HSL:n viikonlopputurnaus 29.6.-1.7.2012

Helsingin Shakkiliiton yhdeksäs viikonlopputurnaus pelattiin ensi kertaa Shakkiareenalla
Osanottajia oli 39 kahdessa ryhmässä.
Kilpailussa käytettiin peliaikaa 90 minuuttia alkuaikaa ja joka siirrosta 30 sekuntia, joka vastaa neljän tunnin peliä suunnilleen. Kilpailussa käytettiin uutta HSL-paritusjärjestelmää, jossa turnaus oli jaettu kahteen pääryhmään (A ja B) sekä kolme ensimmäistä kierrosta parituksien osalta (A1 ja A2 sekä B1, B2 ja B3).
Avauskierroksella parit A-ryhmässä 5-1, 2-6, 3-7, 8-4 jne ja B-ryhmässä 1-5, 6-2, 7-3, 4-8 jne.
Pelipaikka: Shakkiareena, Helsinki
Kilpailun tuomari: FT Timo Munukka; kilpailun johtaja Timo Konttinen
Kilpailutoimikunta: Lauri Kosunen

A-ryhmä: osanottajat 
Name                     Herkunft          Start-Nr ELO-nat.
Norri Joose              HSK                      1    2312
Parkkinen Jyrki          HSK                      2    2184
Elomaa Arto              J„rvSK                   3    2123
Kauppala Pekka           LauttSK                  4    2105
Kumpulainen Kalle        Remi                     5    2013
Suominen Antti           K„pSK                    6    2003
Bicer Sena               HSK                      7    1994
Kumpulainen Jari         HyvSK                    8    1972
Grönroos Matti           KirkSK                   9    1970
Miettinen Teemu          Garde                   10    1959
Hynnä Kevin              Garde                   11    1952
Mäntyniemi Jaakko        TammSh                  12    1947
Demidov Jan              Int                     13    1945
Nyström Leif             ESK                     14    1922
Salmi Ilkka              HyvSK                   15    1905
Suseenthiram Rajaji      I-HSK                   16    1902

NR NIMI KERHO 1. Parkkinen Jyrki HSK W= 6 S+ 11 W+ 7 S= 2 S+ 3 4.0 15.00 11.75 2. Grönroos Matti KirkSK S+ 10 W= 3 S+ 4 W= 1 S= 5 3.5 16.50 11.25 3. Hynnä Kevin Garde W+ 16 S= 2 W+ 12 S+ 6 W- 1 3.5 13.50 7.75 4. Miettinen Teemu Garde W= 9 S+ 12 W- 2 S+ 8 W+ 7 3.5 13.00 8.25 5. Elomaa Arto JärvSK W+ 8 S- 7 W= 11 S+ 10 W= 2 3.0 13.50 8.00 6. Suominen Antti K„pSK S= 1 W= 13 S+ 14 W- 3 S+ 15 3.0 11.50 5.25 7. Norri Joose HSK S= 14 W+ 