HSL:n viikonlopputurnaus 28.-30.6.2013

Helsingin Shakkiliiton kymmenes viikonlopputurnaus pelattiin toista kertaa Shakkiareenalla
Osanottajia oli 48 kolmessa 16 pelaajan ryhmässä.
Kilpailussa käytettiin peliaikaa 90 minuuttia alkuaikaa ja joka siirrosta 30 sekuntia, joka vastaa neljän tunnin peliä suunnilleen.
Pelipaikka: Shakkiareena, Helsinki
Kilpailun tuomari: FT Timo Munukka; kilpailun johtaja Seppo Karasmäki
Kilpailutoimikunta: Eero Patola, Lauri Kosunen, Ari Möttönen.
Keittiöpäällikkö: Iila Hallman

A-ryhmä: osanottajat 
Name                     Herkunft          Start-Nr ELO-nat.
Norri Joose              HSK                      1    2382
Mäki-Uuro Miikka         MatSK                    2    2380
Elomaa Arto              JärvSK                   3    2189
Torkkola Henri           TamSh                    4    2158
Hallenberg Sami          EtVaS                    5    2149
Varpanen Jan             HSK                      6    2100
Kilpelä Panu             I-HSK                    7    2055
Tiinanen Teemu           HSK                      8    2051
Suominen Antti           KäpSK                    9    2010
Hynnä Kevin              Garde                   10    2001
Perman Torvald           JakSK                   11    1994
Miettinen Teemu          Garde                   12    1987
Virtanen Teemu           NurmSK                  13    1986
Puuska Heini             HSK                     14    1954
Kekki Jorma              Taraus                  15    1949
Kokkala Janne            Pässi                   16    1942

A-ryhmä lopputulokset

NR NIMI KERHO 1 2 3 4 5 YHT BCHZ S0-BE 1. Norri Joose HSK S+ 8 W+ 9 S= 2 W= 3 S= 4 3½ 15.5 10.25 2. Mäki-Uuro Miikka MatSK W+11 S= 5 W= 1 S+ 8 W= 3 3½ 14.5 9.50 3. Tiinanen Teemu HSK W+13 S= 4 W+10 S= 1 S= 2 3½ 14.5 9.25 4. Elomaa Arto JärvSK S+15 W= 3 W= 5 S+11 W= 1 3½ 12.5 7.50 5. Varpanen Jan HSK W+16 W= 2 S= 4 S- 6 W+ 9 3 14.5 8.00 6. Kekki Jorma Taraus W+ 7 S-10 S= 9 W+ 5 W= 8 3 13.5 8.50 7. Kilpelä Panu I-HSK S- 6 W+12 S- 8 S+13 W+15 3 9.5 4.00 8. Suominen Antti KäpSK W- 1 S+14 W+ 7 W- 2 S= 6 2½ 14.5 6.00 9. Torkkola Henri TamSh W+14 S- 1 W= 6 S+10 S- 5 2½ 13.5 5.50 10. Hallenberg Sami EtVaS S=12 W+ 6 S- 3 W- 9 S+13 2½ 12.5 5.50 