SHAKKIKERHO

Historiaa:

Puulaaki numeroin
1986-2012

- mestaruusturnaukset
- puolituntiset
- 15-minuuttiset
- pikashakkiturnaukset
- puistoshakkiturnaukset
- puulaakiturnaukset
- puulaaki numeroin
- tehtävänratkaisu
- nuorten mestaruudet
 

(Takaisin aloitussivulle)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
Pohjois-Karjalan puulaaki numeroin
vuosilta 1986-2012


202 pelaajaa
 

Yli 100 peliä: 138 Risto Niemelä, 122 Heikki Arppi, 116 Olavi Riikonen, 108 Reijo Juntunen, 105 Pekka Myllynen, 100 Matti Pietarinen.

 

Yli 62 prosentin tehot (vähintään 10 peliä): 97,8% Pekka Turunen, 93,8% Yrjö M. Jouhki, 84,4% Tauno Pääkkönen, 83,3% Tuomo Kainulainen, 82,4% Jukka Törnroos, 81,8% Juha Kettunen, 80,8% Timo Nuutilainen, 79,3% Timo Porrasmaa, 78,1% Timo Pääkkönen, 76,6% Marko Jönhede, 73,5% Markku Iivonen, 72,4% Risto Hautanen, 72,2% Olli Virmajoki, 70,7% Pekka Vainikka, 70,2% Jukka Behm

78 pistettä: Olavi Riikonen +72=12-32

76,5 pistettä: Heikki Arppi +69=15-38

72 pistettä: Risto Niemelä +61=22-55 (lisäksi 1 luovutusvoitto)

65,5 pistettä: Reijo Juntunen +61=9-38 (lisäksi 1 luovutusvoitto)

62,5 pistettä: Jukka Behm +58=9-22

60 pistettä: Pekka Myllynen +55=10-40

52,5 pistettä: Matti Hannonen +48=9-37 (lisäksi 1 luovutusvoitto ja 1 luovutushäviö)

47,5 pistettä: Marko Jönhede (aiemmin Pulkkinen) +43=9-10

46 pistettä: Jari Heino +31=10-46 (lisäksi 2 luovutusvoittoa)

45 pistettä: Mika Pietarinen +36=18-39 (lisäksi 2 luovutusvoittoa)

42,5 pistettä: Matti Pietarinen +34=17-49

38,5 pistettä: Ano Varis +36=5-58 (lisäksi 1 luovutusvoitto)

38 pistettä: Juha Palosuo +35=6-25 (lisäksi 1 luovutusvoitto)

36,5 pistettä: Taisto Nygren +33=7-20

36 pistettä: Juha Kettunen +36=0-8

35 pistettä: Juha-Matti Juurikainen +29=12-26

34 pistettä: Tapani Mustonen +30=8-32

33 pistettä: Risto Räty +25=16-13

33 pistettä: Tuomo Turunen +31=4-27

32,5 pistettä: Janne Tuononen+29=7-13

32,5 pistettä: Arvo Penttinen +26=13-49

31,5 pistettä: Janne Myller +29=5-20 (lisäksi 1 luovutushäviö)

30,5 pistettä: Esko Surakka +28=5-18 (lisäksi 1 luovutusvoitto)

30,5 pistettä: Terho Sollo +29=3-49 (lisäksi 2 luovutusvoittoa ja 1 luovutushäviö)

 

Jääkiekkoilun maailmanmestari Antonin Stavjana pelasi Joensuun Kiekko-Poikien ykköspöydällä vuonna 1991. Joukkue pääsi pronssiotteluun asti, mutta jäi neljänneksi. Stavjana on osallistunut myös sekasarjaan.

Toinen nimekäs muiden lajien urheilija on Antti Ruokonen, joka osallistui 1989 yliopiston joukkueessa. Sittemmin Ruokonen pelasi salibandyn maajoukkueessa ja valmensi Suomen Euroopan mestaruuteen.

Salibandyn takavuosien maajoukkuepelaaja ja Suomen mestari Juha Kettunen voitti mestaruuden vuonna 2009 Niinivaaran joukkueessa.

