Tammer-Shakki

Tervetuloa Tampereen suurimman shakkikerhon kotisivuille!

Uutinen

In Memoriam, Keijo Kapanen

21.01.2019

Mestariehdokas, isännöitsijä, Keijo Juhani Kapanen kuoli 3. marraskuuta Tampereella lyhyen sairastamisen jälkeen 64-vuotiaana. Hän oli syntynyt Valkeakoskella.

Keijo alkoi pelata shakkia noin 13-vuotiaana, mikä syrjäyttikin nopeasti hiihdon, jalkapallon, yleisurheilun ja uinnin, jotka olivat olleet hänelle mieluisia urheilumuotoja. Keijo liittyi tuolloin Valkeakosken Shakkikerhoon ja pelitaidon karttuessa hän korottui varsin nopeasti ME-luokan pelaajaksi lukioikäisenä. Jo silloin näkyi hänen vahva kamppailullisuutensa ja mieltymys erityisesti pikashakkiin, jota pelattiin paljon mm. Valkeakosken vesitornissa olevassa kahviossa. Hän kohosi samalla oman kerhonsa ykkösjoukkueeseen, joka olikin monena vuonna tuttu osallistuja SM-blixtien finaalissa.

Pääasiallisen työuransa sosiaalinen ja hyvin ihmisten kanssa toimeentuleva Keijo aloitti vuonna 1981 pääkaupunkiseudulla isännöitsijänä. Viiden vuoden jälkeen hän palasi ensin Kangasalle ja sieltä myöhemmin Tampereelle, jossa hän perusti oman isännöintitoimiston. Kiinteistövälittäjän työtä hän ehti vielä tehdä muutamia vuosia ennen eläkkeelle siirtymistään.

Keijo oli intohimoinen pikapelaaja, jonka pelityyli oli asemallinen ja riskejä kartteleva. Hän pelasi mielellään samoja, tuttuja, avauksia. Keijo käytti paljon aikaa pelin alussa, mutta pelin loppua kohti siirtonopeus kasvoi ja käden vauhti kiihtyi. Tästä syntyikin käsite 'Kapasen käsi', joka oli paikoin niin nopea ja motorinen, että monilla vastustajilla oli vaikeuksia tajuta siirron jo tapahtuneen.

Keijon peleissä tyypillistä oli kuningaslähetin sivustoiminen. Valkealla pelatessaan hän pyrki katalonialaistyyppisiin asemiin ja mustilla hän pelasi aina joko kuningasintialaista puolustusta tai Pirciä. Keijon kirjahyllyssä Pircin avauskirja olikin selattu hiirenkorville ja hän kehitti tuosta avauksesta pelätyn aseen, jolla hän sai useita merkittäviä voittoja. Suomen Shakissa julkaistut Thomas Ristojan kombipalstat ja niiden nokkelat ideat kuuluivat myös hänen pelivalmisteluihinsa.

Keijo oli hyväntuulinen, huumorintajuinen, rempseä ja vilkas persoona, joka ehti olla useita vuosia myös Tammershakin hallituksen jäsen. Moniin Tampereella pelattaviin turnauksiin jää nyt Keijon kokoinen aukko hänen poismenonsa vuoksi.

Pekka Kaatiala