LOGO

SM-LIIGA 2018-2019



SM-LIIGA 2018-2019



1. SK ComeOn, Helsinki 6 5 0 1 25 - 10 10
2. MatSK, Espoo 6 4 1 1 24 - 10 9
3. EtVaS, Vantaa 6 4 1 1 19 - 15 9  
4. Aatos, Helsinki 6 4 1 1 10 - 8 9  
5. TammerSh, Tampere 6 4 0 2 21 - 7 8
6. SalSK, Salo 6 4 0 2 15 - 7 8  
7. JyS, Jyväskylä 6 3 1 2 17 - 13 7  
8. TuTS, Turku 6 3 1 2 16 - 17 7  
9. VammSK, Sastamala 6 2 0 4 12 - 20 4
10. KymS, Kotka 6 0 1 5 3 - 19 1
11. KS-58, Helsinki 6 0 0 6 7 - 22 0  
12. JoeSK, Joensuu 6 0 0 6 6 - 27 0

TammerShakki, Tampere 1. /2452 ELO SELO joe kym etv jys k58 sal tut vam aat skc mat /
1. Shirov Aleksei GM /ESP 2631 2715 - - - - - - /
2. Goganov Aleksey GM /RUS 2586 2576 ½ ½ 1 1 - - 3,0 / 4
3. Karttunen Mika IM 2472 2499 1 ½ ½ 1 1 0 4,0 / 6
4. Köykkä Pekka FM 2389 2406 1 1 0 1 1 ½ 4,5 / 6
5. Lehtinen Heikki IM 2389 2381 - - - - - - /
6. Mäki Veijo IM 2339 2318 1 1 1 0 1 ½ 4,5 / 6
7. Ahvenjärvi Jani FM 2329 2364 0 ½ 0 1 1 ½ 3,0 / 6
8. Pohjala Henri FM 2357 2354 1 ½ ½ ½ 1 ½ 4,0 / 6
Mertanen Janne FM 2297 2301 - - 0 1 1 ½ 2,5 / 4
Penttinen Jarkko FM 2259 2255 - - - - ½ ½ 1,0 / 2
Kytöniemi Jyrki FM 2200 2211 ½ 1 - - ½ ½ 2,5 / 4
Nieminen Samuli M 2187 2222 ½ 1 ½ 0 - - 2,0 / 4

SK ComeOn, Helsinki 2. /2412 ELO SELO k58 sal joe kym tut vam etv mat jys tam aat /
1. Yemelin Vasili GM /RUS 2536 2564 - - 1 ½ 0 ½ 2,0 / 4
2. Sulskis Sarunas GM /LTU 2551 2525 - - 1 ½ 1 ½ 3,0 / 4
3. Agopov Mikael IM 2447 2478 ½ 0 1 1 1 1 4,5 / 6
4. Sammalvuo Tapani IM 2411 2406 1 0 - - 1 1 3,0 / 4
5. Mäki-Uuro Miikka IM 2347 2365 - 1 - - 0 1 2,0 / 3
6. Lampen Timo FM 2333 2337 - ½ - - - - 0,5 / 1
7. Nyysti Sampsa IM 2307 2297 ½ 0 1 ½ 1 0 3,0 / 6
8. Mansner Harry FM 2295 2293 0 ½ 1 1 ½ 1 4,0 / 6
Pääkkönen Timo FM 2229 2252 - - - - 1 - 1,0 / 1
Valli Frans FM 2233 2246 1 1 - - - - 2,0 / 2
Kosmo Santul M 2197 2210 0 - 1 1 - - 2,0 / 3
Alho Sauli M 2168 2171 1 0 1 ½ - - 2,5 / 4
Tusa Tuukka M 2123 2113 ½ - - - - 0 0,5 / 2
Puuska Heini WFM 1961 1941 - - ½ 1 - - 1,5 / 2

TuTS, Turku 3. /2378 ELO SELO etv mat sal k58 skc aat tam jys kym vam joe /
1. Kryakvin Dmitry GM /RUS 2591 - 1 1 0 ½ - - 2,5 / 4
2. Turov Maxim GM /RUS 2573 2645 1 ½ 1 1 1 ½ 5,0 / 6
3. Sipilä Vilka IM 2381 2395 1 ½ 1 1 0 1 4,5 / 6
4. Niemi Kalle FM 2306 2313 0 0 ½ ½ 0 ½ 1,5 / 6
5. Holmsten Aleksei IM 2313 2291 - - 0 0 0 - 0,0 / 3
6. Topi-Hulmi Teemu FM 2239 2284 1 1 1 ½ 1 ½ 5,0 / 6
7. Sorsa Nuutti M 2205 2217 0 1 ½ 1 0 0 2,5 / 6
8. Pihlajasalo Hannu M 2184 2190 - - ½ 0 ½ ½ 1,5 / 4
Vainio Ville M 2189 2189 0 ½ - - 0 0 0,5 / 4
Linden Lari M 2130 2167 - - - - - ½ 0,5 / 1
Salopää Tero 2099 2102 0 0 - - - - 0,0 / 2