Kansainvälisin joukkue oli mukana vuonna 2000, kun Dreen ryhmässä olivat pelaajat Afganistanista, Somaliasta ja Angolasta. Myös vaihto-oppilaiden joukkue oli lähes sataprosenttisesti kansainvälinen, mutta ykköspöydän Jukka Fehr voitiin laskea puoliksi suomalaiseksi.

Varsinaisten puulaakijoukkueiden ja sekajoukkueiden mestarien välillä on pelattu ns. Supercup vuosina 1995-2002. Koskaan ei sekajoukkue ole voittanut. Lähimpänä on vuonna 2002, jolloin kaikki kolme peliä Mutalan Gambiitin ja varsinaisen puulaakin voittaneen Juuka/Valtimon välillä päättyivät tasan.

Vaikka Jukka Behm on ollut kymmenen kertaa puulaakiloppuottelussa, hän sai ensimmäisen pöytäpalkintonsa vasta vuonna 1997. Tulos oli tuolloin sitäkin upeampi, sillä hän voitti 2. pöydän tuloksella 7 /7. Hänen lisäkseen vain Tero Koistisella, Esko Surakalla ja Tuomo Kainulaisella on seitsemän voiton maksimitulos. Seuraavana vuonna Behm paransi voittaessaan yliopiston joukkueessa 1. pöydän tuloksella 8 /8. Vuonna 2000 hänen tuloksensa oli 7 /7 ja vuonna 2001 8 /8. Behmin ohella ainoana 8 /8 tuloksen on tehnyt Juha Kettunen vuonna 2011.

Tohmajärvi voitti pronssia vuonna 1992, vaikka joukkueen kakkospöytä Mika Tukiainen ei saapunut pelipaikalle. Tuomo Turunen ja Olli Timonen eivät kolmatta lenkkiä kaivanneet.

Ylivoimaisin voitto tuli vuonna 1993, jolloin Joensuun yliopiston joukkue Yrjö M. Jouhki, Timo Pääkkönen ja Timo Nuutilainen ei menettänyt yhtään pisteen puolikastakaan koko kilpailussa (kolmikolla yhteensä 18 peliä ja 18 voittoa!)

Kaikkein kovatasoisin finaali käytiin vuonna 1995, jolloin loppuottelun pelaajista vain yhdellä oli alle 2000 vahvuuslukupistettä. Mestaruuden voittaneen yliopiston joukkueessa pelasivat Yrjö M. Jouhki (2314), Timo Pääkkönen (2103) ja Jukka Törnroos (2018), hopeaa saaneen lyseon lukion joukkueessa Jukka Behm (2043), Markus Turunen (2007) ja Tero Koistinen (1719).

Yrjö M. Jouhki on voittanut puulaakimestaruuden viidesti, aina osallistuessaan. Eniten mitaleita on Jukka Behmillä 10.

Ehkäpä suurin yllätys koettiin vuoden 1996 sekasarjan finaalissa, jossa Elämän maisterit (Pekka Turunen, Timo Pääkkönen ja Timo Akkanen) hävisi Karhukoplalle (Reijo Juntunen, Risto Niemelä, Jani Kovanen) 1-2. Ratkaisu syntyi kakkospöydällä, jossa Niemelä voitti shakkimestari Pääkkösen.

Mutalan Gambiitti on ainoa joukkue, joka on osallistunut sekä sekasarjaan että puulaakiin. Se pääsi vuonna 1997 varsinaiseen puulaakiin puhtaalla kaupunginosajoukkueella.

Pelastakaa edes aikuiset on osallistunut sekasarjaan kolmesti.

Reijo Juntunen on voittanut yhdeksän kertaa sekajoukkueiden mestaruuden. Risto Räty, Taisto Nygren ja Esko Surakka ovat voittaneet neljä kertaa. Kolmeen sekajoukkueiden kultaan ovat yltäneet Heikki Arppi, Arvo Penttinen ja Timo Akkanen. Kahteen sekajoukkueiden kultaan ovat yltäneet Kimmo Muukkonen, Eino Suvanto, Raimo Happonen, Risto Hautanen, Hannu Vaittinen ja Olavi Riikonen.

