustonen-Myllynen 1-0, Kettunen-Ranimäki 1-0, Riikonen-Korhonen 0-1

4.kierros: Mustonen vapaana, Riikonen-Dimov 1-0, Juntunen-Kettunen 1/2-1/2, Myllynen-Pääkkönen 1-0, Nikkonen-Arppi 0-1, Korhonen-Niemelä 0-1, Ranimäki-Laakkonen 1-0

5.kierros: Ranimäki-Juntunen 0-1, Niemelä-Riikonen 1-0, Myllynen-Kettunen 0-1, Arppi-Mustonen 0-1, Laakkonen-Nikkonen 1-0

6.kierros: Mustonen-Juntunen 1/2-1/2, Laakkonen-Niemelä 0-1, Kettunen-Arppi 1/2-1/2

7.kierros: Laakkonen-Mustonen 0-1, Niemelä-Juntunen 1-0, Kettunen vapaana

8.kierros: Juntunen-Kettunen 1/2-1/2, Niemelä-Mustonen 0-1

9. kierros: Kettunen-Mustonen 0-1, Niemelä vapaana

 

Pronssiottelu: Juntunen-Kettunen 1/2-1/2, Kettunen-Juntunen 0-1

Loppuottelu: Mustonen-Niemelä 1-0

 

Sijoitukset: 1) Tapani Mustonen +8=1-0, 2) Risto Niemelä +6=0-3, 3) Reijo Juntunen +4=4-1, 4) Juha Kettunen +4=4-2, 5) Markus Laakkonen +4=0-3, 6) Heikki Arppi +3=1-2, 7) Miika Ranimäki, Pekka Myllynen ja Pekka Nikkonen +2=0-3, 10) Olavi Riikonen +1=0-3, 11) Taneli Korhonen ja Tauno Pääkkönen +1=0-3, 13) Nikolai Dimov +0=0-3, 14) Otto Lappalainen ja Kimmo Vauhkonen +0=0-3

 

Puistoshakki 28.-29.6.2016:

1.kierros:Kettunen-Laakkonen 1-0, Niemelä-Dimov 1-0, Juntunen-Myllynen 1-0, Lappalainen-Arppi 0-1, Mustonen-Airaksinen 1-0, Fränti-Niemeläinen 1-0, Pääkkönen-Nikkonen 0-1, Korhonen-Jönhede 0-1

2.kierros: Nikkonen-Airaksinen 1-0, Juntunen-Niemelä 1/2-1/2, Niemeläinen-Mustonen 0-1, Jönhede-Dimov 1-0, Myllynen-Kettunen 0-1, Arppi-Laakkonen 1-0, Lappalainen-Korhonen 0-1, Pääkkönen-Fränti 1-0

3.kierros: Kettunen-Nikkonen 1/2-1/2, Niemelä-Myllynen 1-0, Mustonen-Pääkkönen 1-0, Korhonen-Arppi 0-1, Laakkonen-Jönhede 0-1, Dimov-Juntunen 0-1, Fränti-Lappalainen 1-0, Airaksinen-Niemeläinen 1-0

4.kierros: Arppi-Mustonen 1-0, Nikkonen-Fränti 0-1, Airaksinen-Korhonen 0-1, Jönhede-Kettunen 1-0, Niemelä-Pääkkönen 1-0, vapaana Juntunen

5.kierros: Mustonen-Jönhede 1-0, Nikkonen-Niemelä 1-0, Korhonen-Kettunen 0-1, Fränti-Juntunen 1-0, vapaana Arppi

6.kierros: Jönhede-Fränti 1-0, Juntunen-Mustonen 0-1, Kettunen-Niemelä 1-0, Arppi-Nikkonen 1-0

7.kierros: Jönhede-Arppi 1/2-1/2, Mustonen-Kettunen 1/2-1/2, vapaana Fränti

8.kierros: Fränti-Mustonen 0-1, Kettunen-Arppi 0-1, vapaana Jönhede

9.kierros: Arppi-Jönhede 1/2-1/2, vapaana Mustonen

10.kierros: Mustonen-Jönhede 1/2-1/2, vapaana Arppi

Uusinta pronssiotteluun pääsystä: Kettunen-Fränti 1-0

 