Aatos, Helsinki 4. /2360 ELO SELO sal k58 kym joe vam tut mat etv tam jys skc /
1. Nybäck Tomi GM 2579 2590 ½ 1 1 1 ½ ½ 4,5 / 6
2. Miesis Normunds GM /LAT 2462 2554 - - - - - - /
3. Seeman Tarvo IM /EST 2405 2499 ½ 1 ½ 0 ½ 0 2,5 / 6
4. Virtanen Teemu FM 2309 2304 - - - - - - /
5. Virtanen Antti FM 2263 2286 ½ ½ 1 ½ 0 ½ 3,0 / 6
6. Pulkkinen Kari FM 2242 2248 ½ - ½ 1 ½ ½ 3,0 / 5
7. Issakainen Ari M 2201 2206 1 ½ 0 ½ - - 2,0 / 4
8. Väätäinen Timo M 2224 2194 ½ ½ 0 - 0 - 1,0 / 4
Halmeenmäki Tuomo M 2177 2190 - ½ ½ ½ - 1 2,5 / 4
Prieur Eetu M 2168 2166 ½ - - - - 1 1,5 / 2
Linnanen Lassi M 2153 2157 ½ ½ - - ½ ½ 2,0 / 4
Lammi Jyri 2099 2112 - - ½ 0 ½ ½ 1,5 / 4
Kivilahti Rami 2073 1991 - 0 - 1 ½ - 1,5 / 3

MatSK, Espoo 5. /2353 ELO SELO vam tut jys etv joe kym aat skc k58 sal tam /
1. Ebeling Daniel IM 2475 2509 0 0 0 1 - - 1,0 / 4
2. Moiseenko Vadim GM /RUS 2495 2577 0 ½ 1 - 1 1 3,5 / 5
3. Keinänen Toivo FM 2402 2418 0 ½ 0 1 1 ½ 3,0 / 6
4. Pershin Denis /RUS 2403 2222 1 1 1 1 - - 4,0 / 4
5. Kekki Petri IM 2306 2279 1 0 0 ½ ½ - 2,0 / 5
6. Hentunen Asko FM 2287 2312 1 0 ½ 1 ½ 1 4,0 / 6
7. Kivistö Mikko FM 2258 2260 - - - - - - /
8. Ebeling Mika FM 2237 2250 ½ ½ 1 1 1 ½ 4,5 / 6
Lehtivaara Petri FM 2257 2211 - - ½ - - 1 1,5 / 2
Tiitta Sauli M 2156 2177 1 1 - 1 1 ½ 4,5 / 5
Al Argha Hisham FM 2149 2150 - - - 0 1 - 1,0 / 2
Lahdelma Henri 2109 2144 - - - - - ½ 0,5 / 1
Nazarova Anastasia WFM 2138 2124 - - - - 1 - 1,0 / 1
Nieminen Kari M 2065 2070 - - - - - ½ 0,5 / 1

EtVaS, Vantaa 6. /2344 ELO SELO tut vam tam mat kym joe skc aat sal k58 jys /
1. Sepp Olav IM /EST 2439 2486 0 0 0 0 ½ ½ 1,0 / 6
2. Kanep Meelis GM /EST 2441 2476 0 1 ½ 0 - - 1,5 / 4
3. Tella Jussi IM 2407 2409 - - - - - - /
4. Välkesalmi Kimmo IM 2367 2387 - - - - - - /
5. Anttila Perttu M 2239 2260 0 1 1 0 ½ - 2,5 / 5
6. Koskinen Henri FM 2247 2254 1 ½ 0 ½ ½ ½ 3,0 / 6
7. Kokkila Tero FM 2226 2234 0 1 1 0 1 ½ 3,5 / 6
8. Kujala Auvo FM 2254 2230 - - - - - - /
Salo Heikki FM 2217 2231 1 1 ½ 0 1 0 3,5 / 6
Tommiska Matti M 2221 2249 - - - - ½ - 0,5 / 1
Paasikangas-T Johanna WIM 2220 2229 1 1 1 0 1 - 4,0 / 5
Vihinen Teemu M 2167 2154 1 - - - - 1 2,0 / 2
Laakso Harri 2161 2153 - ½ - - ½ 1 2,0 / 3
Lindholm Jere 2063 2141 - - ½ 1 - - 1,5 / 2
Hallenberg Sami 2128 2131 - - - - - 1 1,0 / 1
Patosalmi Juha 1938 1945 - - - - - 0 0,0 / 1