Eniten joukkueita oli mukana vuonna 1991: peräti 16. Vuosina 1986-87, 1989 ja 2008 ei ole ollut mukana yhtään sekajoukkuetta.

Vuonna 1986 pelattiin 45+45 minuutin ajoin, 1987 30+30 minuutin ajoin, 1988-92 ja 1995 20+20 minuutin ajoin sekä vuosina 1993-94 ja 1996-2012 15+15 minuutin ajoin.

 

Osanottajamäärät: 1986 ja 1987: 5 (5 puulaakijoukkuetta +0 sekajoukkuetta), 1988: 6 (5+1), 1989: 6 (6+0), 1990: 12 (9+3), 1991: 16 (11+5), 1992: 8 (6+2), 1993: 9 (8+1), 1994: 12 (9+3), 1995: 9 (5+4), 1996: 10 (5+5), 1997: 10 (6+4), 1998: 11 (8+3), 1999: 13 (8+5), 2000: 12 (11+1), 2001: 14 (10+2), 2002: 13 (10+3), 2003: 8 (7+1), 2004: 10 (7+3), 2005: 8 (7+1), 2006 ja 2007: 10 (9+1), 2008: 11 (11+0), 2009: 10 (9+1), 2010: 9 (8+1). 2011: 8 (6+2), 2012: 7 (6+1).

 

Mitalit:

Joensuun yliopisto/Itä-Suomen yliopisto 9-0-2, Maanmittarit 3-1-1, Juuka 2-1-0, P-Karjalan TE-keskus /Ely-keskus 1-5-0, Tohmajärvi 1-2-5, Perlos ja Joensuun kaupunki 1-2-1, Joensuun lyseon lukio ja Pyhäselän lukio 1-2-0, Karjalainen 1-1-4, Polvijärvi 1-1-1, Liperi 1-1-0, Niinivaara ja Hukanhauta/Niinivaara 1-0-2, Pohjois-Karjalan kirjapaino 1-0-1, Kiteen yläaste ja Juuka/Valtimo 1-0-0, Kesälahti 0-2-0, Opettajat 0-1-2, Pyhäselkä 0-1-1, Liperin Shakkikoulu, Joensuun Eläkeläiset ja Mutalan Gambiitti 0-1-0, Suhmura I, Turuset, Pohjois-Karjalan Keskussairaala, Norssin Ninjat, Pohjois-Karjalan Numismaatikot ja Marjala 0-0-1.

 

Mitalistit:

Jukka Behm (Jns lyseon lukio 1-2-0, Liperi 1-1-0, Liperin shakkikoulu 0-1-0, Jns yliopisto 4-0-0) 6-4-0

Yrjö M. Jouhki (Kiteen ya 1-0-0 ja Jns yliopisto 4-0-0) 5-0-0

Jukka Törnroos (Kiteen ya 1-0-0 ja Jns yliopisto 3-0-1) 4-0-1

Lauri Karttunen ja Erkki Kaikkonen Maanmittarit 3-1-1

Timo Porrasmaa ja Pekka Vainikka Juuka/Valtimo ja Juuka 3-1-0

Timo Pääkkönen Jns yliopisto 3-0-1

Olavi Riikonen (Karjalainen 1-1-4, Mutalan Gambiitti 0-1-0, Hukanhauta ja P-K Kirjapaino 1-0-1) 2-2-6

Juha-Matti Juurikainen (Kiteen ya 1-0-0, Perlos 1-2-1, Marjala 0-0-1) 2-2-2

Heikki Arppi (Karjalainen 1-1-4, P-K Kirjapaino 1-0-1, P-Karjalan Numismaatikot 0-0-1) 2-1-6

Jaakko Eskelinen Maanmittarit 2-1-1, Heimo Lehtinen (Maanmittarit 1-0-0 ja Jns kaupunki 1-1-1) 2-1-1

Markku Särkelä Juuka 2-1-0

Timo Nuutilainen Jns yliopisto 2-0-0

Risto Niemelä (Liperi 0-1-0, Liperin shakkikoulu 0-1-0, TE-keskus/Ely-keskus 1-5-0) 1-7-0

