LOGO

SM-LIIGA 2017-2018



SM-LIIGA 2017-2018



1. SK ComeOn, Helsinki 6 5 1 0 22 - 9 11
2. TammerSh, Tampere 6 5 1 0 19 - 6 11
3. MatSK, Espoo 6 3 2 1 19 - 11 8
4. EtVaS, Vantaa 6 4 0 2 20 - 13 8  
5. Aatos, Helsinki 6 3 1 2 20 - 12 7  
6. SalSK, Salo 6 3 1 2 20 - 13 7  
7. JyS, Jyväskylä 6 3 0 3 13 - 13 6  
8. KymS, Kotka 6 2 1 3 13 - 16 5
9. KS-58, Helsinki 6 2 0 4 8 - 19 4  
10. TuTS, Turku 6 1 1 4 17 - 20 3  
11. HSK, Helsinki 6 1 0 5 7 - 25 2
12. KarjUra, Karjaa 6 0 0 6 7 - 28 0  

TammerShakki, Tampere 1. /2461 ELO SELO k58 hsk kar skc sal tut jys aat kym mat etv /
1. Shirov Aleksei GM /LAT 2648 2742 - - - - - - /
2. Neiksans Arturs GM /LAT 2582 2609 - - - - 0 - 0,0 / 1
3. Karttunen Mika IM 2464 2471 ½ 1 1 ½ 1 ½ 4,5 / 6
4. Pohjala Henri FM 2387 2408 1 0 ½ 0 ½ 0 2,0 / 6
5. Lehtinen Heikki IM 2389 2381 - - - - - - /
6. Mäki Veijo IM 2368 2367 ½ ½ ½ 0 0 1 2,5 / 6
7. Köykkä Pekka FM 2352 2357 - 1 - 1 1 ½ 3,5 / 4
8. Ahvenjärvi Jani FM 2318 2351 1 1 1 ½ 1 ½ 5,0 / 6
Mertanen Janne FM 2265 2272 ½ 1 1 ½ ½ ½ 4,0 / 6
Penttinen Jarkko FM 2256 2249 ½ ½ - 1 - - 2,0 / 3
Kytöniemi Jyrki FM 2204 2219 ½ ½ 1 ½ 1 1 4,5 / 6
Nieminen Samuli M 2169 2206 ½ - ½ - - ½ 1,5 / 3
Iivonen Markku 2077 2086 - - 1 - - - 1,0 / 1

SK ComeOn, Helsinki 2. /2392 ELO SELO tut etv jys tam aat hsk sal mat k58 kym kar /
1. Yemelin Vasili GM /RUS 2559 2584 - - ½ ½ - - 1,0 / 2
2. Sulskis Sarunas GM /LIT 2519 2530 0 1 1 1 1 - 4,0 / 5
3. Sammalvuo Tapani IM 2436 2417 0 0 - - ½ 1 1,5 / 4
4. Agopov Mikael IM 2419 2419 1 1 ½ 1 1 ½ 5,0 / 6
5. Nyysti Sampsa IM 2337 2334 1 1 1 0 0 1 4,0 / 6
6. Lampen Timo FM 2328 2331 1 1 - - 1 0 3,0 / 4
7. Mansner Harry FM 2280 2265 0 1 0 ½ 1 ½ 3,0 / 6
8. Molander Riku FM 2259 2270 1 - - - - - 1,0 / 1
Pääkkönen Timo FM 2222 2246 - - - - 1 - 1,0 / 1
Kosmo Santul M 2201 2218 1 ½ ½ ½ 1 ½ 4,0 / 6
Nybäck Jukka 2124 2129 - ½ ½ 0 - ½ 1,5 / 4
Alho Sauli M 2074 2068 - - ½ ½ - ½ 1,5 / 3