11. Hynnä Kevin Garde S- 2 +16 W+15 W- 4 S=12 2½ 11.5 2.50 12. Virtanen Teemu NurmSK W=10 S- 7 W-13 S+15 W=11 2 9.5 2.75 13. Kokkala Janne Pässi S- 3 W=15 S+12 W- 7 W-10 1½ 11.5 2.25 14. Miettinen Teemu Garde S- 9 W- 8 +FF 1 9.5 2.25 15. Perman Torvald JakSK W- 4 S=13 S-11 W-12 S- 7 0½ 12.0 0.75 16. Puuska Heini HSK S- 5 -11 0 11.0 4.00 Paarungen der Runde 1 1 9 Suominen Antti (0 ) 0-1 1 Norri Joose (0 ) 2 2 Mäki-Uuro Miikka (0 ) 1-0 10 Hynnä Kevin (0 ) 3 11 Perman Torvald (0 ) 0-1 3 Elomaa Arto (0 ) 4 4 Torkkola Henri (0 ) 1-0 12 Miettinen Teemu (0 ) 5 13 Virtanen Teemu (0 ) ½-½ 5 Hallenberg Sami (0 ) 6 6 Varpanen Jan (0 ) 1-0 14 Puuska Heini (0 ) 7 15 Kekki Jorma (0 ) 1-0 7 Kilpelä Panu (0 ) 8 8 Tiinanen Teemu (0 ) 1-0 16 Kokkala Janne (0 ) Paarungen der Runde 2 1 1 Norri Joose (1 ) 1-0 4 Torkkola Henri (1 ) 2 6 Varpanen Jan (1 ) ½-½ 2 Mäki-Uuro Miikka (1 ) 3 3 Elomaa Arto (1 ) ½-½ 8 Tiinanen Teemu (1 ) 4 5 Hallenberg Sami (0½) 1-0 15 Kekki Jorma (1 ) 5 7 Kilpelä Panu (0 ) 1-0 13 Virtanen Teemu (0½) 6 12 Miettinen Teemu (0 ) 0-1 9 Suominen Antti (0 ) 7 10 Hynnä Kevin (0 ) +FF 14 Puuska Heini (0 ) 8 16 Kokkala Janne (0 ) ½-½ 11 Perman Torvald (0 ) Paarungen der Runde 3 1 2 Mäki-Uuro Miikka (1½) ½-½ 1 Norri Joose (2 ) 2 3 Elomaa Arto (1½) ½-½ 6 Varpanen Jan (1½) 3 8 Tiinanen Teemu (1½) 1-0 5 Hallenberg Sami (1½) 4 4 Torkkola Henri (1 ) ½-½ 15 Kekki Jorma (1 ) 5 9 Suominen Antti (1 ) 1-0 7 Kilpelä Panu (1 ) 6 10 Hynnä Kevin (1 ) 1-0 11 Perman Torvald (0½) 7 13 Virtanen Teemu (0½) 0-1 16 Kokkala Janne (0½) 8 12 Miettinen Teemu (0 ) 1-0 0 Freilos (0 ) Paarungen der Runde 4 1 1 Norri Joose (2½) ½-½ 8 Tiinanen Teemu (2½) 2 9 Suominen Antti (2 ) 0-1 2 Mäki-Uuro Miikka (2 ) 3 10 Hynnä Kevin (2 ) 0-1 3 Elomaa Arto (2 ) 4 15 Kekki Jorma (1½) 1-0 6 Varpanen Jan (2 ) 5 5 Hallenberg Sami (1½) 0-1 4 Torkkola Henri (1½) 6 16 Kokkala Janne (1½) 0-1 7 Kilpelä Panu (1 ) 7 11 Perman Torvald (0½) 0-1 13 Virtanen Teemu (0½) Paarungen der Runde 5 1 3 Elomaa Arto (3 ) ½-½ 1 Norri Joose (3 ) 2 2 Mäki-Uuro Miikka (3 ) ½-½ 8 Tiinanen Teemu (3 ) 3 6 Varpanen Jan (2 ) 1-0 4 Torkkola Henri (2½) 4 15 Kekki Jorma (2½) ½-½ 9 Suominen Antti (2 ) 5 13 Virtanen Teemu (1½) ½-½ 10 Hynnä Kevin (2 ) 6 7 Kilpelä Panu (2 ) 1-0 11 Perman Torvald (0½) 7 16 Kokkala Janne (1½) 0-1 5 Hallenberg Sami (1½)