Pekka Myllynen ( Mutalan Gambiitti 0-1-0, TE-keskus/Ely-keskus 1-5-0) 1-6-0

Marko Jönhede (aiemmin Pulkkinen) (Perlos 1-2-1, Pyhäselkä 0-1-0) 1-3-1

Tero Koistinen (Jns lyseon lukio 1-2-0, Liperi 0-1-0) 1-3-0

Matti Hannonen Tohmajärvi 1-2-4

Janne Myller (Suhmura I 0-0-1, Pyhäselän lukio 1-2-0), Janne Tuononen (Suhmura I 0-0-1, Pyhäselän lukio 0-2-0, Itä-Suomen yliopisto 1-0-0), Tuomo Turunen Tohmajärvi, Ari Jänönen Perlos 1-2-1, Markus Turunen (Jns lyseon lukio 1-2-0, Turuset 0-0-1), Olli Virmajoki Jns kaupunki 1-2-1

Tapani Mustonen (Niinivaara ja Hukanhauta/Niinivaara 1-0-2, Opettajat 0-1-2) 1-1-4

Tuomo Paulasto (Jns yliopisto 0-0-1, Niinivaara 1-0-0, Opettajat 0-1-2) ja Juha Kettunen (Niinivaara ja Hukanhauta/Niinivaara 1-0-1, Opettajat 0-1-2) 1-1-3

Matti Pietarinen, Ano Varis ja Mika Pietarinen Polvijärvi 1-1-1

Erkki Pieviläinen Jns kaupunki ja Erkki Rönkkö TE-keskus/Ely-keskus 1-1-0

Terho Sollo Tohmajärvi 1-0-3

Risto Hautanen P-K Kirjapaino, Matti Tanskanen Karjalainen, Jari Åke (Suhmura I 0-0-1, Pyhäselän lukio 1-0-0) ja Raimo Happonen (Jns yliopisto 1-0-0, Marjala 0-0-1) 1-0-1

Henri Huttunen Pyhäselän lukio, Tuomo Kainulainen, Pasi Fränti, Heikki Hänninen, Mika Laukkanen ja Jouni Honkanen Jns yliopisto, Jussi Peurala ja Panu Hautamäki Itä-Suomen yliopisto, Aki Kinnunen Juuka/Valtimo, Kalevi Munne ja Petteri Tanner Liperi 1-0-0

Juha Palosuo TE-keskus 0-3-0

Jukka Suvanto Pyhäselän lukio 0-2-0, Tuomo Sieviläinen ja Antero Astikainen Kesälahti 0-2-0

Osmo Kinnunen Tohmajärvi 0-1-2

Taisto Nygren ja Eino Suvanto Pyhäselkä 0-1-1, Mika Tukiainen Tohmajärvi, Juhana Filppula (Liperin shakkikoulu 0-1-0, Norssin Ninjat 0-0-1) 0-1-1,

Arto Pulkkinen ja Sami Palviainen Kesälahti, Pekka ja Matti Turunen Turuset, Risto Räty Mutalan Gambiitti, Otto Lappalainen Ely-keskus, Juhani Mutanen Karjalainen, Risto Mäkikokkila ja Heikki Outinen Jns kaupunki, Mauno Rinne, Osmo Kuivalainen ja Viljo Turpeinen Jns eläkeläiset 0-1-0

Jari Heino P-K Keskussairaala ja P-K Numismaatikot, Hannu Voutilainen Tohmajärvi, Reijo Juntunen Hukanhauta/Niinivaara, Pentti Pöppönen Karjalainen 0-0-2

Esko Surakka P-K Numismaatikot, Anton Antonov Pyhäselkä, Markku Iivonen, Joni Parkkonen ja Lauri Katainen Jns yliopisto, Esko Leppänen Karjalainen, Ville Lehtinen Jns kaupunki, Olli Timonen ja Kari Koponen Tohmajärvi, Tauno Pääkkönen Marjala, Jari Toivanen ja Matti Koivu P-K Keskussairaala, Simo Heliövaara ja Petri Koivurinne Norssin Ninjat 0-0-1.