5 S- 1 W+ 13 S- 4 2.5 13.50 5.25 8. Bicer Sena HSK S- 5 W+ 14 S+ 13 W- 4 S= 9 2.5 12.00 4.25 9. Nyström Leif ESK S= 4 W= 15 S- 10 S+ 12 W= 8 2.5 11.50 5.50 10. Demidov Jan Int W- 2 S= 16 W+ 9 W- 5 S+ 13 2.5 11.50 4.50 11. Kauppala Pekka LauttSK S- 13 W- 1 S= 5 W+ 15 S+ 14 2.5 11.00 4.00 12. Mäntyniemi Jaakko TammSh S+ 15 W- 4 S- 3 W- 9 S+ 16 2.0 11.50 2.00 13. Kumpulainen Jari HyvSK W+ 11 S= 6 W- 8 S- 7 W- 10 1.5 13.00 4.00 14. Kumpulainen Kalle Remi W= 7 S- 8 W- 6 S+ 16 W- 11 1.5 11.50 2.25 15. Suseenthiram Rajaji I-HSK W- 12 S= 9 W= 16 S- 11 W- 6 1.0 11.00 1.75 16. Salmi Ilkka HyvSK S- 3 W= 10 S= 15 W- 14 W- 12 1.0 10.50 1.75

TAULUKKO

NR NIMI YHT 1 2 3 4 5 ------------------------------------------------------------------ 1 Norri Joose 2.5 S= 5 W+ 3 S- 2 W+ 8 S-10 2 Parkkinen Jyrki 4.0 W= 6 S+ 4 W+ 1 S= 9 S+11 3 Elomaa Arto 3.0 W+ 7 S- 1 W= 4 S+13 W= 9 4 Kauppala Pekka 2.5 S- 8 W- 2 S= 3 W+16 S+ 5 5 Kumpulainen Kalle 1.5 W= 1 S- 7 W- 6 S+15 W- 4 6 Suominen Antti 3.0 S= 2 W= 8 S+ 5 W-11 S+16 7 Bicer Sena 2.5 S- 3 W+ 5 S+ 8 W-10 S=14 8 Kumpulainen Jari 1.5 W+ 4 S= 6 W- 7 S- 1 W-13 ------------------------------------------------------------------ 9 Grönroos Matti 3.5 S+13 W=11 S+10 W= 2 S= 3 10 Miettinen Teemu 3.5 W=14 S+12 W- 9 S+ 7 W+ 1 11 Hynnä Kevin 3.5 W+15 S= 9 W+12 S+ 6 W- 2 12 Mäntyniemi Jaakko 2.0 S+16 W-10 S-11 W-14 S+15 13 Demidov Jan 2.5 W- 9 S=15 W+14 W- 3 S+ 8 14 Nyström Leif 2.5 S=10 W=16 S-13 S+12 W= 7 15 Salmi Ilkka 1.0 S-11 W=13 S=16 W- 5 W-12 16 Suseenthiram Rajaji 1.0 W-12 S=14 W=15 S- 4 W- 6 ------------------------------------------------------------------ HSL TURNAUS 2012 Shakkiareena 29.6.-1.7. HSL Parijärjestelmä 1.kierros PE 29.06. klo 18 1 5 Kumpulainen Kalle ( 0 ) ½-½ 1 Norri Joose ( 0 ) 2 2 Parkkinen Jyrki ( 0 ) ½-½ 6 Suominen Antti ( 0 ) 3 3 Elomaa Arto ( 0 ) 1-0 7 Bicer Sena ( 0 ) 4 8 Kumpulainen Jari ( 0 ) 1-0 4 Kauppala Pekka ( 0 ) 5 13 Demidov Jan ( 0 ) 0-1 9 Grönroos Matti ( 0 ) 6 10 Miettinen Teemu ( 0 ) ½-½ 14 Nyström Leif ( 0 ) 7 11 Hynnä Kevin ( 0 ) 1-0 15 Salmi Ilkka ( 0 ) 8 16 Suseenthiram Rajaji ( 0 ) 0-1 12 Mäntyniemi Jaakko ( 0 ) HSL Parijärjestelmä 2.kierros LA 30.06. klo 10 1 1 Norri Joose ( 0.5) 1-0 3 Elomaa Arto ( 1 ) 2 4 Kauppala Pekka ( 0 ) 0-1 2 Parkkinen Jyrki ( 0.5) 3 7 Bicer Sena ( 0 ) 1-0 5 Kumpulainen Kalle ( 0.5) 4 6 Suominen Antti ( 0.5) ½-½ 8 Kumpulainen Jari ( 1 ) 5 9 Grönroos Matti ( 1 ) ½-½ 11 Hynnä Kevin ( 1 ) 6 12 Mäntyniemi Jaakko ( 1 ) 0-1 10 Miettinen Teemu ( 0.5) 7 15 Salmi Ilkka ( 0 ) ½-½ 13 Demidov Jan ( 0 ) 8 14 Nyström Leif ( 0.5) ½-½ 16 Suseenthiram Rajaji ( 0 ) HSL Parijärjestelmä 3.kierros LA 30.06. klo 15 1 2 Parkkinen Jyrki ( 1.5) 1-0 1 Norri Joose ( 1.5) 2 3 Elomaa Arto ( 1 ) ½-½ 4 Kauppala Pekka ( 0 ) 3 5 Kumpulainen Kalle ( 0.5) 0-1 6 Suominen Antti ( 1 ) 4 8 Kumpulainen Jari ( 1.5) 0-1 7 Bicer Sena ( 1 ) 5 10 Miettinen Teemu ( 1.5) 0-1 9 Grönroos Matti ( 1.5) 6 11 Hynnä Kevin ( 1.5) 1-0 12 Mäntyniemi Jaakko ( 1 ) 7 13 Demidov Jan ( 0.5) 1-0 14 Nyström Leif ( 1 ) 8 16 Suseenthiram Rajaji ( 0.5) ½-½ 15 Salmi Ilkka ( 0.5) HSL Parijärjestelmä 4.kierros SU 01.07. klo 10 (Fide hollantilainen) 1 9 Grönroos Matti ( 2.5) ½-½ 2 Parkkinen Jyrki ( 2.5) 2 6 Suominen Antti ( 2 ) 0-1 11 Hynnä Kevin ( 2.5) 3 7 Bicer Sena ( 2 ) 0-1 10 Miettinen Teemu ( 1.5) 4 1 Norri Joose ( 1.5) 1-0 8 Kumpulainen Jari ( 1.5) 5 13 Demidov Jan ( 1.5) 0-1 3 Elomaa Arto ( 1.5) 6 12 Mäntyniemi Jaakko ( 1 ) 0-1 14 Nyström Leif ( 1 ) 7 4 Kauppala Pekka ( 0.5) 1-0 16 Suseenthiram Rajaji ( 1 ) 8 15 Salmi Ilkka ( 1 ) 0-1 5 Kumpulainen Kalle ( 0.5) HSL Parijärjestelmä 5.kierros SU 01.07. klo 15 (Fide hollantilainen) 1 11 Hynnä Kevin ( 3.5) 0-1 2 Parkkinen Jyrki ( 3.0) 2 3 Elomaa Arto ( 2.5) ½-½ 9 Grönroos Matti ( 3.0) 3 10 Miettinen Teemu ( 2.5) 1-0 1 Norri Joose ( 2.5) 4 14 Nyström Leif ( 2.0) ½-½ 7 Bicer Sena ( 2.5) 5 16 Suseenthiram Rajaji ( 1.0) 0-1 6 Suominen Antti ( 2.0) 6 5 Kumpulainen Kalle ( 1.5) 0-1 4 Kauppala Pekka ( 1.5) 7 8 Kumpulainen Jari ( 1.5) 0-1 13 Demidov Jan ( 1.5) 8 15 Salmi Ilkka ( 1.0) 0-1 12 Mäntyniemi Jaakko ( 1.0) B-ryhmä: osanottajat HSL TURNAUS 2012 (B-RYHMÄ) Shakkiareena 29.6.