Shakkinappulakisat 2020

Nappulakisa 1.2.


Vuoden ensimmäienen nappulaturnaus (kaikkiaan 93.) pelattiin lauantaina 1.2. alkaen klo 10.20. Osanottajia oli 43.
Kilpailun johtajana toimi Sauli Tiitta ja tuomarina Kimmo Telenius.
Lisäksi toimitsijana oli Petri Pitkänen.
A-ryhmän voitti Timur Lindstrem saaden 4½ pistettä. Toiseksi tullut Pessi Heino sai 4 pistettä ja Volter Aapola 2½ sai pronssia.
B-ryhmän voitti Emil Reunanen saaden 5/6 pistettä. Toiseksi tullut Arvo Vilkko sai 4 pistettä ja pronssin napannut Rafael Rouvari 3 pistettä.
C-ryhmän voitti 1-luokkalainen Radmir Vorobyov, toiseksi tuli myös 1-luokkalainen Leevi Surakka ja pronssin nappasi Toivo Heiliö.
D-ryhmän voitti tiukkojen uusintaotteluiden jälkeen Sami Syrjälä, toiseksi tuli Oliver Nieminen ja kolmanneksi Maria Zlobina.
E-ryhmässä oli peräti 19 pelaajaa. Pelaajat jaettiin kolmeen ryhmään ja pelattiin kolmessa ryhmässä. Ryhmien parhaat pelasivat keskenään tiukat mitaliottelut ja voittajaksi selvisi Eino Turja, toiseksi tuli Niklas Pihlajamäki ja kolmanneksi Julius Jernström.
HSL haluaa kiittää kaikkia vuoden 2020 ensimmäiseen kisaan osallistuneita ja toivottaa tervetulleeksi 28.3.2020 vuoden 2020 toiseen kilpailuun!
A-ryhmä

S  NIMI            1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VRT ANR

1. Timur Lindstrem X ½ 1 1 X 1 ½ ½  4½ -  (2)
2. Pessi Heino     0 X ½ 1 ½ X 1 1  4  -  (3)
3. Volter Aapola   ½ ½ X ½ 0 0 X 1  2½ -  (4)
4. Lotta Tiitta    0 0 ½ X ½ 0 0 X  1  -  (1)

B-ryhmä

S  NIMI              1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VRT ANR

1. Emil Reunanen     X 1 1 1 X 0 1 1  5  -  (4)
2. Arvo Vilkko       0 X ½ 1 1 X ½ 1  4  -  (1)
3. Rafael Rouvari    0 ½ X 1 0 ½ X 1  3  -  (3)
4. Veini Särkilahti  0 0 0 X 0 0 0 X  0  -  (2)

C-ryhmä

S NIMI                   1 2 3 4 5 6 7 8  YHT VRT ANR

1. Radmir Vorobyov       X 1 1 ½ 1 1 0 1  5½ - (2)
2. Leevi Surakka         0 X ½ ½ 1 1 1 1  5  - (4)
3. Toivo Heiliö          0 ½ X 1 ½ 0 1 1  4  1 (1)
4. Urho Vilkko           0 ½ 0 X 1 0 1 1  4  0 (5)
5. Eelis Nouro           0 0 ½ 0 X 1 ½ 1  3  - (3)
6. Anton Zlobin          0 0 1 1 0 X 1 0  3  - (6)
7. Luukas Tiitta         1 0 0 0 ½ X X 1w 2½ - (7)
8. Yadessa Aalto-Setälä  0 0 0 0 0 1 0wX  1  - (8)

D-ryhmä

S  NIMI                  1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VRT ANR