 

Sekajoukkuemestaruudet:

Maaseutujoukkue 1988 (ainoa joukkue) (Kimmo Muukkonen, Esko Surakka, Yrjö P. Jouhki)

Paroonitar 1990 (Risto Hautanen, Pekka Nikkonen, Hannu Vaittinen)

Lörkit 1991 (Risto Hautanen, Timo Akkanen, Juha Kettunen)

Kimmoke 1992 (Kimmo Muukkonen, Timo Karstu, Raimo Happonen)

Moukat 1993 (ainoa joukkue) (Reijo Juntunen, Juha Palosuo, Raimo Happonen)

Parrakkaat 1994 (Pekka Turunen, Esko Surakka, Jukka Laitinen)

Tarinapojat 1995 (Kalevi Munne, Taisto Nygren, Reijo Juntunen)

Karhukopla 1996 (Reijo Juntunen, Risto Niemelä, Jani Kovanen)

Timon imussa 1997 (Timo Pääkkönen, Heikki Arppi, Hannu Vaittinen)

Hyvää shakkia 1998 (Heikki Arppi, Reijo Juntunen, Timo Akkanen)

Sekameteli 1999 (Risto Räty, Tuomo Kainulainen, Reijo Juntunen)

Tupla-R 2000 (ainoa joukkue, Risto Räty ja Reijo Juntunen)

Karjalan Pojat 2001 (Heikki Arppi, Taisto Nygren, Olavi Riikonen)

Mutalan Gambiitti 2002 (Risto Räty, Taisto Nygren, Olavi Riikonen)

Mestarit 2003 (Risto Räty, Taisto Nygren, Jari Heino)

Moukat 2004 (Mika Laukkanen, Tapani Mustonen, Timo Akkanen)

Kakkoset 2005 (ainoa joukkue) (Arvo Penttinen, Esko Surakka, Eino Suvanto)

Jonninjoutavat 2006 (ainoa joukkue) (Esko Surakka, Antero Astikainen, Sami Palviainen)

Ylijäämät 2007 (ainoa joukkue) (Tapani Mustonen, Risto Mäkikokkila ja Eino Suvanto)

Maestrot 2009 (ainoa joukkue) (Janne Tuononen, Tommi Heino, Anton Antonov)

Shakistit kerhosta 2010 (ainoa joukkue) (Markku Iivonen, Slawomir Gorzynski, Jouni Honkanen)

JJP 2011 (Juha-Matti Juurikainen, Reijo Juntunen, Arvo Penttinen)

Pukki ja pojat 2012 (ainoa joukkue) (Reijo Juntunen, Arvo Penttinen, Nikolai Dimov)

 

Pöytävoitot (mikäli prosenttitulos on sama, enemmän pelattuja otteluita ratkaisee voittajan muissa kuin maksimisteja vertailtaessa):

5 (yksi jaettu): Olavi Riikonen Karjalainen, P-K kirjapaino ja "Mutalan Gambiitti", Jukka Behm Jns yliopisto ja Liperi

5 (kaksi jaettua): Yrjö M. Jouhki Kiteen ya ja Joensuun yliopisto, Juha Kettunen "Lörkit", Niinivaara, Hukanhauta/Niinivaara, Opettajat (2)

4: Jukka Törnroos Kiteen ya, "Kesälahti/Kitee" ja Joensuun yliopisto, Marko Jönhede (aiemmin Pulkkinen) Perlos (3) ja Kanervala

4 (kaksi jaettua): Pekka Turunen "Wanhat herrat", Turuset, "Parrakkaat" ja "Elämän maisterit"

3 Timo Pääkkönen Jns yliopisto, Risto Hautanen "Paroonitar" ja P-K Kirjapaino

3 (kaksi jaettua): Tero Koistinen Jns lyseon lukio ja Heikki Arppi Karjalainen ja P-K kirjapaino, Reijo Juntunen "Tarinapojat" (jaettu), Hukanhauta/Niinivaara, ”Pukki ja pojat” (jaettu)

2 Janne Tuononen Pyhäselän lukio ja ”Maestrot”, Erkki Pieviläinen Jns kaupunki, Tuomo Turunen Kaisakerho ja Tohmajärven SK, Timo Porrasmaa Juuka