-1.7. Name Herkunft Start-Nr ELO-nat. Kugappi Tomi Int 1 1834 Nikula Mikko UudSK 2 1829 Kokkala Janne Pässi 3 1788 Kähönen Osmo Garde 4 1766 Tocklin Tomi SalSK 5 1750 Ahokas Heikki KäpSK 6 1702 Karasmäki Seppo ESK 7 1698 Ståhle Sten HSK 8 1693 Toivonen Markku KäpSK 9 1692 Hallman Valo HSK 10 1671 Tikka Erkki I-HSK 11 1625 Turunen Tiina EtVaS 12 1622 Nappu Maxim Int 13 1574 Bergström Hans HSK 14 1534 Telenius Kimmo KäpSK 15 1526 Khanov Pavel HSK 16 1509 Garam Riku MatSK 17 1480 Willman Ilari MatSK 18 1471 Larionova Katariina Int 19 1465 Tiensuu Seppo ESK 20 1452 Näppinen Maksim Int 21 1422 Haverinen Jarmo EtVaS 22 1120 Kosunen Lauri I-HSK 23 ---- (vara) Pihlajamäki Antti KäpSK 24 ---- (vara) Ristoja Aulikki I-HSK 25 ---- (vara) 1. Tikka Erkki I-HSK S+16 +23 S+11 W+ 5 W= 2 4.5 15.50 11.50 2. Hallman Valo HSK S+13 W=11 S+24 W+ 9 S= 1 4.0 13.50 10.25 3. Kokkala Janne Pässi S+ 6 W- 5 S+10 W+16 S+ 9 4.0 13.00 10.00 4. Larionova Katariina Int W+25 W= 9 S- 7 W+12 S+ 6 3.5 11.00 6.75 5. Kugappi Tomi Int W+14 S+ 3 W= 8 S- 1 W= 7 3.0 16.50 9.50 6. Karasmäki Seppo ESK W- 3 S+14 W+18 S+15 W- 4 3.0 14.00 6.50 7. Tiensuu Seppo ESK S- 9 W+21 W+ 4 S=10 S= 5 3.0 12.50 7.25 8. Nikula Mikko UudSK S=12 W=10 S= 5 W=13 S+16 3.0 12.50 7.25 9. Garam Riku MatSK W+ 7 S= 4 W+15 S- 2 W- 3 2.5 17.00 7.25 10. Kähönen Osmo Garde W+18 S= 8 W- 3 W= 7 S=13 2.5 14.00 5.75 11. Turunen Tiina EtVaS W+22 S= 2 W- 1 S=17 W=15 2.5 13.00 5.00 12. Ahokas Heikki KäpSK W= 8 S=18 W=14 S- 4 W+17 2.5 12.00 5.00 13. Bergström Hans HSK W- 2 S+22 W=17 S= 8 W=10 2.5 12.00 4.50 14. Tocklin Tomi SalSK S- 5 W- 6 S=12 S+21 W+18 2.5 11.00 3.75 15. Willman Ilari MatSK S+21 W+25 S- 9 W- 6 S=11 2.5 9.00 2.25 16. Telenius Kimmo KäpSK W- 1 S+17 W+22 S- 3 W- 8 2.0 13.50 2.50 17. Nappu Maxim Int S=23 W-16 S=13 W=11 S-12 1.5 12.00 3.75 18. Ståhle Sten HSK S-10 W=12 S- 6 W+25 S-14 1.5 10.50 1.25 19. Pihlajamäki Antti KäpSK -- -- -- S+22 -- 1.0 13.00 7.00 20. Ristoja Aulikki I-HSK -- -- -- -- W+21 1.0 13.00 7.00 21. Näppinen Maksim Int W-15 S- 7 S+25 W-14 S-20 1.0 11.00 0.00 22. Khanov Pavel HSK S-11 W-13 S-16 W-19 S+25 1.0 10.00 0.00 23. Toivonen Markku KäpSK W=17 - 1 -- -- -- 0.5 11.50 5.75 24. Kosunen Lauri I-HSK -- -- W- 2 -- -- 0.0 12.00 4.00 25. Haverinen Jarmo EtVaS S- 4 S-15 W-21 S-18 W-22 0.0 9.50 0.00 NR NIMI YHT 1 2 3 4 5 ------------------------------------------------------------------ 1 Kugappi Tomi 3.0 W+ 5 S+ 3 W= 2 S-11 W=20 2 Nikula Mikko 3.0 S= 6 W= 4 S= 1 W=14 S+15 3 Kokkala Janne 4.0 S+ 7 W- 