Helsingin shakkiliitto, Helsingfors Schackförbund ja Shakkiareena.

    Areenan viikko-ohjelma SYKSY 2018 (tilaisuuksiin kaikki ovat tervetulleita!)
  • Ti Areenan analysointisessio joka toinen tiistai klo 15.30-17.30
  • Ti Gambiitin 10min + 5 sek klo 18.00 joka toinen tiistai analyysisession jälkeen
  • Ke Starat analyysiryhmä klo 18.00 (parittomat vkot)
  • Ke Tehtäväniekat klo 18.30 (parilliset vkot)
  • Osta shakkikirjoja!
    HSL talkoohommia tarjolla!

    HSL:n lasten shakki
  • Nappulaturnaukset 2019
  • Nappulaturnaukset 2018
  • Helsingin Koulujoukkuekisat 2018
  • Nappulaturnaukset 2017
  • Nappulaturnaukset 2016
  • Nappulakisa 22.10. 21.12.
  • Helsingin Koulujoukkuekisat 2017
  • HSL:n jäsenseurat

    Aatos ESK EtVaS Gambiitti HSK
    I-HSK JärvSK KS-58 KäpSK
    LauttSSK LeSi MatSK RikSha X

    HSL:n turnaukset
  • HSL:n vartit
  • HSL:n blixtit
  • Pääsiäisturnaus
  • HM-turnaukset
  • Shakkilinkkejä
  • Suomen livepelit
  • Suomen shakkiliitto
  • Teksti TV 809
  • Shakki.net
  • Suomipelit
  • Shakkifoorumi
  • Tehtäväniekat
  • Kirjeshakkiliitto
  • Shakkikerhojen kotisivuja
  • FIDE
  • Euroopan Shakkiliitto
  • Pohjoismainen Shakkiliitto
  • HSL:n vanhoja webbisivuja
    Vuoden 2018 HSLn sivut
    Vuoden 2017 HSLn sivut
    Vuoden 2016 HSLn kisat
    Vuoden 2015 HSLn kisat

    HSL:n videot
    Kiertävä Blixtikisa
    Harry Mansnerin haastattelu
    Jeff Sarwerin haastattelu
    Samu Ristoja mestariksi
    Valo Hallmanista nuorin HM voittaja

    Helsingin shakkiliitto (HSL) palvelee etenkin pääkaupunkiseudun jäsenkerhoja tarjoamalla shakkipalveluja. Shakkiareena toimii Bridgeareenan yhteydessä Pitäjänmäellä osoitteessa Hiomotie 10, 00380 Helsinki, Kartta 2. krs. HSLn puheenjohtaja on Heikki Mononen. Areenan Kerhoisäntä Kimmo Telenius puh. 050-3017425 ja varaisäntä Jarmo Haverinen puh. 050-4002855. Helsingin Shakkiliiton ja Areenan email-osoite on shakkiareena@gmail.com . HSL:n tilinro on FI30 8000 1070 3376 06. HSL:n maksut jäsenseuroille: aik 3 € ja alle 18v 1,5 €.

    Helsingin mestaruusturnaus 28.12.-5.1.2020

    ruutu
    Kuvassa M-ryhmän voittaja Arto Elomaa poikaalin kera keskellä, oikealla toiseksi tullut Tapani Sjöman ja vasemmalla kolmanneksi tullut Jyrki Parkkinen.
    M-ryhmän voitti Arto Elomaa niukasti 4½/7 tuloksella. 4 pisteellä toiseksi tuli Tapani Sjöman ja kolmanneksi tuli Jyrki Parkkinen. Tuloksiin:
    M- , A- , B- ja Seniorit .

    Livepeleihin (kaikki kierrokset): M , A ja Seniorit ryhmät.
    Chess24-livelaudat: M , A ja Seniorit ryhmät.