SalSK, Salo 7. /2343 ELO SELO aat skc tut vam jys tam kym joe etv mat k58 /
1. Kulaots Kaido GM /EST 2554 2607 ½ 1 1 ½ ½ 1 4,5 / 6
2. Pihlajasalo Antti IM 2434 2442 - - - - - - /
3. Kiik Kalle IM /EST 2406 2430 ½ 1 0 ½ 1 ½ 3,5 / 6
4. Järvenpää Jari FM 2307 2349 ½ 0 0 1 ½ ½ 2,5 / 6
5. Westerinen Heikki GM 2282 2260 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 3,5 / 6
6. Hartikainen Markku FM 2242 2249 0 1 1 ½ 0 ½ 3,0 / 6
7. Valkama Eero M 2226 2227 ½ ½ 0 1 1 ½ 3,5 / 6
8. Rehn Ralf M 2176 2177 ½ 0 ½ 1 1 ½ 3,5 / 6
Kivijärvi Juha M 2170 2177 ½ - - - - - 0,5 / 1
Leino Jukka M 2149 2114 - 1 - - - - 1,0 / 1
Närhi Kimmo 2040 2041 - - ½ 1 ½ ½ 2,5 / 4

KymS, Kotka 8. /2339 ELO SELO jys tam aat skc etv mat sal k58 tut joe vam /
1. Rakhmanov Aleks. GM /RUS 2629 2694 - - - - - - /
2. Genov Pedar GM /BUL 2433 2438 ½ ½ 0 ½ - - 1,5 / 4
3. Sarwer Jeff FM 2266 2278 - - - - - - /
4. Ristoja Samu M 2225 2244 ½ ½ ½ - ½ - 2,0 / 4
5. Puranen Jukka FM 2239 2258 0 0 0 ½ ½ 0 1,0 / 6
6. Lehtosaari Mauri M 2183 2230 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 2,0 / 6
7. Upero Jussi M 2184 2215 - - - - - - /
8. Nippula Timo M 2179 2171 1 ½ - - - 0 1,5 / 3
Väkevä Jani M 2161 2163 - - 1 ½ - ½ 2,0 / 3
Kholopov Evgeny 2175 2159 - - 1 0 0 0 1,0 / 4
Paronen Petteri 2083 2087 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 2,5 / 6
Montonen Samu 1968 2031 0 0 ½ ½ 0 ½ 1,5 / 6
Mujunen Martti 2042 1937 - - - - - ½ 0,5 / 1
Ihaksi Arto 1921 1930 0 0 - - 0 - 0,0 / 3
Engelberg Jan 1841 1887 - - - - ½ - 0,5 / 1
Havumäki Jani 1877 1869 - - - 0 - - 0,0 / 1

VammSK, Sastamala 9. /2318 ELO SELO mat etv k58 sal aat skc jys tam joe tut kym /
1. Neiksans Arturs GM /LAT 2566 2592 1 - - - ½ ½ 2,0 / 3
2. Meshkovs Nikita GM /LAT 2524 2561 1 1 1 ½ ½ ½ 4,5 / 6
3. Niemi Mikko FM 2293 2301 - - 1 - 1 0 2,0 / 3
4. Heinola Vesa-Pekka CM 2266 2286 1 0 1 - ½ 0 2,5 / 5
5. Kauko Jussi FM 2265 2275 0 0 ½ ½ 1 0 2,0 / 6
6. Torkkola Henri M 2216 2237 0 ½ ½ 0 ½ 1 2,5 / 6
7. Varpanen Jan M 2117 2219 0 0 1 - ½ - 1,5 / 4
8. Salonen Mikko 2053 2108 ½ 0 0 0 ½ 0 1,0 / 6
Satonen Arto M 2011 2035 - - - ½ - 1 1,5 / 2
Pihlajamäki Seppo 1958 1951 - 0 - 0 - - 0,0 / 2
Kauko Pekka 1933 1936 - ½ 0 0 - - 0,5 / 3
Hautaniemi Jarmo 1929 1936 0 - - - - - 0,0 / 1
Torkkola Jari - 1815 - - - 0 - - 0,0 / 1