Pronssiottelu: Jönhede-Kettunen 1-0

Loppuottelu: Arppi-Mustonen 1/2-1/2, Mustonen-Arppi 0-1  

 

Sijoitukset: 1) Heikki Arppi +7=3-0, 2) Tapani Mustonen +6=3-2, 3) Marko Jönhede +6=3-1, 4) Juha Kettunen +5=2-3, 5) Pasi Fränti +4=0-4, 6) Reijo Juntunen, Risto Niemelä ja Pekka Nikkonen +3=1-2, 9) Taneli Korhonen +2=0-3, 10) Esra Airaksinen ja Tauno Pääkkönen +1=0-3, 12) Markus Laakkonen, Pekka Myllynen, Otto Lappalainen, Miika Niemeläinen ja Nikolai Dimov +0=0-3

 

Puistoshakki 24.-25.6.2015:

1.kierros:Mustonen-Laakkonen 1-0, Nikkonen-Niemelä 0-1, Juntunen-Jönhede 1-0, Arppi–Vauhkonen 1-0, Dimov–Ranimäki 0-1, Myllynen-Dannenberg 1/2-1/2

2.kierros: Jönhede-Nikkonen 1-0, Vauhkonen-Juntunen 0-1, Ranimäki-Arppi 0-1, Laakkonen-Dimov 1-0, Myllynen-Mustonen 0-1, Dannenberg-Niemelä 1/2-1/2

3.kierros: Nikkonen-Vauhkonen 1-0, Niemelä-Jönhede 1-0, Mustonen-Dannenberg 1-0, Arppi-Laakkonen 1-0, Dimov-Myllynen 0-1, Juntunen-Ranimäki 1-0

4.kierros: Dannenberg-Juntunen 1-0, Jönhede-Arppi 1-0, Niemelä-Myllynen 1-0, Ranimäki-Mustonen 1-0, Laakkonen-Nikkonen 1-0 wo

5.kierros: Arppi-Mustonen 0-1, Laakkonen-Ranimäki 0-1, Dannenberg-Jönhede 0-1, Niemelä-Juntunen 1/2-1/2

6.kierros: Jönhede-Mustonen 10, Ranimäki-Niemelä 1-0, Juntunen-Arppi 1/2-1/2

7.kierros: Jönhede-Ranimäki 1-0, Mustonen-Niemelä 1-0, vapaana Juntunen

8.kierros: Mustonen-Juntunen 1/2-1/2, vapaana Jönhede

Uusinta pronssiotteluun pääsystä: Niemelä-Ranimäki 0-1

Uusinta finaaliin pääsystä: Juntunen-Mustonen 0-1

 

Pronssiottelu: Ranimäki-Juntunen 1-0

Loppuottelu: Mustonen-Jönhede 1/2-1/2, Jönhede-Mustonen 0-1  

 

Sijoitukset: 1) Tapani Mustonen +7=2-2, 2) Marko Jönhede +5=1-3, 3) Miika Ranimäki +6=0-3, 4) Reijo Juntunen +3=3-3, 5) Risto Niemelä +3=2-3, 6) Heikki Arppi +3=1-2, 7) Alia Dannenberg +1=2-2, 8) Markus Laakkonen +2=0-3 (josta 1 wo-voitto), 9) Pekka Myllynen +1=1-2, 10) Pekka Nikkonen +1=0-3 (josta 1 wo-häviö), 11) Nikolai Dimov ja Kimmo Vauhkonen +0=0-3

 

Puistoshakki 25.-26.6.2014:

1.kierros: Niemelä-Fränti 1-0, Juntunen-Arppi 1-0, Pääkkönen-Turunen 1-0, Laakkonen-Närhi 1-0, Nikkonen-Jönhede 1-0, Riikonen-Mustonen 0-1, Heino-Lappalainen 1-0