    Nappulaturnauksessa 14.12.2019 oli 32 pelaajaa

    ruutu
    Eino Pölkki (toinen vasemmalta)voitti A-ryhmän kisan ja oli paras A-sarjan pelaaja vuona 2019! Paras tyttö A-sarjassa oli Lotta Tiitta (kolmas vasemmalta). Aku Salonen vasemmalla ja Leo Huang oikealla pärjäsivät hyvin vuoden aikana A-sarjassa
    Vuoden kuudes nappulaturnaus (kaikkiaan 92.) pelattiin lauantaina 14.12. alkaen klo 10.20. Osanottajia oli 32. Kilpailun johtajana toimi Sauli Tiitta ja tuomarina Pekka Pietinen. Lisäksi toimitsijana oli Kimmo Telenius.
    A-ryhmän voitti vertailulla Eino Pölkki saaden 4½ pistettä samoin kuin toiseksi tullut Aku Salonen. Pronssin jakoivat 1½ pisteellä Leo Huang ja Lotta Tiitta.
    B-ryhmän voitti maksimipisteellä 6/6 Pessi Heino! Hopeaa sai Emil Reunanen ja pronssin nappasi Aatu Sell voittamalla uusintaottelussa Aatu Sellin valkeilla.
    C-ryhmän voitti Rafael Rouvari voittovertailulla ennen Arvo Villkoa. Pronssia nappasi vasta 1-luokkalainen Leevi Surakka 3 pisteellä.
    D-ryhmän voitti Luukas Tiitta 6/7 vaikka hävisikin viimeisen kierroksen pelinsä! Hopeaa sai Urho Vilkko 5 pisteellä voittaen vertailulla Teppo Multimäen.
    E-ryhmän voitti päivän toinen maksimisti Isak Nouro 9/9 tuloksella! Hopeaa sai Sevastian Tarasov ja pronssille tuli Altti Takamaa.
    Vuoden 2019 paras pelaaja A-ryhmässä Eino Pölkki palkittiin pokaalilla sekä paras tyttöpelaaja Lotta Tiitta A-ryhmästä. Ahkerammin kisoissa oli vuonna 2020 mukana Emil Reunanen ja Rosabel Rouvari. He saivat ahkeruudestaan myös pokaalin! Onnittelut! HSL haluaa kiittää kaikkia vuoden 2019 kuudenteen kisaan osallistuneita ja toivottaa tervetulleeksi 1.2.2020 vuoden 2020 ensimmäiseen kilpailuun!
    Tuloksiin: 14.12.Nappulaturnaus.

    EtVaS voitti HSL:n blixtit 2019

    ruutu
    EtVaSin kultajoukkueessa kuvasssa keskellä pelasivat Perttu Anttila, Tero Kokkila, Henri Koskinen ja Johanna Paasikangas-Tella. Vasemmalla on pronssijoukkue Aatos ja oikella hopeaa saanut KymS
    EtVaS voitti selvästi kultaa 28.10.2019 pelatuissa HSL:n joukkueblixteissä. Hopeaa sai KymS sai pronssille taipui Aatos. Tulokset: M-ryhmä.
    Torstaina 31.10. pelatun A-ryhmän voitti I-HSK 1, toiseksi tuli I-HSK 2 ja kolmanneksi Aatos 2. He nousevat M-ryhmään ensi vuodeksi. Tulokset: A-ryhmä.

    HSK:n turnauksessa 30.8.-1.9. oli 50 pelaajaa

    Ylimmän sarjan voitti kolme pelaajaa 3½ pisteellä, he olivat: Matti Grönroos, Antti Suominen sekä Otto Räsänen. HSK:n kisan tuloksiin.

    EtVaSin turnauksen voitti Kalle Kiik; Henri Lahdelma korottui shakkimestariksi

    ruutu
    Henri lahdelma korottui shakkimestariksi EtVaSin vkonlopputurnauksessa
    Kalle Kiik voitti 4/5 pisteellä vertailujen jälkeen Pavel Blinkovia joka sai myös 4 pistettä. Nuoret Elias Keso ja Henri Lahdelma saivat 3½ pistettä. Henri korottui kilpailussa shakkimestariksi saatuaan seloluvun yli 2200 pisteen, onnittelut!
    B-ryhmän voitti Taneli Lallukka vertailulla ennen Tapio Pullia.
    C-ryhmässä kolme pelaajaa saivat 4/5 pistettä, heistä vertailulla ykkönen oli Juha Sarpola, toinen Pertti Lindholm ja kolmas nuori Niklas Jaakkola.
    Tulospalvelu: A-ryhmä, B-ryhmä, C-ryhmä.