HSL TURNAUS 2013 (B-RYHMÄ) Shakkiareena 28.-30.6. Name Herkunft Start-Nr ELO-nat. Peltola Leo Remi 1 1914 Auvinen Esa ESK 2 1881 Nyström Leif ESK 3 1865 Kohvakka Raimo LeSi 4 1840 Käkränen Aapo HSK 5 1832 Koivumäki Marko LoimSK 6 1815 Nyman Leif X 7 1812 Hallman Valo HSK 8 1803 Allonen Harri LahS 9 1752 Alamäki Jaakko LprSK 10 1751 Laitinen Martti SSK 11 1748 Teräsalo Kari Hm-93 12 1734 Toivonen Markku KäpSK 13 1723 Tikka Erkki I-HSK 14 1710 Kujasalo Marjatta I-HSK 15 1709 Lindholm Jere EtVaS 16 1687

B-ryhmä lopputulokset

NR NIMI KERHO 1 2 3 4 5 YHT BCHZ S0-BE 1. Nyström Leif ESK W+13 S= 9 W+12 S= 4 W= 7 3½ 12.0 7.75 2. Nyman Leif X W+16 S= 5 W= 4 S= 9 W+11 3½ 11.5 7.25 3. Alamäki Jaakko LprSK W- 4 S=15 W+16 S+10 W+ 9 3½ 10.0 6.25 4. Auvinen Esa ESK S+ 3 W=12 S= 2 W= 1 S= 6 3 15.5 9.50 5. Koivumäki Marko LoimSK S=11 W= 2 S= 6 W= 8 S+13 3 13.5 7.50 6. Hallman Valo HSK S=10 W= 7 W= 5 S+14 W= 4 3 13.0 7.25 7. Peltola Leo Remi W=14 S= 6 W=10 S+13 S= 1 3 12.0 6.75 8. Teräsalo Kari Hm-93 W- 9 S=16 W+14 S= 5 W+12 3 9.5 5.25 9. Kohvakka Raimo LeSi S+ 8 W= 1 S=11 W= 2 S- 3 2½ 16.0 7.75 10. Lindholm Jere EtVaS W= 6 S=13 S= 7 W- 3 S+15 2½ 12.5 5.25 11. Tikka Erkki I-HSK W= 5 S+14 W= 9 S=12 S- 2 2½ 12.5 5.25 12. Käkränen Aapo HSK W+15 S= 4 S- 1 W=11 S- 8 2 13.5 4.25 13. Laitinen Martti SSK S- 1 W=10 S+15 W- 7 W- 5 1½ 13.5 2.75 14. Allonen Harri LahS S= 7 W-11 S- 8 W- 6 S+16 1½ 12.0 2.00 15. Toivonen Markku KäpSK S-12 W= 3 W-13 S+16 W-10 1½ 10.0 2.25 16. Kujasalo Marjatta I-HSK S- 2 W= 8 S- 3 W-15 W-14 0½ 13.0 1.50 Paarungen der Runde 1 1 1 Peltola Leo (0 ) ½-½ 9 Allonen Harri (0 ) 2 10 Alamäki Jaakko (0 ) 0-1 2 Auvinen Esa (0 ) 3 3 Nyström Leif (0 ) 1-0 11 Laitinen Martti (0 ) 4 12 Teräsalo Kari (0 ) 0-1 4 Kohvakka Raimo (0 ) 5 5 Käkränen Aapo (0 ) 1-0 13 Toivonen Markku (0 ) 6 14 Tikka Erkki (0 ) ½-½ 6 Koivumäki Marko (0 ) 7 7 Nyman Leif (0 ) 1-0 15 Kujasalo Marjatta (0 ) 8 16 Lindholm Jere (0 ) ½-½ 8 Hallman Valo (0 ) Paarungen der Runde 2 1 2 Auvinen Esa (1 ) ½-½ 5 Käkränen Aapo (1 ) 2 4 Kohvakka Raimo (1 ) ½-½ 3 Nyström Leif (1 ) 3 6 Koivumäki Marko (0½) ½-½ 7 Nyman Leif (1 ) 4 8 Hallman Valo (0½) ½-½ 1 Peltola Leo (0½) 