2.kierros: Turunen-Fränti 0-1, Jönhede-Riikonen 1-0, Arppi-Laakkonen 1-0, Mustonen-Juntunen 0-1, Pääkkönen-Nikkonen 0-1, Närhi-Heino 0-1, Lappalainen-Niemelä 0-1

3.kierros: Nikkonen-Turunen 0-1, Riikonen-Pääkkönen 1-0, Laakkonen-Mustonen 0-1, Juntunen-Jönhede 1-0, Niemelä-Närhi 1-0, Fränti-Lappalainen 1-0 wo, Heino-Arppi 0-1

4.kierros: Mustonen-Nikkonen 1-0, Arppi-Pääkkönen 1-0, Jönhede-Niemelä 1/2-1/2, Turunen-Riikonen 1-0, Fränti-Heino 1-0, Laakkonen-Juntunen 0-1

5.kierros: Mustonen-Niemelä 1-0, Nikkonen-Heino 0-1, Turunen-Arppi 0-1, Juntunen-Fränti 1-0

6.kierros: Niemelä-Juntunen 1/2-1/2, Heino-Mustonen 0-1, Arppi-Fränti 0-1

7.kierros: Fränti-Mustonen 1-0, Arppi-Niemelä 0-1, Juntunen vapaalla

8.kierros: Mustonen-Fränti 0-1, Niemelä-Juntunen 1-0

9.kierros: Fränti-Juntunen 1-0, Niemelä vapaalla

 

Pronssiottelu: Juntunen-Mustonen 1/2-1/2, Mustonen-Juntunen 1-0

Loppuottelu: Fränti-Niemelä 0-1

 

Sijoitukset: 1) Risto Niemelä +6=2-1, 2) Pasi Fränti +7=0-3, 3) Tapani Mustonen +6=1-3, 4) Reijo Juntunen +5=2-3, 5) Heikki Arppi +4=0-3, 6) Jari Heino +3=0-3, 7) Pekka Nikkonen ja Tuomo Turunen +2=0-3, 9) Marko Jönhede +1=1-2, 10) Olavi Riikonen, Tauno Pääkkönen ja Markus Laakkonen +1=0-3, 13) Paula Närhi +0=0-3 ja Otto Lappalainen +0=0-2 ja +0=0-1 wo

 

Puistoshakki 2.-3.7.2013:

1.kierros: Arppi-Turunen 0-1, Pääkkönen-Jönhede 0-1, Myllynen-Suikki 0-1, Mustonen-Laakkonen 1-0, Dimov-Juntunen 0-1, Juurikainen-Räty 1-0, Riikonen vapaalla

2.kierros: Riikonen-Arppi 0-1, Juntunen-Juurikainen 0-1, Laakkonen-Dimov 1-0, Suikki-Mustonen 0-1, Jönhede-Myllynen 1-0, Turunen-Pääkkönen 1-0, Räty vapaalla

3.kierros: Dimov-Suikki 0-1, Pääkkönen-Riikonen 1-0, Myllynen-Turunen 0-1, Mustonen-Jönhede 1-0, Juurikainen-Laakkonen 1-0, Räty-Juntunen 0-1, Arppi vapaalla

4.kierros: Riikonen-Juurikainen 0-1, Turunen-Räty 1-0, Suikki-Pääkkönen 0-1 wo (Suikki luovutti turnauksen), Arppi-Mustonen 1-0, Jönhede-Juntunen 1-0, Laakkonen vapaalla

5.kierros: Turunen-Juurikainen 1/2-1/2, Laakkonen-Pääkkönen 1-0, Jönhede-Arppi 1/2-1/2, Juntunen-Mustonen 0-1

6.kierros: Laakkonen-Jönhede 0-1, Mustonen-Turunen 1-0, Juurikainen-Arppi 1/2-1/2