    Nappulaturnauksessa 11.5.2019 oli 23 pelaajaa

    ruutu
    Etualalla vasemmalla B-ryhmän voittaja Pessi Heino valkeilla Emil Reunasta vastaan.
    Vuoden kolmas nappulaturnaus (kaikkiaan 89.) pelattiin lauantaina 11.5. alkaen klo 10.20. Osanottajia oli 23. Kilpailun johtajana toimi Petri Pitkänen ja tuomarina Sauli Tiitta. Lisäksi toimitsijana auttoi Teemu Vihinen. A-ryhmän voitti Arttu Irjala 4/5, toiseksi tuli 3 pisteellä Eino Pölkki ennen Leo Huangia ja myös 3 pisteeseen päätynyttä Kaarle Kääriäistä. B- ryhmässä oli neljä pelaajaa. Pessi Heino voitti, Emil Reunanen oli toinen ja Viktor Kulmala kolmas. C-ryhmän voitti Arvo Vilkko 4½/5 pisteellä, toinen oli Artemi Reiter 4 ja kolmas Rafael Rouvari 3½. Kun D-ryhmä yhdistettiin C-ryhmän kanssa niin D-ryhmää ei pelattu. E-sarjan voitti Urho Vilkko 5 pisteellä, toinen oli Veeti Järvenpää neljällä pisteellä ja kolmas kisan ensikertainen Oiva Puurunen myös 4 pisteellä. Miska Jungman pelasi myös hienosti mutta jätettiin vertailulla neljänneksi. HSL haluaa kiittää kaikkia vuoden 2019 kolmanteen kisaan osallistuneita ja toivottaa tervetulleeksi 17.8. kesän jälkeiseen seuraavaan kisaan!
    Tuloksiin: 11.5.Nappulaturnaus.

    HSL:n pitkä pääsiäisturnaus 19.4.-22.4.2019

    ruutu
    Etualalla oikealla pelaava Henri Lahdelma voitti HSL:n pääsiäisturnauksen. Kuva: Toivo Pudas
    Kisaan osallistui 30 pelaajaa. Voiton otti Henri Lahdelma kovalla 5½/6 tuloksella. Lauri Bederdin tuli toiseksi ennen Lauri Komulaista. Tuloksiin.
    Livepelit: Pe klo 15.00, La klo 10.00, La klo 16.00, Su klo 10.00, Su klo 16.00, Ma klo 10.00.
    Pelit .pgn muodossa: Pe klo 15.00, La klo 10.00, La klo 16.00, Su klo 10.00, Su klo 16.00, Ma klo 10.00.

    HSL:n nopea pääsiäisturnaus 18.4.-19.4.2019

    Nopeassa pääsiäisturnauksessa oli 28 pelaajaa. Henrik Lönnqvist voitti turnauksen! Hän sai 5/6 pistettä. Toiseksi tuli Lauri Bederdin ja kolmanneksi Leo Peltola. Tulokset.

    Nuorten pikapelin SM-kilpailut 31.3.2019

    ruutu
    Kaikkien sarjojen mitalistit
    Voittajat eri ikäsarjoittain: U8 Vihan Velagapudi, U10 Niklas Jaakkola, U12 Aku Salonen, U14 Toni Vainikka, U16 Patrik Aalto, U18 Toivo Keinänen ja U20 Kasper Kivimäki. Onnittelut voittajille!
    Tuloksiin: U8 ikäsarja, U10 ikäsarja, U12 ikäsarja, U14 ikäsarja, U16 ikäsarja, U18&20 ikäsarja.

    Nuorten joukkuepikapelin SM-kilpailut 30.3.2019

    ruutu
    U12 sarjan mitalistit
    U12 ikäsarjan voitti Turun Työväen shakkikerho, toiseksi tuli Espoon Matinkylän shakkikerho ja pronssin nappasi TammerSh. U16 sarjan voitti Matinkylän shakkikerho ennen TammerShakkia ja Vantaan Etelä-Vantaan shakkikerhoa. U20 sarjan voitti Matinkylän shakkikerho ennen Päivölän shakkisiirtelijöitä.
    Tuloksiin: U12 ikäsarja, U20&U16 ikäsarja.

    EtVaS voitti HSL:n vartit 2019

    ruutu
    EtVaSin kultajoukkueessa pelasivat Perttu Anttila, Tero Kokkila, Henri Koskinen, Heikki Salo, Johanna Paasikangas-Tella sekä Harri Laakso
    EtVaS voitti suht selvästi kultaa 18.3.2019 pelatuissa HSL:n varteissa. Hopeaa sai HSK sai pronssille ylsi MatSK. Kisassa oli kahdeksan joukkuetta, vauhtia A-sarjasta hakee ensi vuonna KymS sekä I-HSK 1. A-ryhmästä M-ryhmään nousivat Aatos ja HSK 2. MatSK 2 ja I-HSK 2 lähtee etsimään menestystä B-ryhmään. B-ryhmästä A-han nousi ESK ja EtVaS 3 ja B:stä C:hen matkasivat HSK 4 ja HSK 5. C-ryhmässäkin oli kivasti kuusi joukkuetta ja sieltä B:hen nousivat Gambiitti 2 ja 3. Tulokset: M-ryhmä, A-ryhmä, B-ryhmä, C-ryhmä.