5 9 Allonen Harri (0½) 0-1 14 Tikka Erkki (0½) 6 11 Laitinen Martti (0 ) ½-½ 16 Lindholm Jere (0½) 7 13 Toivonen Markku (0 ) ½-½ 10 Alamäki Jaakko (0 ) 8 15 Kujasalo Marjatta (0 ) ½-½ 12 Teräsalo Kari (0 ) Paarungen der Runde 3 1 7 Nyman Leif (1½) ½-½ 2 Auvinen Esa (1½) 2 3 Nyström Leif (1½) 1-0 5 Käkränen Aapo (1½) 3 14 Tikka Erkki (1½) ½-½ 4 Kohvakka Raimo (1½) 4 1 Peltola Leo (1 ) ½-½ 16 Lindholm Jere (1 ) 5 8 Hallman Valo (1 ) ½-½ 6 Koivumäki Marko (1 ) 6 12 Teräsalo Kari (0½) 1-0 9 Allonen Harri (0½) 7 10 Alamäki Jaakko (0½) 1-0 15 Kujasalo Marjatta (0½) 8 13 Toivonen Markku (0½) 0-1 11 Laitinen Martti (0½) Paarungen der Runde 4 1 2 Auvinen Esa (2 ) ½-½ 3 Nyström Leif (2½) 2 4 Kohvakka Raimo (2 ) ½-½ 7 Nyman Leif (2 ) 3 5 Käkränen Aapo (1½) ½-½ 14 Tikka Erkki (2 ) 4 11 Laitinen Martti (1½) 0-1 1 Peltola Leo (1½) 5 6 Koivumäki Marko (1½) ½-½ 12 Teräsalo Kari (1½) 6 16 Lindholm Jere (1½) 0-1 10 Alamäki Jaakko (1½) 7 9 Allonen Harri (0½) 0-1 8 Hallman Valo (1½) 8 15 Kujasalo Marjatta (0½) 0-1 13 Toivonen Markku (0½) Paarungen der Runde 5 1 3 Nyström Leif (3 ) ½-½ 1 Peltola Leo (2½) 2 8 Hallman Valo (2½) ½-½ 2 Auvinen Esa (2½) 3 10 Alamäki Jaakko (2½) 1-0 4 Kohvakka Raimo (2½) 4 7 Nyman Leif (2½) 1-0 14 Tikka Erkki (2½) 5 12 Teräsalo Kari (2 ) 1-0 5 Käkränen Aapo (2 ) 6 11 Laitinen Martti (1½) 0-1 6 Koivumäki Marko (2 ) 7 13 Toivonen Markku (1½) 0-1 16 Lindholm Jere (1½) 8 15 Kujasalo Marjatta (0½) 0-1 9 Allonen Harri (0½) HSL TURNAUS 2013 Shakkiareena (B) 28.-30.6. Turnierstand nach Runde 3 Seite 1 (R = Rcktritt) 1 Peltola Leo 1.5 W= 9 S= 8 W= 16 S 11 2 Auvinen Esa 2.0 S+ 10 W= 5 S= 7 W 3 3 Nystr”m Leif 2.5 W+ 11 S= 4 W+ 5 S 2 4 Kohvakka Raimo 2.0 S+ 12 W= 3 S= 14 W 7 5 K„kr„nen Aapo 1.5 W+ 13 S= 2 S- 3 W 14 6 Koivum„ki Marko 1.5 S= 14 W= 7 S= 8 W 12 7 Nyman Leif 2.0 W+ 15 S= 6 W= 2 S 4 8 Hallman Valo 1.5 S= 16 W= 1 W= 6 S 9 9 Allonen Harri 0.5 S= 1 W- 14 S- 12 W 8 10 Alam„ki Jaakko 1.5 W- 2 S= 13 W+ 15 S 16 11 Laitinen Martti 1.5 S- 3 W= 16 S+ 13 W 1 12 Ter„salo Kari 1.5 W- 4 S= 15 W+ 9 S 6 13 Toivonen Markku 0.5 S- 5 W= 10 W- 11 S 15 14 Tikka Erkki 2.0 W= 6 S+ 9 W= 4 S 5 15 Kujasalo Marjatta 0.5 S- 7 W= 12 S- 10 W 13 16 Lindholm Jere 1.5 W= 8 S= 11 S= 1 W 10 HSL TURNAUS 2013 (C-RYHMÄ) Shakkiareena 28.