7.kierros: Turunen-Jönhede 1/2-1/2, Arppi-Juurikainen 0-1, Mustonen vapaalla

8.kierros: Juurikainen-Mustonen 0-1, Jönhede-Turunen 1-0

9.kierros: Mustonen-Jönhede 1-0, Juurikainen vapaalla

 

Pronssiottelu: Turunen-Jönhede 1/2-1/2, Jönhede-Turunen 1/2-1/2, Turunen-Jönhede 1/2-1/2, Jönhede-Turunen 1-0

Loppuottelu: Juurikainen-Mustonen 0-1

 

Sijoitukset: 1) Tapani Mustonen +8=0-1, 2) Juha-Matti Juurikainen +5=2-2, 3) Marko Jönhede +6=5-2, 4) Tuomo Turunen +4=5-3, 5) Heikki Arppi +2=2-2, 6) Markus Laakkonen +2=0-3, 7) Reijo Juntunen +2=0-3, 8) Tauno Pääkkönen +1=0-3, lisäksi 1 luovutusvoitto, 9) Elmo Suikki +2=0-1, lisäksi 2 luovutushäviötä, 10) Olavi Riikonen ja Risto Räty +0=0-3, 12) Pekka Myllynen ja Nikolai Dimov +0=0-3 

 

Puistoshakki 24.-25.7.2012:

1.kierros: Al.Antonov-M.Antonov 0-1, Juntunen-Mustonen 0-1, Riikonen-N.Antonov 0-1, Jönhede-Turunen 1/2-1/2, Suikki-Heino 1-0, An.Antonov-Räty 0-1, Myllynen-Arppi 0-1, Laakkonen-Fränti 0-1

2.kierros: Räty-Myllynen 1/2-1/2, Heino-An.Antonov 1-0, Turunen-Suikki 1/2-1/2, N.Antonov-Jönhede 0-1, Mustonen-Riikonen 1-0, M.Antonov-Juntunen 0-1, Laakkonen-Al.Antonov 1-0, Fränti-Arppi 0-1

3.kierros: Juntunen–Laakkonen 1-0, Riikonen–M.Antonov 1-0, Jönhede-Mustonen 0-1, Suikki-N.Antonov 1-0, An.Antonov-Turunen 0-1, Myllynen-Heino 1-0, Arppi-Räty 0-1, Al.Antonov-Fränti 0-1

4.kierros: N.Antonov–Myllynen 1-0, Turunen–Laakkonen 1-0, Arppi-Suikki 1-0, Räty–Juntunen 1/2-1/2, M.Antonov–Jönhede 0-1, Heino–Riikonen 0-1, Mustonen–Fränti 1-0

5.kierros: Jönhede – Suikki 1-0, Fränti – N.Antonov 1-0, Arppi – Turunen 1/2-1/2, Juntunen – Riikonen 1-0, Mustonen – Räty 1/2-1/2

6.kierros: Turunen – Juntunen 1/2-1/2, Mustonen – Arppi 1/2-1/2, Fränti – Jönhede 0-1, Räty vapaalla

7.kierros Turunen – Mustonen 0-1, Räty – Jönhede 1/2-1/2, Juntunen – Arppi 0-1

8.kierros: Räty – Mustonen 0-1, Arppi – Jönhede 0-1

 

Pronssiottelu: Räty – Arppi 0-1

Loppuottelu: Mustonen - Jönhede 1-0

 

Sijoitukset: 1) Tapani Mustonen +7=2-0, 2) Marko Jönhede +5=2-2, 3) Heikki Arppi +5=2-2, 4) Risto Räty +2=4-2, 5) Reijo Juntunen +3=2-2 ja Tuomo Turunen +2=4-1, 7) Pasi Fränti +3=0-3, 8) Elmo Suikki +2=1-2, 9) Olavi Riikonen ja Nikolai Antonov +2=0-3, 11) Pekka Myllynen +1=1-2, 12) Jari Heino, Maria Antonov ja Markus Laakkonen +1=0-3, 15) Anton Antonov ja Aleksi Antonov +0=0-3

 


sivun alkuun