    Nappulaturnauksessa 16.3.2019 oli 30 pelaajaa

    ruutu
    Etualalla vasemmalla A-ryhmän voittaja Aku Salonen pelaamassa toiseksi tullutta Eino Pölkkiä vastaan. Vuoden toinen nappulaturnaus (kaikkiaan 88.) pelattiin lauantaina 16.3. alkaen klo 10.20. Osanottajia oli 30. Kilpailun johtajana toimi Petri Pitkänen ja tuomarina Sauli Tiitta. Lisäksi toimitsijana auttoi Teemu Vihinen. A-ryhmän voitti Aku Salonen 4½/5 tuloksella. Toiseksi tuli Eino Pölkki 3½ ja kolmas oli Adam Karhula 3 pisteellä. B- ryhmää ei pelattu ollenkaan. C-ryhmän voitti Lassi Kokkonen, toinen oli Samu Patosalmi ja kolmas Emil Reunanen. D-ryhmän voitti Rafael Rouvari, toinen oli Henrik Nukarinen ja kolmas Radmir Vorobyov. E-ryhmässä oli peräti 14 pelaajaa ja he pelasivat kahdessa alkuryhmässä. E1-alkuryhmän voitti Rasmus Rissanen 6 pisteellä, toiseksi tuli Iivo Laaksonen 5 ja kolmas oli Sami Ziyuan Gao 3½. E2-alkuryhmän voitti eskari-ikäinen Leevi Surakka 5½, toinen oli Arttu Laitinen 5 ja kolmas Aapo Roine 4 pisteellä. E-sarjan finaalipelien jälkeen E-sarjan voitti Leevi Surakka, toinen oli Rasmus Rissanen ja kolmas shakkikisaensikertalainen Iivo Laaksonen.
    Tuloksiin: 16.3.Nappulaturnaus.

    Nappulaturnauksessa 2.2.2019 oli 23 pelaajaa

    Vuoden ensimmäinen nappulaturnaus (kaikkiaan 87.) pelattiin lauantaina 2.2. alkaen klo 10.20. Osanottajia oli 23. Kilpailun johtajana toimi Kimmo Telenius ja tuomarina Seppo Karasmäki. Lisäksi toimitsijana auttoi Teemu Vihinen. A-ryhmän voitti Eino Pölkki 4/4 tuloksella. Toiseksi tuli Kaarle Kääriäinen 3/4 ja kolmas oli Leo Huang 2 pisteellä. B- ja C-ryhmää ei pelattu ollenkaan. D-ryhmän voitti Arvo Vilkko, toinen oli Emil Reunanen ja kolmas Rafael Rouvari. E-ryhmässä oli peräti 14 pelaajaa ja he pelasivat kahdessa alkuryhmässä. E1-alkuryhmän voitti Urho Vilkko 5½/6 pisteellä, toiseksi tuli Rasmus Rissanen 5 ja kolmas oli Rosabel Rouvari 4. E2-alkuryhmän voitti Luis Pinto Seppä 5/6, toinen oli Radmir Vorobyov 4 ja kolmas Ilona Lehtonen 3½ pisteellä. E-sarjan finaalipelien jälkeen E-sarjan voitti Luis Pinto Seppä, toiseksi tuli Urho Vilkko ja kolmanneksi Rasmus Rissanen.
    Tuloksiin: 2.2.Nappulaturnaus.

    Uudenmaan koulujoukkuekisoissa pelattiin neljässä eri ikäsarjassa

    Kaikkien sarjojen voittajat olivat omassa kastissaan eli jyvät erottuivat akanoista. 1-3 lk voitti The English School ennen Paloheinän koulua. Pronssin sai Espoo International School. 4-6 lk sarjan voitti Vuoniityn koulu, toiseksi tuli Jalavapuiston koulu ja kolmanneksi Suomalais-Venäläinen koulu. Yläkoulujen mestaruus meni The English Schoolille, toiseksi tuli Espoo International School ja kolmanneksi The English Schoolin toinen joukkue. Jatkokoulujen sarjan voitti Kielilukio, toinen oli Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu ja kolmas oli Kuninkaantien lukio.
    HSL haluaa kiittää pelaajia ja huoltojoukkoja kisasta ja toivottaa tervetulleeksi toukokuun 4. päivänä pelattavaan koulujoukkueiden SM-kilpailuun Espoon Opinmäen koululle.
    Tuloksiin linkit: 1-3 lk, 4-6 lk ja yläkoulut&jatkokoulut.