-30.6. Name Herkunft Start-Nr ELO-nat. Ståhle Sten HSK 1 1684 H„kkinen Henrik VihdSK 2 1681 Veijola Heikki HSK 3 1670 Jalo Pentti KäpSK 4 1662 Järvinen Seppo LauttSK 5 1652 Riekkinen Keijo SalSK 6 1641 Seppänen Ville 7 1639 Telenius Kimmo KäpSK 8 1600 Jääkeläinen Aleksandr Int 9 1550 Turunen Tiina EtVaS 10 1535 Khanov Pavel HSK 11 1522 Bergström Hans HSK 12 1512 Mäki-Uuro Tuure HSK 13 1197 Haverinen Jarmo EtVaS 14 1173 Wahlbäck Stefan HSK 15 1173 Mäki-Uuro Klaara HSK 16 1131 NR NIMI KERHO 1 2 3 4 5 YHT BCHZ S0-BE 1. Seppänen Ville S+15 S+ 4 W= 3 S+ 8 W+ 5 4½ 13.0 11.25 2. Järvinen Seppo LauttSK S+16 W-11 S+12 W+ 6 S+ 4 4 10.5 8.50 3. Riekkinen Keijo SalSK W+13 S+ 9 S= 1 W- 4 W+ 8 3½ 14.0 8.75 4. Ståhle Sten HSK S+12 W- 1 S+10 S+ 3 W- 2 3 16.5 8.00 5. Häkkinen Henrik VihdSK W= 7 S= 6 W+ 9 S+11 S- 1 3 15.0 7.50 6. Bergström Hans HSK S= 8 W= 5 S+16 S- 2 W+11 3 12.0 5.25 7. Turunen Tiina EtVaS S= 5 W- 8 W+14 S=10 W+15 3 10.5 5.25 8. Jalo Pentti KäpSK W= 6 S+ 7 S+11 W- 1 S- 3 2½ 16.0 6.50 9. Khanov Pavel HSK S+10 W- 3 S- 5 W+12 S=13 2½ 12.5 5.25 10. Veijola Heikki HSK W- 9 S+15 W- 4 W= 7 S+16 2½ 10.0 3.00 11. Telenius Kimmo K„pSK S+14 S+ 2 W- 8 W- 5 S- 6 2 14.0 5.50 12. Jääskeläinen Aleks Int W- 4 S+13 W- 2 S- 9 W+14 2 12.5 3.00 13. Wahlbäck Stefan HSK S- 3 W-12 W+15 S-14 W= 9 1½ 10.5 2.25 14. Mäki-Uuro Klaara HSK W-11 W=16 S- 7 W+13 S-12 1½ 9.0 1.75 15. Haverinen Jarmo EtVaS W- 1 W-10 S-13 W+16 S- 7 1 12.0 0.50 16. Mäki-Uuro Tuure HSK W- 2 S=14 W- 6 S-15 W-10 0½ 12.0 0.75 Paarungen der Runde 1 1 9 Jääskeläinen Aleksandr (0 ) 0-1 1 Ståhle Sten (0 ) 2 2 Häkkinen Henrik (0 ) ½-½ 10 Turunen Tiina (0 ) 3 3 Veijola Heikki (0 ) 0-1 11 Khanov Pavel (0 ) 4 4 Jalo Pentti (0 ) ½-½ 12 Bergström Hans (0 ) 5 13 Mäki-Uuro Tuure (0 ) 0-1 5 Järvinen Seppo (0 ) 6 6 Riekkinen Keijo (0 ) 1-0 15 Wahlbäck Stefan (0 ) 7 14 Haverinen Jarmo (0 ) 0-1 7 Seppänen Ville (0 ) 8 16 Mäki-Uuro Klaara (0 ) 0-1 8 Telenius Kimmo (0 ) Paarungen der Runde 2 1 1 Ståhle Sten (1 ) 0-1 7 Seppänen Ville (1 ) 2 5 Järvinen Seppo (1 ) 0-1 8 Telenius Kimmo (1 ) 3 11 Khanov Pavel (1 ) 0-1 6 Riekkinen Keijo (1 ) 4 12 Bergström Hans (0½) ½-½ 2 Häkkinen Henrik (0½) 5 10 Turunen Tiina (0½) 0-1 4 Jalo Pentti (0½) 6 14 