1 S+ 4 W+15 S+17 4 Kähönen Osmo 2.5 W+ 8 S= 2 W- 3 W=20 S=14 5 Tocklin Tomi 2.5 S- 1 W- 7 S= 6 S+21 W+ 8 6 Ahokas Heikki 2.5 W= 2 S= 8 W= 5 S-19 W+13 7 Karasmäki Seppo 3.0 W- 3 S+ 5 W+ 8 S+18 W-19 8 Ståhle Sten 1.5 S- 4 W= 6 S- 7 W+22 S- 5 ------------------------------------------------------------------ 9 Toivonen Markku R 0.5 W=13 -11 -- -- -- 10 Hallman Valo 4.0 S+14 W=12 S+23 W+17 S=11 11 Tikka Erkki 4.5 S+15 + 9 S+12 W+ 1 W=10 12 Turunen Tiina 2.5 W+16 S=10 W-11 S=13 W=18 13 Nappu Maxim 1.5 S= 9 W-15 S=14 W=12 S- 6 14 Bergström Hans 2.5 W-10 S+16 W=13 S= 2 W= 4 15 Telenius Kimmo 2.0 W-11 S+13 W+16 S- 3 W- 2 16 Khanov Pavel 1.0 S-12 W-14 S-15 W-24 S+22 ------------------------------------------------------------------ 17 Garam Riku 2.5 W+20 S=19 W+18 S-10 W- 3 18 Willman Ilari 2.5 S+21 W+22 S-17 W- 7 S=12 19 Larionova Katariina 3.5 W+22 W=17 S-20 W+ 6 S+ 7 20 Tiensuu Seppo 3.0 S-17 W+21 W+19 S= 4 S= 1 21 Näppinen Maksim 1.0 W-18 S-20 S+22 W- 5 S-25 22 Haverinen Jarmo 0.0 S-19 S-18 W-21 S- 8 W-16 23 Kosunen Lauri R 0.0 -- -- W-10 -- -- 24 Pihlajamäki Antti R 1.0 -- -- -- S+16 -- 25 Ristoja Aulikki 1.0 -- -- -- -- W+21 ------------------------------------------------------------------ HSL Parijärjestelmä 1.kierros PE 01.07. klo 18 1 1 Kugappi Tomi ( 0 ) 1-0 5 Tocklin Tomi ( 0 ) 2 6 Ahokas Heikki ( 0 ) ½-½ 2 Nikula Mikko ( 0 ) 3 7 Karasmäki Seppo ( 0 ) 0-1 3 Kokkala Janne ( 0 ) 4 4 Kähönen Osmo ( 0 ) 1-0 8 Ståhle Sten ( 0 ) 5 9 Toivonen Markku ( 0 ) ½-½ 13 Nappu Maxim ( 0 ) 6 14 Bergström Hans ( 0 ) 0-1 10 Hallman Valo ( 0 ) 7 15 Telenius Kimmo ( 0 ) 0-1 11 Tikka Erkki ( 0 ) 8 12 Turunen Tiina ( 0 ) 1-0 16 Khanov Pavel ( 0 ) 9 17 Garam Riku ( 0 ) 1-0 20 Tiensuu Seppo ( 0 ) 10 21 Näppinen Maksim ( 0 ) 0-1 18 Willman Ilari ( 0 ) 11 19 Larionova Katariina ( 0 ) 1-0 22 Haverinen Jarmo ( 0 ) HSL Parijärjestelmä 2.kierros LA 30.06. klo 10 1 3 Kokkala Janne ( 1 ) 0-1 1 Kugappi Tomi ( 1 ) 2 2 Nikula Mikko ( 0.5) ½-½ 4 Kähönen Osmo ( 1 ) 3 5 Tocklin Tomi ( 0 ) 0-1 7 Karasmäki Seppo ( 0 ) 4 8 Ståhle Sten ( 0 ) ½-½ 6 Ahokas Heikki ( 0.5) 5 11 Tikka Erkki ( 1 ) +wo 9 Toivonen Markku ( 0.5) 6 10 Hallman Valo ( 1 ) ½-½ 12 Turunen Tiina ( 1 ) 7 13 Nappu Maxim ( 0.5) 0-1 15 Telenius