    Jere Lindholm oli ylivoimainen HSK:n nopean shakin turnauksessa

    HSK:n nopean shakin turnauksessa 20.1.2019 oli yhteensä 32 pelaajaa kolmessa sarjassa. A-ryhmän voitti Jere Lindholm, B-ryhmän Juha Patosalmi ja C-ryhmän Olli Rusanen.
    Tuloksiin.

    Vesa-Pekka Heinola voitti HM-2019 M-turnauksen

    ruutu
    Vesa-Pekka Heinola VammSK voitti HM-2019 turnauksen
    HM-2019 sarjojen voittajat: M-ryhmä Vesa-Pekka Heinola VammSK, A1-ryhmä Tuomo Pasanen I-HSK, A2-ryhmä Veikko Koskinen KS-58, B-ryhmä Pasi Pöyry ja S65-ryhmä Harri Nyrhinen LauttSSK.
    Tuloksiin linkit: M-ryhmä, A1-ryhmä, A2-ryhmä, B-ryhmä, S65-ryhmä.
    Livepeleihin.

    Lauri Bederdin voitti nopean shakin kilpailun 2019

    HM 5.1.2019 Nopea turnaus

    HM-pikashakin 2018 voitti Toivo Keinänen

    Tulokset: Pikashakin HM-mestaruus.
    Suomen livepelit

    Tulevat Shakkiareenan ja HSL:n turnaukset ja tapahtumat

    23.3.-2.4. HSL vartit
    28.3.2020 Nappulaturnaus

    Menneet Shakkiareenan ja HSL:n turnaukset ja tapahtumat

    Matin päivän turnaus 2020 A- , B- ja Nuorten ryhmät. HM 2020 M- , A- , B- ja Seniorit .
    14.12.Nappulaturnaus. 9.11.-10.11. Antti Pihlajamäki 80v turnaus (KäpSK)
    9.11. KäpSKin aloittelijaturnaus
    HM-blixtit M-ryhmä.
    A-ryhmä.
    5.10. Aloittelijaturnaus LauttSSK
    5.-6.10. Viikonlopputurnaus LauttSSK
    28.9. Nopean shakin HM (I-HSK)
    14.-16.6. Seniorien 50+ SM
    10.-18.6. Seniorien 65+ SM
    10.-18.6. Naisten SM
    10.-18.6. Yleinen SM
    30.5. HSL Helatorstain kilpailu HSK:n Erkki Aaltio turnaus A-ryhmä, B-ryhmä.
    EtVaS A-ryhmä, B-ryhmä, C-ryhmä.
    Nappulaturnaus 3/2019. Nuorten pikashakin SM U8 ikäsarja, U10 ikäsarja, U12 ikäsarja, U14 ikäsarja, U16 ikäsarja, U18&20 ikäsarja.
    Nuorten joukkuepikashakin SM U12 ikäsarja, U20&U16 ikäsarja
    HSL:n vartit M-ryhmä, A-ryhmä, B-ryhmä, C-ryhmä
    Nappulaturnaus 16.3.
    9.3.2019 LauttSSK
    9.3.2019 LauttSSK aloittelijaturnaus
    MatSK 2019A-ryhmä , B-ryhmä.
    2.2.2019 Nappulaturnaus 1/2019
    26.01.2019 Uudenmaan kouluj-kisa
    20.01.2019 HSK talven kisa
    HM-2019 M-ryhmä, A1-ryhmä, A2-ryhmä, B-ryhmä, S65-ryhmä.
    HM 5.1.2019 Nopea turnaus
    Nappulaturnaus 6/2018.
    Pikashakin HM-mestaruus
    HM jblixtit M-ryhmä ja A-ryhmä
    KäpSK turnausA-ryhmä B-ryhmä
    Amatöörikilpailu 20.10.2018
    LauttSSK:n turnaus 20.-21.10.2018
    5/6 Nappulaturnaus 6.10.2018
    HM nopea turnaus 22.9.2018
    HSK:n syysturnaus 31.8-2.9.2018
    Puistoshakkimestaruus 12.8.2018
    HSL:n kesäkisa A-ryhmä, B-ryhmä ja C-ryhmä.

    (muut)Kilpailut
    SSL kilpailukalenteri
    Suomen turnaustulokset
    JSM 2018-2019
    Shakkiareenan JSM pelit


    Vahvuuslistat

    Suomen Selolista

     

    HSL:n hallitus HSL FB:ssa HSL:n blogi SSL FIN kisat Chess-results