Haverinen Jarmo (0 ) 0-1 3 Veijola Heikki (0 ) 7 15 Wahlbäck Stefan (0 ) 0-1 9 Jääskeläinen Aleks (0 ) 8 16 Mäki-Uuro Klaara (0 ) ½-½ 13 Mäki-Uuro Tuure (0 ) Paarungen der Runde 3 1 7 Seppänen Ville (2 ) ½-½ 6 Riekkinen Keijo (2 ) 2 8 Telenius Kimmo (2 ) 0-1 4 Jalo Pentti (1½) 3 3 Veijola Heikki (1 ) 0-1 1 Ståhle Sten (1 ) 4 2 Häkkinen Henrik (1 ) 1-0 11 Khanov Pavel (1 ) 5 9 Jääskeläinen Aleksandr (1 ) 0-1 5 Järvinen Seppo (1 ) 6 13 Mäki-Uuro Tuure (0½) 0-1 12 Bergström Hans (1 ) 7 10 Turunen Tiina (0½) 1-0 16 Mäki-Uuro Klaara (0½) 8 15 Wahlbäck Stefan (0 ) 1-0 14 Haverinen Jarmo (0 ) Paarungen der Runde 4 1 4 Jalo Pentti (2½) 0-1 7 Seppänen Ville (2½) 2 6 Riekkinen Keijo (2½) 0-1 1 Ståhle Sten (2 ) 3 8 Telenius Kimmo (2 ) 0-1 2 Häkkinen Henrik (2 ) 4 5 Järvinen Seppo (2 ) 1-0 12 Bergström Hans (2 ) 5 3 Veijola Heikki (1 ) ½-½ 10 Turunen Tiina (1½) 6 11 Khanov Pavel (1 ) 1-0 9 Jääskeläinen Aleksandr (1 ) 7 16 Mäki-Uuro Klaara (0½) 1-0 15 Wahlbäck Stefan (1 ) 8 14 Haverinen Jarmo (0 ) 1-0 13 Mäki-Uuro Tuure (0½) Paarungen der Runde 5 1 7 Seppänen Ville (3½) 1-0 2 Häkkinen Henrik (3 ) 2 1 Ståhle Sten (3 ) 0-1 5 Järvinen Seppo (3 ) 3 6 Riekkinen Keijo (2½) 1-0 4 Jalo Pentti (2½) 4 12 Bergström Hans (2 ) 1-0 8 Telenius Kimmo (2 ) 5 10 Turunen Tiina (2 ) 1-0 14 Haverinen Jarmo (1 ) 6 15 Wahlbäck Stefan (1 ) ½-½ 11 Khanov Pavel (2 ) 7 9 Jääskeläinen Aleks (1 ) 1-0 16 Mäki-Uuro Klaara (1½) 8 13 Mäki-Uuro Tuure (0½) 0-1 3 Veijola Heikki (1½) Turnierstand nach Runde 3 Seite 1 (R = Rcktritt) 1 St†hle Sten 2.0 S+ 9 W- 7 S+ 3 S 6 2 H„kkinen Henrik 2.0 W= 10 S= 12 W+ 11 S 8 3 Veijola Heikki 1.0 W- 11 S+ 14 W- 1 W 10 4 Jalo Pentti 2.5 W= 12 S+ 10 S+ 8 W 7 5 J„rvinen Seppo 2.0 S+ 13 W- 8 S+ 9 W 12 6 Riekkinen Keijo 2.5 W+ 15 S+ 11 S= 7 W 1 7 Sepp„nen Ville 2.5 S+ 14 S+ 1 W= 6 S 4 8 Telenius Kimmo 2.0 S+ 16 S+ 5 W- 4 W 2 9 J„„skel„inen Aleks 1.0 W- 1 S+ 15 W- 5 S 11 10 Turunen Tiina 1.5 S= 2 W- 4 W+ 16 S 3 11 Khanov Pavel 1.0 S+ 3 W- 6 S- 2 W 9 12 Bergstr”m Hans 2.0 S= 4 W= 2 S+ 13 S 5 13 M„ki-Uuro Tuure 0.5 W- 5 S= 16 W- 12 S 14 14 Haverinen Jarmo 0.0 W- 7 W- 3 S- 15 W 13 15 Wahlb„ck Stefan 1.0 S- 6 W- 9 W+ 14 S 16 16 M„ki-Uuro Klaara 0.5 W- 8 W= 13 S- 10 W 15
Sivu päivitetty 30.06.2013 20:38 (OESZ/H/TM)