Kimmo ( 0 ) 8 16 Khanov Pavel ( 0 ) 0-1 14 Bergström Hans ( 0 ) 9 19 Larionova Katariina ( 1 ) ½-½ 17 Garam Riku ( 1 ) 10 18 Willman Ilari ( 1 ) 1-0 22 Haverinen Jarmo ( 0 ) 11 20 Tiensuu Seppo ( 0 ) 1-0 21 Näppinen Maksim ( 0 ) HSL Parijärjestelmä 3.kierros LA 30.06. klo 15 1 1 Kugappi Tomi ( 2 ) ½-½ 2 Nikula Mikko ( 1 ) 2 4 Kähönen Osmo ( 1.5) 0-1 3 Kokkala Janne ( 1 ) 3 6 Ahokas Heikki ( 1 ) ½-½ 5 Tocklin Tomi ( 0 ) 4 7 Karasmäki Seppo ( 1 ) 1-0 8 Ståhle Sten ( 0.5) 5 23 Kosunen Lauri ( 0 ) 0-1 10 Hallman Valo ( 1.5) 6 12 Turunen Tiina ( 1.5) 0-1 11 Tikka Erkki ( 2 ) 7 14 Bergström Hans ( 1 ) ½-½ 13 Nappu Maxim ( 0.5) 8 15 Telenius Kimmo ( 1 ) 1-0 16 Khanov Pavel ( 0 ) 9 17 Garam Riku ( 1.5) 1-0 18 Willman Ilari ( 2 ) 10 20 Tiensuu Seppo ( 1 ) 1-0 19 Larionova Katariina ( 1.5) 11 22 Haverinen Jarmo ( 0 ) 0-1 21 Näppinen Maksim ( 0 ) HSL Parijärjestelmä 4.kierros SU 01.07. klo 10 (Fide hollantilainen) 1 11 Tikka Erkki ( 3 ) 1-0 1 Kugappi Tomi ( 2.5) 2 10 Hallman Valo ( 2.5) 1-0 17 Garam Riku ( 2.5) 3 3 Kokkala Janne ( 2 ) 1-0 15 Telenius Kimmo ( 2 ) 4 18 Willman Ilari ( 2 ) 0-1 7 Karasmäki Seppo ( 2 ) 5 4 Kähönen Osmo ( 1.5) ½-½ 20 Tiensuu Seppo ( 2 ) 6 2 Nikula Mikko ( 1.5) ½-½ 14 Bergström Hans ( 1.5) 7 19 Larionova Katariina ( 1.5) 1-0 6 Ahokas Heikki ( 1.5) 8 13 Nappu Maxim ( 1 ) ½-½ 12 Turunen Tiina ( 1.5) 9 21 Näppinen Maksim ( 1 ) 0-1 5 Tocklin Tomi ( 0.5) 10 8 Ståhle Sten ( 0.5) 1-0 22 Haverinen Jarmo ( 0 ) 11 16 Khanov Pavel ( 0 ) 0-1 24 Pihlajamäki Antti ( 0 ) HSL Parijärjestelmä 5.kierros SU 01.07. klo 15 (Fide hollantilainen) 1 11 Tikka Erkki ( 4.0) ½-½ 10 Hallman Valo ( 3.5) 2 17 Garam Riku ( 2.5) 0-1 3 Kokkala Janne ( 3.0) 3 7 Karasmäki Seppo ( 3.0) 0-1 19 Larionova Katariina ( 2.5) 4 1 Kugappi Tomi ( 2.5) ½-½ 20 Tiensuu Seppo ( 2.5) 5 15 Telenius Kimmo ( 2.0) 0-1 2 Nikula Mikko ( 2.0) 6 14 Bergström Hans ( 2.0) ½-½ 4 Kähönen Osmo ( 2.0) 7 12 Turunen Tiina ( 2.0) ½-½ 18 Willman Ilari ( 2.0) 8 5 Tocklin Tomi ( 1.5) 1-0 8 Ståhle Sten ( 1.5) 9 6 Ahokas Heikki ( 1.5) 1-0 13 Nappu Maxim ( 1.5) 10 25 Ristoja Aulikki ( 0.0) 1-0 21 Näppinen Maksim ( 1.0) 11 22 Haverinen Jarmo ( 0.0) 0-1 16 Khanov Pavel ( 0.0)
Sivu päivitetty 01.07.2012 24:00 (OESZ/H/TM)