MatSK, Espoo 3. /2363 ELO SELO kar aat kym sal tut jys k58 skc etv tam hsk /
1. Ebeling Daniel IM 2462 2485 1 ½ 0 1 ½ ½ 3,5 / 6
2. Moiseenko Vadim IM / RUS 2567 2577 1 ½ - - - - 1,5 / 2
3. Mäki-Uuro Miikka IM 2347 2364 - - - ½ - - 0,5 / 1
4. Keinänen Toivo FM 2297 2321 1 ½ - - 1 1 3,5 / 4
5. Kekki Petri IM 2350 2361 ½ 0 ½ 0 0 1 2,0 / 6
6. Valli Frans FM 2252 2265 - - - ½ - 0 0,5 / 2
7. Kivistö Mikko FM 2257 2259 - - - - ½ - 0,5 / 1
8. Hentunen Asko FM 2250 2277 - ½ 1 1 1 1 4,5 / 5
Al Argha Hisham FM 2263 2182 ½ 0 0 1 - - 1,5 / 4
Ebeling Mika FM 2225 2238 1 ½ ½ - 1 ½ 3,5 / 5
Fraser Scott /SCO 2170 2210 1 ½ 0 0 0 ½ 2,0 / 6
Lehtivaara Petri FM 2256 2204 1 - 1 ½ - - 2,5 / 3
Tiitta Sauli M 2170 2185 - - 1 - 0 1 2,0 / 3

EtVaS, Vantaa 4. /2362 ELO SELO kym skc hsk tut jys k58 kar sal mat aat tam /
1. Sepp Olav IM /EST 2434 2477 1 0 1 ½ 0 ½ 3,0 / 6
2. Kanep Meelis GM /EST 2456 2481 0 1 1 0 1 0 3,0 / 6
3. Tella Jussi IM 2407 2409 - - - - - - /
4. Välkesalmi Kimmo IM 2367 2387 - - - - - - /
5. Rönkä Erik M 2298 2337 ½ 0 ½ 1 - - 2,0 / 4
6. Kokkila Tero FM 2293 2295 1 0 1 1 ½ ½ 4,0 / 6
7. Koskinen Henri FM 2256 2280 1 - ½ 0 ½ 1 3,0 / 5
8. Kujala Auvo FM 2254 2230 - - - - - - /
Paasikangas-T Johanna WIM 2243 2245 - 0 - - - 0 0,0 / 2
Salo Heikki FM 2239 2258 ½ 0 1 1 ½ 0 3,0 / 6
Anttila Perttu M 2200 2222 1 ½ 1 1 - 1 4,5 / 5
Tommiska Matti M 2183 2218 - ½ 1 - - ½ 2,0 / 3
Vihinen Teemu M 2170 2166 ½ - - ½ 1 - 2,0 / 3
Laakso Harri 2150 2144 - - - - 1 - 1,0 / 1
Lindholm Jere 2040 2089 - - - - 0 - 0,0 / 1

SalSK, Salo 5. /2356 ELO SELO hsk kym tut mat tam aat skc etv jys kar k58 /
1. Kulaots Kaido GM /EST 2577 2577 1 1 ½ 0 1 1 4,5 / 6
2. Pihlajasalo Antti IM 2440 2455 - - 0 - - - 0,0 / 1
3. Kiik Kalle IM /EST 2402 2431 1 1 1 ½ 0 ½ 4,0 / 6
4. Niemi Kalle FM 2322 2327 1 ½ 0 1 ½ 0 3,0 / 6
5. Westerinen Heikki GM 2310 2317 1 1 0 ½ - - 2,5 / 4
6. Järvenpää Jari FM 2273 2300 1 1 1 0 1 0 4,0 / 6
7. Hartikainen Markku FM 2253 2258 ½ ½ 1 0 0 ½ 2,5 / 6
8. Kivijärvi Juha M 2170 2179 ½ - 1 1 - - 2,5 / 3
Rehn Ralf M 2159 2143 1 0 - ½ 0 1 2,5 / 5
Simola Tuomas 2092 2095 - - - - ½ ½ 1,0 / 2
Pelto Juho 2069 2041 - - - - 0 - 0,0 / 1
Närhi Kimmo - 2035 - ½ - - - ½ 1,0 / 2

TuTS, Turku 6. /2347 ELO SELO skc kar sal etv mat tam aat kym hsk k58 jys /
1. Turov Maxim GM /RUS 2609 2662 1 1 ½ ½ ½ ½ 4,0 / 6
2. Tazbir Marcin GM /POL 2519 2517 - - - - - - /
3. Sipilä Vilka IM 2365 2343 1 0 1 1 0 1 4,0 / 6
4. Holmsten Aleksei IM 2326 2313 - - 0 - 1 - 1,0 / 2
5. Tuominen Risto FM 2283 2291 0 1 1 0 ½ 0 2,5 / 6
6. Topi-Hulmi Teemu FM 2217 2235 0 1 1 0 0 ½ 2,5 / 6
7. Sorsa Nuutti M 2206 2216 0 1 0 1 0 ½ 2,5 / 6
8. Vainio Ville M 2201 2199 1 ½ 0 0 1 ½ 3,0 / 6
Byggmästar Lars 2187 2184 0 0 - 0 - 0 0,0 / 4
Linden Lari M 2127 2150 0 1 - ½ 1 ½ 3,0 / 5
Tuominen Tanja WIM 2094 2102 - - 0 - - - 0,0 / 1