2 (toinen jaettu) Lauri Karttunen Maanmittarit, Mika Pietarinen Polvijärvi, Pekka Myllynen Ely-keskus, Tuomo Paulasto Niinivaara ja Opettajat

1 Janne Myller Pyhäselän lukio, Timo Nuutilainen Jns Yliopisto, Timo Karstu "Kimmoke", Juhana Filppula Liperin Shakkikoulu, Jouko Nieminen "Karhukopla", Markus Turunen Jns lyseon lukio, Heimo Lehtinen Jns kaupunki, Hannu Voutilainen Tohmajärvi, Matti Hannonen Tohmajärvi, Antero Astikainen Kesälahti, Risto Räty "Sekameteli", Taisto Nygren Pyhäselkä, Pasi Fränti Yliopisto, Esko Surakka "Ryhmä Rämä", Terho Sollo Tohmajärvi, Ano Varis Polvijärvi, Pekka Vainikka Juuka/Valtimo, Jari Åke Suhmura, Jussi Peurala Itä-Suomen yliopisto, Erkki Rönkkö ELY-keskus.

1 (jaettu) Tapani Mustonen Hukanhauta, Olli Virmajoki Jns kaupunki, Tauno Pääkkönen Marjala, Timo Akkanen "Elämän maisterit", Erkki Kaikkonen Maanmittarit, Sulo Kiiskinen Paihola, Jaakko Eskola Shakkikoulu, Jaakko Eskelinen Maanmittarit.

 

Maksimitulokset:

Jukka Behm Jns yliopisto 8 /8 (1. pöytä 1998 ja 2001) ja 7 /7 (2. pöytä 1997 ja 1. pöytä 2000),

Juha Kettunen Opettajat 8 /8 (3. pöytä 2011)

Esko Surakka "Ryhmä Rämä" 7 /7 (2. pöytä 1999),

Tuomo Kainulainen Jns yliopisto 7 /7 (2. pöytä 2000),

Tero Koistinen Jns lyseon lukio 7 /7 (3. pöytä 1994) ja 5 /5 (3. pöytä 1995),

Yrjö M. Jouhki Jns yliopisto 6 /6 (1. pöytä 1993) ja 6 /6 (1. pöytä 1996),

Pekka Turunen "Parrakkaat" 6 /6 (1. pöytä 1994), Turuset 5 /5 (1. pöytä 1993) ja "Elämän maisterit" 5 /5 (1. pöytä 1996),

Janne Tuononen Pyhäselän lukio 6 /6 (2. pöytä 2004) ja 4/4 (1. pöytä 2009),

Timo Porrasmaa Juuka 6 /6 (1. pöytä 2004),

Janne Myller Pyhäselän lukio 6 /6 (1. pöytä 2006),

Timo Pääkkönen Jns yliopisto 6 /6 (2. pöytä 1993),

Antero Astikainen Kesälahti 6 /6 (3. pöytä 1990),

Timo Nuutilainen Jns yliopisto 6 /6 (3. pöytä 1993),

Risto Hautanen P-K Kirjapaino 6 /6 (3. pöytä 2004 ja 2007) ja "Paroonitar" 5 /5 (1. pöytä 1990),

Juha Kettunen Hukanhauta /Niinivaara 6 /6 (3. pöytä 2006),

Jussi Peurala Itä-Suomen yliopisto (2. pöytä 2010)

Jukka Törnroos Kiteen yläaste 5 /5 (3. pöytä 1988),

Erkki Pieviläinen Jns kaupunki 5 /5 (3. pöytä 1989),

Reijo Juntunen "Tarinapojat" 5 /5 (3. pöytä 1995),

Jouko Nieminen "Karhukopla" 5 /5 (3. pöytä 1997),

Timo Akkanen "Moukat" 5 /5 (3. pöytä 2004),

Heimo Lehtinen Maanmittarit 4 /4 (3. pöytä 1988)

 

Osanotot:

17 Polvijärvi 1992-94, 1996-2007, 2009, 2012

16 Joensuun yliopisto /Itä-Suomen yliopisto 1987-90 (1988 WTOL), 1992-98, 2000-01, 2007-08, 2010

15 Karjalainen /P-Karjalan kirjapaino 1986-91, 1993-96, 1999, 2004-07

15 Tohmajärvi/Tohmajärven SK 1987, 1989-94, 1997-04

14 TE-keskus /Pohjois-Karjalan ELY-keskus 1998-2003, 2005-12

8 Maanmittarit 1986-93

7 Keskussairaala 1997-2000, 2002, 2006, 2012

7 Suhmura 1998-2003, 2008

7 Perlos 2001-07

6 Liperi 1990-91, 1993, 2006, 2008, 2010

6 Kesälahti 1990, 1993 ja 2007-10

5 Joensuun lyseon lukio 1989, 1994-96, 2008

5 Liperin/Honkalammen shakkikoulu 1990-92, 1994-95

4 Joensuun kaupunki 1986-89

4 Joensuun shakkikoulu 1986, 1990-91, 1996

4 Kaisakerho 2002 ja 2008-10

4 Niinivaara ja Hukanhauta/Niinivaara 2003, 2005-06, 2008-09

3 Tohmajärvi II/Tohmajärven SK II 1992, 1994, 2003

3 Suhmura II 1999, 2001-02

3 Pyhäselän lukio 2004-06

3 Juuka 2004-06

3 Antonovien perhe /Pyhäselkä II 2007, 2011-2012

3 Marjala 2008-10

3 Pohjois-Karjalan Numismaatikot 2008-10

3 Pyhäselkä 2008, 2011-12

3 Opettajat 2010-12

2 Joensuun eläkeläiset 1990-91

2 Liperin/Honkalammen shakkikoulu II 1991 ja 1994

2 Mamu-opet ja Itämaan tietäjät 2000-01

1 Paiholan sairaala 1986, Kiteen yläaste 1988, Joensuun Kiekko-Pojat 1991, Kontiolahti 1991, Liperi II 1991, Turuset 1993, Honkalammen shakkikoulu III 1994, Kaupunkiyhtymä 1997, Mutalan Gambiitti 1997, Norssin Ninjat 1998, Rantakylän Shakinpelaajat 1998, Suhmuran shakkikoululaiset 1999, Kiihtelysvaara 2000, Dree 2000, Joensuun yliopisto II 2000, Vaihto-oppilaat 2001, Suhmura III 2001, Juuka/Valtimo 2002, Nurmes 2002, Shakkikoulun Opettajat 2004, Pyhäselän lukion shakkikoulu 2007, Joensuun lyseon peruskoulun musiikkiluokan vanhemmat 2007, Joensuun Ulkomaalaiset 2009, Hammaslahden ala-aste 2009, Kanervala 2011, Joensuun kaupunginorkesteri 2011.

 

Sekajoukkueet:

3 Pelastakaa edes aikuiset 1994 ja 1997-98,

2 Moukat 1993 ja 2004,

2 Karhukopla 1996-97,

2 Tupla-R 2000 ja RR 2001,

2 Jonninjoutavat 2004 ja 2006,

Maaseutujoukkue 1988, Paroonitar 1990, Rupusakki 1990, Sekajoukkue 1990, Lörkit 1991, Wanhat herrat 1991, Kesälahti/Kitee 1991, Oku/Tohmajärvi 1991, Vireät virkailijat 1991, Kimmoke 1992, Pyryt 1992, Kopukat 1994, Parrakkaat 1994, Mutalan gambiitti 1995 ja 2002, Tarinapojat 1995, Ylipitkät 1995, Miesten vapautusrintama 1995, Savonlinnan kaatajat 1996, Maisterit 1996, Joulupukki ja tontut 1996, Nuoret yllättäjät 1996, Karpaasit 1997, Timon imussa 1997, Hyvää shakkia 1998, Munne ja pojat 1998, Sissi, sivari ja Ben 1999, Y2K 1999, Sekameteli 1999, Ryhmä Rämä 1999, Tohmis II 1999, Karjalan Pojat 2001, Köyhät 2002, Shakkiärjyt 2002, Mestarit 2003, Herkät Peli-Pojat 2004, Kakkoset 2005, Ylijäämät 2007, Maestrot 2009, Shakistit kerhosta 2010, JJP 2011, Kalastajat 2011, Pukki ja pojat 2022.