Shakkinappulakisat 2021

Nappulakisa 9.10.


Vuoden toinen nappulaturnaus (kaikkiaan 100!.) pelattiin lauantaina 9.10. alkaen klo 10.20. Osanottajia oli 20.
Kilpailun johtajana toimi Sauli Tiitta ja tuomarina Pekka Pietinen. Timo Munukka kunnioitti 100. Nappulaturnausta läsnäolollaan ja kertoi hieman Nappulaturnauksen ja HSL:n nuorten kisojen historiasta.

A-ryhmän voitti Aatu Sell. Toiseksi tuli Alexandra Sofieva, kolmanneksi Oliver Nieminen ja Niklas Pihlajamäki tuli neljänneksi.
B-ryhmän voitti Emil Reunanen, toiseksi tuli Rithwik Nanda ja kolmanneksi Leevi Surakka.
C-ryhmän voitti Maximillian Bergström 5/6, toiseksi tuli Bhuvan Yetukuri 3. pisteellä ja kolmanneksi Samuel Valtonen myös 3 pisteellä uusintapelien jälkeen.
D-ryhmän voitti Zakhar Zyuzin 5½/6, toinen oli Sukrith Korupolu 4½ ja kolmas Jaroslav Dashkevich.
E-ryhmän voitti Eelis Kokkonen maksimituloksella 6/6! Toinen oli Daniel Tomashevich 4 ja kolmas Aaron Grönbärg 2 pisteellä.
HSL haluaa kiittää kaikkia kisaan osallistuneita ja toivottaa tervetulleeksi vuoden viimeiseen Nappulaturnaukseen 23.12. torstaina!

A-ryhmä

S  NIMI               1 2 3 4 1 2 3 4 YHT VRT ANR

1. Aatu Sell          X ½ 1 ½ X 1 0 1 4  -   (4)
2. Alexandra Sofieva  ½ X 1 ½ 0 X ½ 1 3½ 1,5 (1)
3. Oliver Nieminen    0 0 X 1 1 ½ X 1 3½ 0,5 (2)
4. Niklas Pihlajamäki ½ ½ 0 X 0 0 0 X 1  -   (3)

B-ryhmä

S  NIMI               1 2 3 4 1 2 3 4 YHT VRT ANR

1. Emil Reunanen      X 1 ½ 1 X 1 1 1 5½ - (1)
2. Rithwik Nanda      0 X ½ 1 0 X 1 1 3½ - (2)
3. Leevi Surakka      ½ ½ X 1 0 0 X 0 2  - (4)
4. Mehr Bhaumik       0 0 0 X 0 0 1 X 1  - (3)

C-ryhmä

S  NIMI                  1 2 3 4 1 2 3 4 YHT VRT ANR

1. Maximillian Bergström X 1 1 1 X 1 1 0 5 - (4)
2. Bhuvan Yetukuri       0 X 0 1 0 X 1 1 3 1 (1)
3. Samuel Valtonen       0 1 X 1 0 0 X 1 3 0 (2)
4. Fredja Komonen        0 0 0 X 1 0 0 X 1 - (3)

Uusintapeli hopeasta 10 min + 5 sek Samuel Valtonen - Bhuvan Yetukuri 0-1.

D-ryhmä

S  NIMI                1 2 3 4 1 2 3 4 YHT VRT ANR

1. Zakhar Zyuzin       X ½ 0 1 X 1 1 1 5  - (4)
2. Sukrith Korupolu    ½ X 1 1 0 X 1 1 4½ - (1)
3. Jaroslav Dashkevich 0 0 X 1 0 0 X ½ 1½ - (2)
4. Mihailis Bogdanovs  0 0 0 X 0 0 ½ X ½  - (3)

E-ryhmä

S  NIMI               1 2 3 4 1 2 3 4 YHT VRT ANR

1. Eelis Kokkonen     X 1 1 1 X 1 1 1 6 - (3)
2. Daniel Tomashevich 0 X 1 1 0 X 1 1 4 - (2)
3. Aaron Grönbärj     0 0 X 1 0 0 X 1 2 - (1)
4. Julius Hollmén     0 0 0 X 0 0 0 X 0 - (4)