Aatos, Helsinki 7. /2346 ELO SELO jys mat k58 hsk skc sal tut tam kar etv kym /
1. Nybäck Tomi GM 2575 2571 ½ ½ 1 1 0 0 3,0 / 6
2. Miezis Normunds GM /LAT 2430 2549 - - - - - - /
3. Seeman Tarvo IM /EST 2405 2466 1 ½ 1 1 ½ ½ 4,5 / 6
4. Virtanen Teemu FM 2302 2272 - - - - - - /
5. Virtanen Antti FM 2285 2303 0 ½ 1 ½ 0 1 3,0 / 6
6. Pulkkinen Kari FM 2218 2219 ½ 1 1 0 1 1 4,5 / 6
7. Issakainen Ari M 2168 2207 0 ½ 1 ½ 0 ½ 2,5 / 6
8. Prieur Eetu M 2178 2177 - - - - - 0 0,0 / 1
Halmeenmäki Tuomo M 2169 2179 1 1 - - 0 - 2,0 / 3
Väätäinen Timo M 2219 2162 - - 1 1 0 - 2,0 / 3
Linnanen Lassi M 2158 2157 ½ ½ - - - ½ 1,5 / 3
Lammi Jyri 2070 2090 - - 1 1 - ½ 2,5 / 3
Graeffe Petri 2024 2050 0 - - - 0 - 0,0 / 2
Kivilahti Rami 1990 1891 - ½ 1 1 - - 2,5 / 3

JyS, Jyväskylä 8. /2329 ELO SELO aat k58 skc kym etv mat tam kar sal hsk tut /
1. Novik Maxim GM /RUS 2458 2477 ½ ½ ½ 0 - - 1,5 / 4
2. Sklyarov Dmitri IM /RUS 2449 2496 0 1 0 ½ 1 ½ 3,0 / 6
3. Luukkonen Tommi FM 2348 2357 1 ½ ½ 1 0 0 3,0 / 6
4. Hakulinen E-M FM 2331 2323 - - - - - - /
5. Nevanlinna Risto FM 2258 2270 ½ 1 0 ½ ½ 0 2,5 / 6
6. Franssila Tommi M 2229 2245 - ½ 1 ½ ½ 1 3,5 / 5
7. Nivala Tuomas M 2224 2236 1 1 ½ - ½ 0 3,0 / 5
8. Tuononen Janne M 2211 2229 0 ½ ½ 0 0 ½ 1,5 / 6
Laihonen Petteri M 2176 2212 ½ - - 1 0 ½ 2,0 / 4
Hämäläinen Sami M 2171 2168 1 - ½ - 1 - 2,5 / 3
von Wright Aarne 2138 2170 - ½ - 1 - 0 1,5 / 3

KymS, Kotka 9. /2298 ELO SELO etv sal mat jys k58 kar hsk tut tam skc aat /
1. Rakhmanov Aleks. GM /RUS 2663 2659 - - 1 1 1 1 4,0 / 4
2. Kochyev Alexander GM /RUS 2376 2341 - - ½ ½ ½ 1 2,5 / 4
3. Ristoja Samu M 2250 2269 0 0 0 0 1 ½ 1,5 / 6
4. Sarwer Jeff FM 2266 2278 - - - - - - /
5. Puranen Jukka FM 2241 2262 1 0 1 ½ ½ ½ 3,5 / 6
6. Lehtosaari Mauri M 2157 2223 ½ ½ ½ ½ ½ 0 2,5 / 6
7. Upero Jussi M 2142 2182 0 0 1 1 ½ 0 2,5 / 6
8. Nippula Timo M 2176 2169 0 0 - - 1 1 2,0 / 4
Väkevä Jani M 2172 2167 ½ ½ - - ½ - 1,5 / 3
Paronen Petteri 2174 2163 0 1 0 0 - ½ 1,5 / 5
Montonen Samu 1954 2059 ½ ½ 0 - - - 1,0 / 3
Raki Jyrki 1982 2005 - - - 0 - - 0,0 / 1