1. Sami Syrjälä          X 0 1 1 1 1 1 1 6  1 (1)
2. Oliver Nieminen       1 X 0 0 1 1 1 1 6  1 (8)
3. Maria Zlobina         0 1 X 1 1 1 1 1 6  1 (7)
4. Temesgen Aalto-Setälä 0 0 0 X 1 0 1 1 3  1 (3)
5. Miska Jungman         0 0 0 0 X 1 1 1 3  0 (4)
6. Luis Pinto-Seppä      0 0 0 1 0 X ½ 1 2½ 1 (2)
7. Sevastian Tarasov     0 0 ½ ½ 1 ½ X 0 1½ 0 (5)
8. Isak Nouro            0 0 0 0 0 0 0 X 0  - (6)

Lisäpelit D-ryhmä: (10 min + 5 sek)
Sami Syrjälä - Maria Zlobina 1-0
Oliver Nieminen - Maria Zlobina 1-0
Oliver Nieminen - Sami Syrjälä 0-1
1. Sami Syrjälä
2. Oliver Nieminen 
3. Maria Zlobina

E1-ryhmä

S NIMI                   1 2 3 4 5 6  YHT VRT ANR

1. Niklas Pihlajamäki    X 1 1 1 1 1  5  - (2)
2. Eelis Torkki          0 X 1 1 1 1  4  - (4)
3. Pyry Rinne            0 0 X 1 1 1  3  - (1)
4. Anni Särkilahti       0 0 0 X 1 1  2  - (5)
5. Arvi Lehtisaari       0 0 0 0 X ½  ½  - (3)
6. Daniel Makki          0 0 0 0 ½ X  ½  - (6)

E2-ryhmä

S NIMI                   1 2 3 4 5 6  YHT VRT ANR

1. Eino Turja            X 1 1 1 1 1  5  - (2)
2. Mahmut Eymen-Turkoglu 0 X 1 1 1 1  4  - (4)
3. Altti Takamaa         0 0 X 1 1 1  3  - (1)
4. Laura Reiter          0 0 0 X 1 1  2  - (5)
5. Anniina Närhi         0 0 0 0 X 1  1  - (3)
6. Evert Byholm          0 0 0 0 0 0  0  - (6)

E3-ryhmä

S NIMI                   1 2 3 4 5 6  YHT VRT ANR

1. Julius Jernström      X 1 1 1 1 1 1 6  - (2)
2. Sukrith Korupolu      0 X 1 1 1 0 1 4  - (4)
3. Onni Dahlin           0 0 X 1 1 1 1 4  - (1)
4. Aarne Patosalmi       0 0 0 X 1 1 1 3  - (5)
5. Pete Olkinuora        0 0 0 0 X 1 1 2  - (3)
6. Sampo Salmelin        0 1 0 0 0 X 1 2  - (6)
7. Rosabel Rouvari       0 0 0 0 0 0 X 0  - (7)

E-sarjojen jatkopelit:
Sijat 1-3: Niklas Pihlajamäki - Eino Turja 1-0 (15 min + 5 sek)
           Eino Turja - Julius Jernström 1-0 (15 min + 5 sek)
           Julius Jernström - Niklas Pihlajamäki 1-0 (15 min + 5 sek)
           Pikashakkipelit 3 min + 2 sek
           Eino Turja - Niklas 1-0
           Julius Jernström - Eino Turja 0-1
           Niklas Pihlajamäki - Julius Jernström 1-0
Sijat 4-5: Mahmut Eymen-Turkoglu - Eelis Torkki 0-1
Sijat 6-8: Onni Dahlin - Altti Takamaa 1-0
           Altti Takamaa - Sukrith Korupolu 1-0 (10 min + 5 sek)
           Sukrith Porukolu - Onni Dahlin 0-1 (10 min + 5 sek)
Sijat 10-11: Anni Särkilahti - Laura Reiter 0-1
Sijoitukset E-sarja: 
1. Eino Turja
2. Niklas Pihlajamäki
3. Julius Jernström
4. Eelis Torkki
5. Mahmut Eymen-Turkoglu
6. Onni Dahlin
7. Altti Takamaa
8. Sukrith Korupolu
9. Pyry Rinne
10. Laura Reiter
11. Anni Särkilahti
jne...