JyS, Jyväskylä 10. /2297 ELO SELO kym joe mat tam sal k58 vam tut skc aat etv /
1. Sklyarov Dmitri IM 2462 2514 ½ ½ 1 0 ½ 1 3,5 / 6
2. Galchenko Matvey FM /RUS 2363 2333 ½ 1 0 0 - - 1,5 / 4
3. Luukkonen Tommi FM 2332 2350 1 1 1 0 0 1 4,0 / 6
4. Hakulinen Esko-M FM 2327 2320 - - - - - - /
5. Franssila Tommi M 2232 2249 - 0 0 1 ½ 1 2,5 / 5
6. Nevanlinna Risto FM 2205 2213 ½ 1 1 0 ½ 1 4,0 / 6
7. Nivala Tuomas M 2183 2200 0 ½ ½ ½ 1 ½ 3,0 / 6
8. Hämäläinen Sami M 2193 2194 - - 0 - 0 ½ 0,5 / 3
Laihonen Petteri M 2186 2197 ½ ½ - 0 - - 1,0 / 3
Fieandt John M 2159 2170 1 - - - - - 1,0 / 1
Galchenko Vadim /RUS 2123 2138 1 1 ½ 1 0 ½ 4,0 / 6
Salmelin Aaro 2027 2022 - - - - ½ ½ 1,0 / 2

JoeSK, Joensuu 11. /2242 ELO SELO tam jys skc aat mat etv k58 sal vam kym tut /
1. Dokutchaev Aleks. /RUS 2402 2405 ½ ½ 0 0 - - 1,0 / 4
2. Jouhki Yrjö Markus FM 2314 2316 0 0 0 1 0 ½ 1,5 / 6
3. Sukhorukov Andrey FM /RUS 2224 2264 0 0 0 ½ - - 0,5 / 4
4. Hokkanen Petri FM 2251 2245 0 - 0 0 0 ½ 0,5 / 5
5. Myller Janne M 2208 2206 1 1 0 ½ ½ ½ 3,5 / 6
6. Tuononen Janne M 2187 2204 0 0 - - ½ 1 1,5 / 4
7. Nokka Risto FM 2197 2187 ½ ½ 0 ½ - - 1,5 / 4
8. Behm Jukka 2108 2111 - - - - - - /
Saastamoinen Aarne M 2073 2056 ½ ½ - - 0 0 1,0 / 4
Porrasmaa Timo M 2029 2025 - 0 0 1 - - 1,0 / 3
Mustonen Tapani 1915 1966 - - - - 0 0 0,0 / 2
Dannenberg Alia 1955 1868 - - - - 0 0 0,0 / 2
Al Hajaj Amjad 1955 1868 - - ½ 0 0 1 1,5 / 4

KS-58, Helsinki 12. /2212 ELO SELO skc aat vam tut tam jys joe kym mat etv sal /
1. Yrjölä Jouni GM 2338 2346 ½ 0 0 ½ - 0 1,0 / 5
2. Rantanen Yrjö GM 2293 2306 0 0 0 0 0 0 0,0 / 6
3. Lindstedt Johan FM 2220 2192 - - 0 0 - - 0,0 / 2
4. Tuomala Timo M 2179 2188 ½ ½ ½ ½ - - 2,0 / 4
5. Lehtioksa Jorma 2199 2196 - - - - 0 0 0,0 / 2
6. Kivimäki Jaakko M 2159 2161 1 ½ - - - - 1,5 / 2
7. Lauren Martti FM 2175 2156 0 ½ ½ 1 0 0 2,0 / 6
8. Viljava Tapani M 2161 2154 1 ½ 0 ½ 0 - 2,0 / 5
Kivipelto Kaj FM 2135 2134 0 ½ 1 0 0 ½ 2,0 / 6
Salonen Jyrki FM 2151 2126 ½ 1 1 1 0 ½ 4,0 / 6
Kukkonen Jaakko 1948 2088 - - - - ½ ½ 1,0 / 2
Pessi Juha 2087 2069 - - - - ½ ½ 1,0 / 2

 

Team compositions

 

Corrections, improvements, suggestions: Henri.Koskinen@shakki.net


Last updated 12.12.2018