HSK, Helsinki 10. /2219 ELO SELO sal tam etv aat kar skc kym k58 tut jys mat /
1. Heinola Vesa-Pekka CM 2256 2292 0 0 - - 1 - 1,0 / 3
2. Hallman Valo M 2254 2247 0 1 0 0 - - 1,0 / 4
3. Lehto Antti M 2201 2242 0 ½ 0 0 0 0 0,5 / 6
4. Binham Timothy IM 2258 2231 - - - - - - /
5. Varpanen Jan M 2092 2202 - - ½ ½ - - 1,0 / 2
6. van de Plassche Erik /NED 2199 2197 0 0 - - 0 - 0,0 / 3
7. Pollari Pasi 2180 2171 0 0 0 1 ½ - 1,5 / 5
8. Norri Joose IM 2240 2166 ½ 0 - - 1 ½ 2,0 / 4
Elomaa Arto M 2129 2141 ½ ½ ½ ½ 1 - 3,0 / 5
Suomalainen Erkki 2161 2139 - - 0 0 ½ - 0,5 / 3
Partanen Juha M 2185 2131 - - - - - 0 0,0 / 1
Kauranen Matti 2121 2127 - - - - - 1 1,0 / 1
Parkkinen Jyrki M 2143 2123 0 ½ 0 0 1 ½ 2,0 / 6
Mäkinen Ilkka M 2114 2112 - - - - - ½ 0,5 / 1
Uimonen Matti 2096 2109 - - 0 0 - - 0,0 / 2
Tiinanen Teemu 1992 2025 - - - - - ½ 0,5 / 1
Aura Kristian 1974 1973 - - - - - ½ 0,5 / 1

KS-58, Helsinki 11. /2204 ELO SELO tam jys aat kar kym etv mat hsk skc tut sal /
1. Yrjölä Jouni GM 2343 2348 ½ ½ 0 1 0 ½ 2,5 / 6
2. Rantanen Yrjö GM 2297 2309 0 0 0 1 ½ 1 2,5 / 6
3. Tuomala Timo M 2182 2189 ½ ½ - - - - 1,0 / 2
4. Lauren Martti FM 2196 2170 0 0 0 1 0 ½ 1,5 / 6
5. Viljava Tapani M 2156 2153 ½ - 0 0 ½ 0 1,0 / 5
6. Kivimäki Jaakko M 2136 2147 ½ ½ 0 1 ½ 1 3,5 / 6
7. Lehtioksa Jorma 2181 2171 ½ 0 - - ½ 1 2,0 / 4
8. Kivipelto Kaj FM 2146 2144 - - 0 ½ - 0 0,5 / 3
Salonen Jyrki FM 2173 2126 ½ ½ 0 1 0 ½ 2,5 / 6
Kukkonen Jaakko 1960 2109 - - 0 ½ ½ - 1,0 / 3
Pessi Juha 2081 2054 - ½ - - - - 0,5 / 1

KarjUra, Karjaa 12. /2138 ELO SELO mat tut tam k58 hsk kym etv jys aat sal skc /
1. Valkama Eero M 2238 2231 - 0 - - 0 0 0,0 / 3
2. Syvälahti Timo M 2172 2183 0 1 0 0 1 0 2,0 / 6
3. Lindstedt Johan FM 2220 2192 - - - - - - /
4. Syvälahti Heikki 2082 2114 0 0 ½ 0 1 ½ 2,0 / 6
5. Hellen Bo 2014 2082 - 0 - - - - 0,0 / 1
6. Nurk Ivo 2112 2079 0 0 ½ 0 ½ ½ 1,5 / 6
7. Sandholm Klas - 2158 ½ ½ 0 1 0 1 3,0 / 6
8. Titovets Sergei 2061 2062 ½ - - 0 0 1 1,5 / 4
Wikman Jimmy 2121 2030 0 1 0 ½ ½ 0 2,0 / 6
Söderberg Stefan 1977 1904 0 0 - 0 0 - 0,0 / 4
Wikman Bengt 1837 1830 - - 0 - - - 0,0 / 1
Wilson Victor 1625 1818 0 - ½ ½ - ½ 1,5 / 4
Salminen Jari - 1629 - - 0 - - - 0,0 / 1

 

Team compositions

 

Corrections, improvements, suggestions: Henri.Koskinen@shakki.net


Last updated 6.1.2018